Sudety są długie na ponad 300 km, i nie łatwo obserwować odległe pasma i szczyty górskie w ich obrębie. Dziś prezentujemy 10 fotografii wykonanych ze znacznej odległości na których zobaczycie m. in.  Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Jesioniki, ale nie tylko.

Wszystkie fotografie pochodzą z 2016 lub 2017 roku a większość z nich została wykonana w trakcie mijającej zimy.

Fotografia 1: Masyw Śnieżnika i Góry Stołowe
Miejsce wykonania fotografii: Karkonosze – okolice Przełęczy Okraj
Widok: Na pierwszym planie Góry Krucze z ich najwyższym szczytem – Kralovecky’m Spicakiem (po prawej stronie). Na drugim planie widać Góry Stołowe z wyróżniającymi się Szczelińcami: Wielkim i Małym. Po prawej stronie drugiego planu widzimy natomiast Skalniaka w którego partiach szczytowych schowane są Błędne Skały ( na skraju fotografii). Tło (ostatni plan) to już Masyw Śnieżnika z Czarną Górą (szczyt po lewej stronie, z białą czapą) na prawo od której widać najwyższy szczyt tego pasma górskiego, wystający dokładnie z za Szczelińców Wielkiego i Małego – Śnieżnik (1426 m n.p.m) oraz Trójmorski Wierch. Natomiast na froncie fotografii, po jej lewej stronie, widzimy kamieniołom w miejscowości Vrchova, w Górach Kruczych niedaleko przejścia granicznego Lubawka – Kralovec.
Odległości: Góry Krucze około 10 km, Góry Stołowe ok 50 km, Masyw Śnieżnika około 90 km
Czas wykonania zdjęcia: styczeń 2017

Fotografia 2: Masyw Ślęży i Góry Wałbrzyskie
Miejsce wykonania fotografii: Karkonosze (nad Kotłem Wielkiego Stawu)
Widok: Na ostatnim planie widzimy Masyw Ślęży z najmniejszą w jego obrębie Wieżycą, dalej po prawej Ślężą oraz za Przełęczą Tąpadła Radunią. Na bliższym planie, przed Ślężą widać Trójgarb w obrębie Gór Wałbrzyskich oraz kolejny szczyt tej jednostki geograficznej Chełmiec (z masztem,po prawej stronie fotografii)
Odległości: Masyw Ślęży około 67 km, Góry Wałbrzyskie około 30 km
Czas wykonania fotografii: kwiecień 2016 (wczesny poranek)

Fotografia 3: Karkonosze
Miejsce wykonania fotografii: Ruprechtický Špičák (wieża widokowa, 880 m. n.p.m.) w Górach Kamiennych.
Widok: Najwyższe wzniesienie Sudetów – Śnieżka – a po jej lewej stronie Góra Studniczna (Studnicni Hora) oraz Łączna Góra (Luční hora)
Odległości: Karkonosze około 40 km
Czas wykonania fotografii: luty 2017

Fotografia 4: Góry Stołowe
Miejsce wykonania fotografii: Ruprechtický Špičák (wieża widokowa, 880 m. n.p.m.) w Górach Kamiennych
Widok: Kolejne stoliwa szczytowe w obrębie polskich i czeskich partii Gór Stołowych. na fotografii widoczny Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały oraz Skalniak, na bliższym planie Bożanowski Szpiczak a na jeszcze bliższym Koruna.
Odległości: Góry Stołowe od 25 do 10 km
Czas wykonania fotografii: luty 2017

Fotografia 5: Jesioniki i Góry Stołowe
Miejsce wykonania fotografii: Karkonosze – okolice Przełęczy Okraj
Widok: Na pierwszym planie Góry Kamienne, których widzimy jedynie górne części szczytów, za nimi szczyty w obrębie Adrszpaskoteplickich Skał w czeskich partiach Gór Stołowych. Na ostatnim planie widzimy Jesioniki z najwyższym po lewej stronie fotografii szczytem Keprník (1423 m. n.p.m.). Dalej na prawo widzimy charakterystyczny szczyt z wieżą widokową – to wysoki na 1491 m n.p.m Pradziad, najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika, będącego drugim najwyższym po Karkonoszach pasmem Sudetów.
Odległości: Góry Stołowe ok 30 km, Wysoki Jesionik około 105 -125 km (Keprnik około 110 km, Pradziad 123,5 km)
Czas wykonania fotografii: styczeń 2017r

