O stonogach słyszał każdy, ale nie każdy je obserwował na żywo. Nie do końca wyglądają jednak jak te z bajek i rysunków! Jakie są w rzeczywistości i gdzie je spotkać? O tym w dzisiejszym odcinku …

SKORUPIAKI

Większości ta skorupiaki kojarzą się z morzem/oceanem, ze zwierzętami stricte wodnymi. Coś w tym jest, bo ogromna większość prowadzi wodny tryb życia, ale istnieją również skorupiaki żyjące na lądzie! Mamy takie w Polsce iw dodatku jest ich całkiem dużo! Oczywiście nie odbiegają one od całej reszty upodobaniami – lądowe gatunki preferują wilgotne siedliska i tam je najłatwiej obserwować.

Niektórzy przedstawiciele ten grupy zwierząt są wręcz mikroskopijny i osiągają setną część centymetra, inne zaś są większe od człowieka – np krab olbrzymi (japoński krab pacyficzny) może mierzyć nawet ponad 4 metry długości! Sprytnie operuję danymi by pokazać Wam jak duże mogą to być stworzenia! Te 4 metry to długość z odnóżami a te są proporcjonalnie niezwykle długie i stanowić mogą nawet do 90% długości ciała, ważą do 25 kilogramów.

U nas w kraju jednak tak wielkich osobników nie ma, a już tym bardziej na lądzie 🙂

IDENTYFIKACJA

W rozpoznaniu tego gatunku można mieć spory kłopot gdyż do stonogi murowej niezwykle podobny jest prosionek szorstki. Osiągają podobne rozmiary, żyją w tym samym środowisku często je nawet współdzieląc. Istnieje jednak cały szereg różnic, dzięki którym można oznaczyć te dwa gatunki równonogów (rząd).


Układ i kształt tarczek pancerza może być takim wyróżnikiem, albo ilość  segmentów 2 części biczyka. Rozmiar mają bardzo zbliżony, bo obydwa gatunki dorastają do 16-18 mm długości. Ubarwienie dorosłych osobników również może być podobne.

MITY

Stonoga murowa nie jest specjalnie długim stworzeniem co sugeruje obraz stonogi rozpowszechniony w kulturze masowej.  Zobaczcie sami …


Nieczęsto też przedstawiana jest jako zwierze mocno opancerzone, a taka w rzeczywistości jest. I co najważniejsze – STONOGA MA 14 NÓG! 😀 Tak więc nie wierz, dopóki nie zobaczysz na własne oczy!

STONOGA

„Murowa” ponieważ preferują wilgoć, a ta lgnie do murów i jest przez nie „trzyma”. Tak więc można je spotkać w rożnego typu ruinach, w wilgotnych piwnicach, ale również pod butwiejącym drewnem. Promienie słoneczne mogą ją wysuszyć na śmierć, dlatego w środku dnia można ją obserwować jedynie wczesną wiosną lub podczas jesieni, musi oczywiście być pochmurne niebo i sporo wilgoci w powietrzu i podłożu.


Żywi się rozkładającymi się roślinami rzadziej szczątkami martwych zwierząt.

SZKODNIK?

Zdarza się, że masowo dobiera się do zgromadzonych w piwnicy zapasów albo do warzyw które rosną w szklarni. Potrafi siać niezłe spustoszenie a (byli) właściciele takich zapasów głowią się na potęgę jak się z nią uporać.


VIDEO

Przemieszczają się dość żwawo i są raczej płochliwe. jeśli zrobisz obok niej „rumor” przestraszy i spróbuje poszukać kryjówki np pod liściem, patyczkiem, w trawie lub w ziemi. Nie potrafi zwinąć się w kulkę jak np skulica pospolita czy kulanka.

 

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®