Większość pewnie słyszała już w swoim życiu te hasła lub pokusiła się o odwiedziny tych miejsc. To piękne kawałek świata zbudowany przede wszystkim na monumentalnych piaskowcowych formach skalnych. Zarówno dla tych, którzy już odwiedzili tą krainę jak i dla tych, którzy nie wiedzą jak się prezentuje przedstawiam galerię 60 zdjęć z różnych zakątków tego obszaru.


CZESKA I SASKA SZWAJCARIA

Znajduje się na południe od Drezna, chociaż w rzeczywistości obszar ten jest mocno rozciągnięty geograficznie. To Góry Połabskie należące do Krainy Rudaw – pasmo leżące zarówno po niemieckiej jak i po czeskiej stronie.


Podobnie ma się sprawa z parkami narodowymi – powstały po obu stronach granicy aby chronić ten niezwykły krajobraz i przyrodę. Czesi posiadają Czeską Szwajcarię natomiast Niemcy Saską Szwajcarię (nazywaną również Saksońską).


Warto dodać, że Czesi w tym obszarze ustawili jeden z zaledwie czterech parków narodowych na terenie swojego kraju. Biorąc pod uwagę, że Czechy są pięknym krajem z wieloma fantastycznymi krainami i regionami, to musi coś znaczyć 🙂

Która z nich jest ciekawsze? Nie sposób rozstrzygnąć, każdy w końcu ma swoje preferencje i gust. Można jednak powiedzieć, że po niemieckiej stronie jest większe nagromadzenie form skalnych niż po stronie czeskiej. U naszych południowych sąsiadów główną atrakcją jest Pravčická brána – wielkie skalne okno będące największym piaskowcowym oknem (bramą) skalnym w Europie.


U Niemców jest kilka bardzo popularnych miejsc m.in. Twierdza Königstein czy formacja skalna Bastei z wybudowanym pomiędzy skałami kamiennym mostem.


Ale … w tej galerii nie będzie zbyt wielu zdjęć miejsc znanych, komercyjnych (poza wspomnianą bramą czy twierdzą Königstein  o zachodzie Słońca). Znajdziecie tu zdjęcia z centrum skalnych miast, z wąskich szczelin, z nad potoków oraz trochę lokalnej  architektury. A propos tej ostatniej to przy okazji odwiedzin tego kawałka świata można to zobaczyć wiele historycznych obiektów – nie tylko średniowieczne zamki i twierdze kute w litej skale …


… ale również stare młyny, tartaki czy obiekty hotelarskie.


Najwięcej zdjęć skupia się jednak na najważniejszym – na skałach! Gdy nie podłoże piaskowcowe, będące pamiątką po dawnych morzu, które istniało w tym obszarze przed milionami lat, nie byłyby tu żądnej „Szwajcarii”.

SKAŁY

W obrębie parków narodowych znajduje się ogromna ilość wychodni piaskowcowych. W sumie to większość miejscowości, dróg komunikacyjnych, szlaków itd znajduje się w szczelinach ogromnej niegdyś płyty piaskowcowej będącej dawnym dnem morskim. Miliony lat erozji oraz pośrednio alpejskie ruchy górotwórcze doprowadziły rzeźbę  tego terenu do obecnej fazy rozwoju.

Zobaczcie najbardziej popularne po czeskiej stronie miasteczko –Hřensko – powstałe w poszerzonych przez potoki i rzeki szczelinach w podłożu macierzystym.


Poniżej zdjęcia fantastycznych formacji skalnych z parków narodowych po obu stronach granicy.

ADRENALINA

Istnieje tu gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, z tym, że rowerem nie wszędzie można wjechać ponieważ nie wszędzie się da. Oprócz sporej ilości szlaków dla wędrowców w każdym wieku znajduje się się tu sporo odcinków o wyższym stopniu trudności. Sporo tu przejść wąskimi szczelinami, stromymi drabinami, sporo łańcuchów do autoasekuracji a jeszcze więcej schodów – czy to wykutych w skale czy to zrobionych z metalu lub drewna. Oprócz tego znajdują się tu odcinki z elementami wspinaczki – wąskie półki skalne po których przemieszczać się trzeba trzymając się łańcucha, klamry po których stąpa się w gorę w wąskich szczelinach czy też prawie pionowe drabiny o wysokości czasami kilkunastu metrów wysokości. Trochę jak w Tatrach np. jak na Orlej Perci, z tym, że tutaj mamy z pozoru niewielkie i niegroźne góry. Ale uważajcie, planujcie dobrze wyprawy na podstawie map. ilość miejsc w których można sobie zrobić krzywdę jest przeogromna.


PRZYRODA

W twardym skalnym podłożu drzewa nie mają lekkiego życia – muszą kombinować ile się da y znaleźć punkty zaczepienia i korzeniami sięgać do miejsc skąd można zaczerpnąć wody, soli i inne substancje mineralne.  W potokach i rzekach czy w wąskich, wilgotnych szczelinach rosną rzadkie paprocie i roślinność, która upodobała sobie wodne środowisko.

Zarówno po czeskiej jak i saksońskiej stronie organizuje się spływy górskimi rzekami. Można również odbyć rejs statkiem po szerokiej Łabie, który płynie tuż obok.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®