Fotografia 6: Sky Tower i Rudawy Janowickie
Miejsce wykonania fotografii: Karkonosze (nad Kotłem Wielkiego Stawu)
Widok: U stóp charakterystycznych dwóch szczytów – Góry Sokole – lokalizowanych po lewej stronie centralnej części zdjęcia widzimy niewielkie wzgórza należące do Kotliny Jeleniogórskiej oraz bardziej po prawej Wzgórza Łomnickie. Za Górami Sokolimi widać Góry Kaczawskie od których po prawej stronie rozciągają się Rudawy Janowickie. W czerwonym kółeczku zaznaczony Najwyższy budek w województwie dolnośląskim – Sky Tower we Wrocławiu. Najjaśniejszy punkt na zdjęciu to oczywiście nasza gwiazda – Słońce 😀
Odległości: Góry Sokole około 15 km, Góry Kaczawskie około 20 km, Sky Tower 101 km, Słońce około 150.000.000 km (:D)
Czas wykonania fotografii: kwiecień 2016
Fotografia 7: Smogornia
Miejsce wykonania fotografii: Wieża widokowa w Bukowcu (sztuczna ruina zamku Kesselburg)
Widok: Środkowe partie Karkonoszy. Szczyt Smogornia z wyraźnymi kotłami polodowcowymi – Kotłem Wielkiego Stawu (w centrum zdjęcia) oraz Kotłem Małego Stawu lekko schowanym za zboczem Kopy. na fotografii zmieściły się jeszcze Tępy Szczyt oraz Mały Szyszak niedaleko prawej krawędzi fotografii.
Odległości: Karkonosze około 15-20 km
Czas wykonania fotografii: marzec 2017

Fotografia 8: Grzbiet Jesztiedzko-Kozakowski
Miejsce wykonania fotografii: Karkonosze (zbocza Sokolnika)
Widok: Wchodzący w skład Sudetów i będący jego granicą Grzbiet Jesztiedzko-Kozakowski z kulminacją w postaci góry Ještěd (1012 m n. p. m.) z charakterystyczną wieżą widokową będącą jednocześnie hotelem.
Odległości: Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski około 40 km
Czas wykonania fotografii: luty 2017r.
Fotografia 9: Góry Suche
Miejsce wykonania fotografii: Karkonosze – okolice Przełęczy Okraj
Widok: W centralnej części zdjęcia, rzucające się w oczy cztery wzniesienia to Góry Suche należące do Gór Kamiennych. Od lewej strony kolejny: Waligóra (najwyższy szczyt Gór Kamiennych), Suchawa, Kostrzyna i Włostowa. W obrębie tego pasma widać jeszcze po prawej stronie fotografii Ruprechticky Spicak z wieżą widokową. Za wspomnianymi czterema szczytami po lewej stronie widać Góry Sowie
Odległości: Góry Suche około 35 km, Góry Sowie około 45 km
Czas wykonania fotografii: styczeń 2017
Fotografia 10: Panorama ze Śnieżki
Miejsce wykonania fotografii: Śnieżka
Widok: W prawej części fotografii charakterystyczny Trójgarb w Górach Wałbrzyskich oraz Ślęża. Na pierwszym planie Grzbiet Czarny w Karkonoszach a za nim Grzbiet Lasocki z najwyższym szczytem Łysociną (1188 m n. p. m.). Po lewej stronie od nich widzimy Rudawy Janowickie z najwyższym szczytem w obrębie tego pasma – Skalnikiem (945 m n. p. m.), którego zdradza biała „plama” w okolicach szczytu będąca tak na prawdę gołoborzem. Za Rudawami Janowickimi widać wschodnie części Gór Kaczawskich oraz Pogórze Kaczawskie i Pogórze Bolkowskie.
Odległości: Grzbiet Lasocki około 10 km, Skalnik około 15 km, Trójgarb około 35 km, Ślęża około 70 km.
Czas wykonania fotografii: styczeń 2017

Podobają się?

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®