Zapraszamy na spacer po Božanovský’m Špičák’u w Górach Stołowych, który skrywa pod zasłoną drzew skalne urokliwe skalne miasto.

Góry Stołowe przeważnie kojarzą się ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami. Ci, którzy zawitali w te miejsca na pewno byli również w czeskich skalnych miastach w  Adršpachu lub przy miejscowości Teplice nad Metuji. Pomiędzy tymi regionami znajdują się równie atrakcyjne, choć rzadziej odwiedzane partie Gór Stołowych – Broumowskie Ściany (czes. Broumovské steny). Ich nazwa pochodzi od czeskiego miasteczka znajdującego się niedaleko na północ, od Broumova.

Opisywaliśmy już cuda Natury Gór Stołowych m. in. tu:
Czeska Koruna w Gorach Stołowych. Co za szczyt!
Ile przetrwało do dziś po Forcie Karola na górze Ptak w Górach Stołowych. Więcej niż …
(O)błędne skały na Skalniaku czyli ciemno, mokro i ciasno [Galeria]

Owszem, skały są tu podobne do tych z Adršpašskoteplickych skál z tym, że te skalne miasto jest o wiele trudniej dostępne. Rozciąga się na zboczach tytułowej góry porośniętych lasem iglastym. Jest dość dzikie i słabo  zagospodarowane turystycznie (poza rzadką siecią szlaków turystycznych i kilkoma wiatami turystycznymi przy których znajdują się tablice dydaktyczne).

Poszczególne formacje skalne nie dorównują wysokościami względnymi tym z zachodu, ale są równie ciekawe jeśli chodzi o kształty.

GENEZA

Rzeźba Gór Stołowych jest efektem  „prac” erozyjnych (wietrzenia) trwających kilkadziesiąt milionów lat oraz wcześniejszych ruchów górotwórczych.

Wielu by zapytało skąd tu piaskowiec? Otóż, aby to co zawarte zostało w powyższym zdaniu mogło się dokonać, z terenu tego (obecnego) pasma górskiego musiało ustąpić … morze! To właśnie na jego dnie, w procesie sedymentacji, czyli najzwyczajniej ujmując odkładania i ściskania się drobin skalnych spajanych np. materią organiczną, powstały piaskowce. Oczywiście dno morskie zostało w późniejszym czasie wydźwignięte przez orogenezę alpejską i „szarpane” przez miliony lata warunkami atmosferycznymi..

Lasy tu są wyjątkowo urokliwe. Ich powierzchnie są mocno „poszarpane” i usłane piaskowcowymi głazami o najbardziej wymyślnych kształtach często przeczącym wszelkim zasadom geometrii i fizyki.


NAJWYŻSZY

Dzisiaj wybierzemy się na najwyższy szczyt Broumowskich Ścian (czes. Broumovské stěny), …


… na wysoki na 773 m n.p.m. Božanovský Špičák. Nazwa pochodzi on wsi znajdującej się u jego podnóża. Można tu dotrzeć albo od czeskiej strony i wspomnianej wsi lub od polskiej strony, od dobrze znanej wszystkim miłośnikom Gór Stołowych Pasterki.



Góra znajduje się w znajduje się w południowo- wschodniej części tej jednostki geograficznej Broumowskich Ścian.

Zarówno wypłaszczenie góry jak i jego zbocza usiane są wychodniami górnokredowych piaskowców, które obok tych z triasu są najbardziej typowe dla całości obszaru Gór Stołowych. Występują w różnych odmianach kolorystycznych, od białych, żółtych, szarych, po niebieskawe a nawet czerwone. Spotkać tu można setki rzeźb, których autorem jest wietrzenie mechaniczne. Czerwony piaskowiec odkładał się jednak na dnie morza o wiele wcześniej, w triasie. Znajduje się więc pod pokładami piaskowców w innych kolorach i nie łatwo je odnaleźć.

Widok na Bożanwski Szpiczak i Korunę ze Szczelińca Wielkiego. Na drugim planie góry Kamienne

Widok na Bożanowski Szpiczak i Korunę ze Szczelińca Wielkiego. Na drugim planie Góry Kamienne

Piaskowiec jest skałą „ziarnistą” a co za tym idzie bardziej podatną na erozję niż choćby skały wulkaniczne czy metamorficzne. Jego geneza powstania pośrednio wpływa również na sposób w jaki wietrzeje czyli z przewagą wietrzenia poziomego, warstwowego które zostawia po sobie charakterystyczne zagłębienia, rowki.

Konsekwencją tych procesów jest zwietrzelina, której niewielkie „pagórki” znajdują się to tu to tam, u stóp większych formacji i są transportowane przez wiatr i wody opadowe w kierunku najczęściej grawitacyjnym, czyli w dół zboczy.

Fantazyjne kształty działały na wyobraźnię czeskim spacerowiczom, którzy nadali kilkunastu formacjom skalnym nazwy. Większość z nich upodobniła się do zwierząt 🙂

I tak mamy tu do czynienia z wielbłądem (zdjęcie poniżej), …


wielbłądem leżącym, …

kotem …



wiewiórką i jeżem …

kaczką …

waranem …

i żółwiem! 🙂

Znalazło się również i kowadło,…… ale to nie wszystko. Wśród nieoznaczonych skał i skałek możemy wyłowić całe mnóstwo mniej lub bardziej subiektywnych skojarzeń.PUNKT WIDOKOWY

Znajduje się tu również punkt widokowy z którego rozpościera się całkiem przyjemna panorama m. in. na Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały oraz miejscowości u podnóża góry!



Mnogość form skalnych pociąga za sobą obecność takich form żywych jak grzyby, mchy i porosty. One również tworzą tu swoje wyjątkowe królestwo.

WIATA

Przy rozdrożu szlaków, żółtego, zielonego i czerwonego w miejscu oznaczonym jako Pański Krzyż znajduje się zadaszona wiata turystyczna i ławeczki. Można tam się schronić przed deszczem lub nawet podczas ciepłej nocy … przenocować 🙂


PS. Cały obszar Broumowskich Ścian wraz należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko (czes. CHKO Broumovsko) oraz czeskiego Narodowego Rezerwatu Przyrody (Narodni Přírodní Rezervace Broumovské Stěny)!Tak więc zachowujcie się tam … jak zwierzęta … nie jak ludzie (bo Ci śmiecą wszędzie)!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®