Niedawno (lipiec 2019) w Rezerwacie Kruczy Kamień opodal Lubawki wypuszczono na wolność motyla niepylaka apollo, który niegdyś pomieszkiwał ten kawałek Sudetów. Odwiedziłem dziś rezerwat by podejrzeć wyniki działań reintrodukcyjnych, ale również fotografować skrzydlatych kolegów tego gatunku, którzy w tym miejscu żyją od lat i mają się dobrze.

KRUCZY KAMIEŃ

To rezerwat przyrody nieożywionej, chroniący trachitowe urwisko skalne. Oprócz stromych ścian skalnych w jego obrębie jest również część szczytowa góry o nawie Krucza Skała z punktem widokowym, oraz fragmenty lasu i łąki.

Znajduje się w Górach Kruczych, będących częścią Gór Kamiennych. Nie jest odwiedzany zbyt często przez przyjezdnych z daleka, i być może dzięki temu do dzisiaj możemy podziwiać jego bogactwo przyrodnicze. Dziś skupimy się najbardziej na rzędzie owadów nazywanym łuskoskrzydłymi, a popularnie również i motylami 🙂

Poniższa galeria nie wyczerpuje tematu gatunków motyli, jakie można spotkać w tym miejscu, a jest jedynie efektem 2-godzinnej wycieczki fotograficznej.

GALERIA

Rzeczywista liczba gatunków występujących w tym rezerwacie z pewnością przekracza setkę ale jest trudna do oszacowana. Poniższa galeria zawiera dziesięć różnych gatunków motyli. Miłego oglądania 🙂

WIELKI POWRÓT APOLLO

Gatunek trwał przy życiu  w tym miejscu do początku XX wieku. Późniejsze obserwacje tego gatunku są raczej sporadyczne i niepewne. W latach 90-tych próbowano je przywrócić do środowiska naturalnego, ale projekt nie zakończył się powodzeniem, a motyle przetrwały jedynie około dekady.

W lipcu 2019  wypuszczono tu około 650 motyli wyhodowanych w Żywym Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego w Jagniątkowie. Oby miało im się tu dobrze!

NIEPYLAK APOLLO
Parnassius apollo

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Najwidoczniej dobrze się tu czuję, dobrze im „w końcu” na łonie Matki Natury, bez ograniczeń bo …

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

… od razu pracują nad kolejnym pokoleniem 🙂

GOSPODARSKIE PRZYJĘCIE

Zamieszkujące rezerwat motyle przyjęły niepylaka apollo z serdecznością dzieląc się z nim nektarem kwiatowym i przestrzenią.


Z kim obecnie mogą pogadać o kwiatach pijąc nektar?

POLOWIEC SZACHOWNICA
Melanargia galathea

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

DOSTOJKA LATONIA
Issoria lathonia

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

PRZESTROJNIK JURTINA
Maniola jurtina

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

RUSAŁKA PAWIK
Aglais io

RUSAŁKA OSETNIK
Vanessa cardui

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

LISTKOWIEC CYTRYNEK
Gonepteryx rhamni

KRAŚNIK CZEŚCIOPLAMEK
Zygaena filipendulae

KARLĄTEK LEŚNY / KARLĄTEK CEGLASTY
Thymelicus sylvestris

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

MODRASZEK IKAR
Polyommatus icarus

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi