Zapraszamy na spacer po Božanovský’m Špičák’u w Górach Stołowych, który skrywa pod zasłoną drzew skalne urokliwe skalne miasto.

Góry Stołowe przeważnie kojarzą się ze Szczelińcem Wielkim i Błędnymi Skałami. Ci, którzy zawitali w te miejsca na pewno byli również w czeskich skalnych miastach w  Adršpachu lub przy miejscowości Teplice nad Metuji. Pomiędzy tymi regionami znajdują się równie atrakcyjne, choć rzadziej odwiedzane partie Gór Stołowych – Broumowskie Ściany (czes. Broumovské steny). Ich nazwa pochodzi od czeskiego miasteczka znajdującego się niedaleko na północ, od Broumova.

Opisywaliśmy już cuda Natury Gór Stołowych m. in. tu:
Czeska Koruna w Gorach Stołowych. Co za szczyt!
Ile przetrwało do dziś po Forcie Karola na górze Ptak w Górach Stołowych. Więcej niż …
(O)błędne skały na Skalniaku czyli ciemno, mokro i ciasno [Galeria]

Owszem, skały są tu podobne do tych z Adršpašskoteplickych skál z tym, że te skalne miasto jest o wiele trudniej dostępne. Rozciąga się na zboczach tytułowej góry porośniętych lasem iglastym. Jest dość dzikie i słabo  zagospodarowane turystycznie (poza rzadką siecią szlaków turystycznych i kilkoma wiatami turystycznymi przy których znajdują się tablice dydaktyczne).

Poszczególne formacje skalne nie dorównują wysokościami względnymi tym z zachodu, ale są równie ciekawe jeśli chodzi o kształty.

GENEZA

Rzeźba Gór Stołowych jest efektem  „prac” erozyjnych (wietrzenia) trwających kilkadziesiąt milionów lat oraz wcześniejszych ruchów górotwórczych.

Wielu by zapytało skąd tu piaskowiec? Otóż, aby to co zawarte zostało w powyższym zdaniu mogło się dokonać, z terenu tego (obecnego) pasma górskiego musiało ustąpić … morze! To właśnie na jego dnie, w procesie sedymentacji, czyli najzwyczajniej ujmując odkładania i ściskania się drobin skalnych spajanych np. materią organiczną, powstały piaskowce. Oczywiście dno morskie zostało w późniejszym czasie wydźwignięte przez orogenezę alpejską i „szarpane” przez miliony lata warunkami atmosferycznymi..

Lasy tu są wyjątkowo urokliwe. Ich powierzchnie są mocno „poszarpane” i usłane piaskowcowymi głazami o najbardziej wymyślnych kształtach często przeczącym wszelkim zasadom geometrii i fizyki.


NAJWYŻSZY

Dzisiaj wybierzemy się na najwyższy szczyt Broumowskich Ścian (czes. Broumovské stěny), …


… na wysoki na 773 m n.p.m. Božanovský Špičák. Nazwa pochodzi on wsi znajdującej się u jego podnóża. Można tu dotrzeć albo od czeskiej strony i wspomnianej wsi lub od polskiej strony, od dobrze znanej wszystkim miłośnikom Gór Stołowych Pasterki.Góra znajduje się w znajduje się w południowo- wschodniej części tej jednostki geograficznej Broumowskich Ścian.

Zarówno wypłaszczenie góry jak i jego zbocza usiane są wychodniami górnokredowych piaskowców, które obok tych z triasu są najbardziej typowe dla całości obszaru Gór Stołowych. Występują w różnych odmianach kolorystycznych, od białych, żółtych, szarych, po niebieskawe a nawet czerwone. Spotkać tu można setki rzeźb, których autorem jest wietrzenie mechaniczne. Czerwony piaskowiec odkładał się jednak na dnie morza o wiele wcześniej, w triasie. Znajduje się więc pod pokładami piaskowców w innych kolorach i nie łatwo je odnaleźć.

Widok na Bożanwski Szpiczak i Korunę ze Szczelińca Wielkiego. Na drugim planie góry Kamienne

Widok na Bożanowski Szpiczak i Korunę ze Szczelińca Wielkiego. Na drugim planie Góry Kamienne

Piaskowiec jest skałą „ziarnistą” a co za tym idzie bardziej podatną na erozję niż choćby skały wulkaniczne czy metamorficzne. Jego geneza powstania pośrednio wpływa również na sposób w jaki wietrzeje czyli z przewagą wietrzenia poziomego, warstwowego które zostawia po sobie charakterystyczne zagłębienia, rowki.

Konsekwencją tych procesów jest zwietrzelina, której niewielkie „pagórki” znajdują się to tu to tam, u stóp większych formacji i są transportowane przez wiatr i wody opadowe w kierunku najczęściej grawitacyjnym, czyli w dół zboczy.

Fantazyjne kształty działały na wyobraźnię czeskim spacerowiczom, którzy nadali kilkunastu formacjom skalnym nazwy. Większość z nich upodobniła się do zwierząt 🙂

I tak mamy tu do czynienia z wielbłądem (zdjęcie poniżej), …


wielbłądem leżącym, …

kotem …wiewiórką i jeżem …

kaczką …

waranem …

i żółwiem! 🙂

Znalazło się również i kowadło,…… ale to nie wszystko. Wśród nieoznaczonych skał i skałek możemy wyłowić całe mnóstwo mniej lub bardziej subiektywnych skojarzeń.PUNKT WIDOKOWY

Znajduje się tu również punkt widokowy z którego rozpościera się całkiem przyjemna panorama m. in. na Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały oraz miejscowości u podnóża góry!Mnogość form skalnych pociąga za sobą obecność takich form żywych jak grzyby, mchy i porosty. One również tworzą tu swoje wyjątkowe królestwo.

WIATA

Przy rozdrożu szlaków, żółtego, zielonego i czerwonego w miejscu oznaczonym jako Pański Krzyż znajduje się zadaszona wiata turystyczna i ławeczki. Można tam się schronić przed deszczem lub nawet podczas ciepłej nocy … przenocować 🙂


PS. Cały obszar Broumowskich Ścian wraz należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko (czes. CHKO Broumovsko) oraz czeskiego Narodowego Rezerwatu Przyrody (Narodni Přírodní Rezervace Broumovské Stěny)!Tak więc zachowujcie się tam … jak zwierzęta … nie jak ludzie (bo Ci śmiecą wszędzie)!

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi