Jak już dobrze wiecie Góry Krucze to południowy fragment Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Biegnie nimi granica polsko-czeska z przejściem granicznym w Lubawce. Po ich czeskiej stronie znajduje się coś zaskakującego w tak, jak mogło by się wydawać, niewielkich górach – wodospad!

To niepozorne pasmo górskie wciąż zachowuje swój dziki charakter. Nie spotkasz tu wielu turystów, choć szlaków nie brakuje, zarówno tych pieszych, jak i biegowych czy rowerowych. Dzięki temu przyroda ma się tu bardzo dobrze. Spotkać tu można wiele cennych gatunków flory i fauny.

Mapa okolicy

Wodospad ani źródło nie są oznaczone na polskich mapach regionu, więc zaznaczyłem oby dwa te miejsca niebieskimi znakami dodatkowo okrążając je czerwonym kołem.

Ale dziś skupimy się na przyrodzie nieożywionej. A dokładniej na Bečkovským vodopadzie.

Znajduje się po czeskiej stronie granicy, niedaleko miejscowości Beckov, skąd źródła bierze Beczkowski Potok (spolszczona nazwa Bečkovskiego Potoku), przekraczający kilkaset metrów dalej granicę i płynący do już polskiego Okrzeszyna. Nie jest to wielki wodospad bo wysoki jest na niecałe 2,5 metra (chociaż Czesi podają czasami że aż 3 metry :p).

DSC_0144
Najlepiej wyruszyć właśnie z tej miejscowości, skąd do wodospadu prowadzi ścieżka biegnąca początkowo przez łąkę, później brzegiem lasu.Rozciąga się stąd piękna panorama na Okrzeszyn.

Woda pokonuje w tym miejscu próg skalny spadając ze sporych rozmiarów bloku porfirowego (ryolitowego), który oderwał się w przeszłości od wzgórza (Beczkowskiego Kopca).

This slideshow requires JavaScript.

Swoje apogeum musi osiągać w okresach wysokich opadów lub podczas roztopów. Wtedy jego przepustowość to nawet 5 litrów na sekundę. W okresach suchszych ilość wody jest oczywiście znacznie mniejsza.

This slideshow requires JavaScript.

ŹRÓDŁO!

20 metrów ponad wodospadem woda wybija ze skały, wypływa z góry, jest więc czysta i zdatna do picia 🙂

Zobaczcie na nagraniu poniżej.


Przy źródle  kończy się ścieżka, dalej można już iść tylko na dziko.

Beczkowski Potok

Bardzo przyjemnie prezentuje się również zdziczała dolina potoku w której zalega mnóstwo starych, połamanych lub przewróconych kłód i gałęzi.


W bezpośrednim sąsiedztwie potoku rosną m.in łuskiewniki różowe czy zawilce gajowe.

2019

Mimo, że brakuje opadów w regionie, po konkretnej zimie jeszcze ślad nie zaginął. Widać to po wodospadzie, przez który przepływa więcej wody niż zazwyczaj.

Wodospad został oznaczy już również na czeskim portalu/aplikacji mapy.cz

UWAGA!

Wodospad nie znajduje się na szlaku, ani na żadnej ścieżce. Aby go zobaczyć trzeba zejść stromym zboczem około 20 metrów poniżej ścieżki kończącej się na drewnianej platformie Tam już łatwo go odnaleźć 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®