W Sudetach mamy wiele jaskiń krasowych, ale udostępnionych do zwiedzania jest tylko kilka z nich. Większą liczbę jaskiń przygotowanych do ruchu turystycznego posiadają Czesi. Dziś odwiedzimy jedną z nich, znajdującą się w czeskich partiach Gór Złotych (czes. Rychlebské hory) niedaleko miejscowości Jesenik. To jedna z jaskiń zaliczanych do tzw. „jesenickiego Krasu”.

GÓRY ZŁOTE

Jaskinia znajduje się niedaleko na północ od takich miejscowości jak Jesenik czy uzdrowisko Lipová-lázně. Położenie tego miejsca najlepiej obrazuje mapa zamieszczona poniżej.


JASKINIE

Znajduje się tu szereg jaskiń powstałych w zmetamorfizowanych wapieniach (marmur, dolomit). Jaskinia Na Pomezi utworzyła się w marmurowej (przeważnie) górze o nazwie Smrčník (799 m n. p. m.), gdzie od dziesiątek lat eksploatuje się marmur. Spore kamieniołomy można obserwować z daleka np. ze szczytu Medvědí kámen z punktem widokowym, który góruje nad przełęczą gdzie znajduje się jaskinia. Warto się na niego udać po odwiedzeniu jaskiń (około 3,5 km plus 370 metrów w pionie).


W tym miejscu jaskiń jest więcej i niektóre łącza się pod ziemią tworząc rozległe systemy.

Gruba na ponad 200 metrów płyta zmetamorfizowanych wapieni została spękana i wdarły się w nią wody powierzchniowe, które zaczęły tworzyć formy krasowe.

Jaskinia na Pomezi jest otwarta dla turystów od 1950 roku.

This slideshow requires JavaScript.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wejście: codziennie od 9:00 do 17:00
Czas zwiedzania: 30-40 minut
Temperatura wewnątrz: 7-8 stopni C
Długość trasy: 390 metrów
Ogólna długość korytarzy jaskini: 1700 metrów
Ilość schodów do pokonania: 196
Parking przy jaskiniach: darmowy
Toaleta: darmowa
Gastronomia:  automat do kawy/herbaty/czekolady na gorąco
Język zwiedzania: przewodnik w języku czeskim, słuchawka audio w języku polskim.

Ceny – stan na rok 2020
bilet normalny – 130 koron czeskich (około 22 zł)
bilet ulgowy: 100 koron czeskich (około 17 zł)
bilet dziecięcy: 60 koron czeskich (około 10 zł)
możliwość fotografowania: 40 koron czeskich (około 7 zł)

W jaskini jest raczej sucho i bezpiecznie. Nie trzeba przeciskać się przez wąskie korytarze. Obowiązuje zakaz dotykania ścian jaskini i nacieków z jednym wyjątkiem o którym wspomina przewodnik.


Można również znaleźć opis w języku polskim w okolicy jaskini. Jego jakość jest średnia ale mimo wszystko lepsze to niż nic – fajnie, że w ogóle coś jest „po naszemu” 😉

źródło: https://visit.caves.cz/pl/cave/jeskyne-na-pomezi

SZATA NACIEKOWA

Trasa o długości 390 metrów przewiduje odwiedziny kilku większych komór jaskiniowych m. in. największej, o wysokości 25 metrów, Sali Królewskiej. Po drodze można oglądać wiele stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów, draperii czy pięknych wapiennych „wodospadów”.  Poniżej przedstawiam galerię wybranych miejsc.


W jaskini znajduje się kilka niewielkich „mis” wypełnionych wodą, które tworzą bardzo ciekawy klimat.

NIETOPERZE

Jaskinię zamieszkuje około 600 nietoperzy z 9 różnych gatunków m. in. zagrożony podkowiec mały. Podczas zwiedzania jaskini może się zdarzyć, że te latające ssaki będą latały między uczestnikami zwiedzania. Nie ma jednak powodu do obaw – krwiożercze nietoperze-wampiry nie występują w tej części świata, a i doniesienia o ich atakach na ludzi są zdarzeniami na tyle rzadkimi, że trudno te zachowanie wziąć za typowe dla tych zwierząt.


SYMBOL JASKINI

Symbolem Jaskini na Pomezi jest naciek w formie psa. Niestety moje zdjęcie nie wyszło idealnie. Na pieska ustawiony jest reflektor, którego silne światło prześwietla „figurę”.  Mimo wszystko widać zadarty do góry nos , ucho, oraz ogólną sylwetkę niewielkiego czworonoga.


SUBIEKTYWNIE – PODSUMOWANIE

Jaskinia z pewnością jest miejscem wartym uwagi, czasu i kwoty, którą trzeba wydać na jej zwiedzanie. Na tle innych tego typu jaskiń w Sudetach jak np. jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy jaskinie dolomitowe z czeskiego Boźkova (koło Semily), prezentuje się dobrze, chociaż nie wyróżnia się niczym ponadprzeciętnym.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®