Bramka to niewielki, niepozorny i mało znany szczyt na skraju Rudaw Janowickich. Jego nazwa nie jest przypadkowa – kryje prawdziwą skalną bramę. Ale to nie jedyna ciekawostka jaką tutaj można odkryć. Zapraszam na wirtualny spacer po Bramce i jej tajemnicach …

SPIS TREŚCI:

1. BRAMKA
2. HISTORIA
3. SKALNE WROTA
4. „MAŁA WITOSZA”
5.  WIRTUALNY SPACER – NAGRANIE!
6.  JAK DOTRZEĆ
7. PUNKT WIDOKOWY / PANORAMY


1. BRAMKA

To niewielkie wzniesienie na zachodnim krańcu pasma Rudaw Janowickich, praktycznie ze wszystkich stron otoczone zabudowaniami wsi Bukowiec. Posiada kilka niezbyt wybitnych wierzchołków, na których znajdują się wychodnie i rumowiska granitowe.


Najwyższy punkt tego szczytu jest zarośnięty lasem i prezentuje się następująco:


Ciekawsze jednak są jego południowe partie, gdzie można spotkać wiele wychodni skalnych tworzących ciekawe struktury m.in. skalne bramy , jaskinie szczelinowe czy schroniska podskalne.


2. HISTORIA

W początkach XIX wieku szczyt został włączony  w obszar „parku sentymentalnego” utworzonego z inicjatywy (lub ku uciesze) króla Prus Fryderyka Wilhelma III, którego letnią rezydencją był pałac w pobliskich Mysłakowicach. Niektorzy uważają, że mógł należeć do założenia w Bukowcu, ale informacje do których dotarłem skłaniają się raczej w stronę Mysłakowic.

W czasach niemieckich nazwa szczytu brzmiała „Klōbers Denkmal,” co oznaczało dosłownie pomnik Klōbera. A wszystko za sprawą uczczenia wizyty w tym miejscu szwajcarskiego uczonego, pisarza-historyka Karla Ludwiga von Klōber. Do dziś znajduje się tu na skałach, obok skalnej bramy, znacznych rozmiarów wykuty napis z jego personaliami.


Oprócz tego n jednej ze skałek znajduje się jeszcze wyryta data „1795”. To rok w którym wspomniana postać dokonała żywota.

Zdjęcie: Iwona Fic

Dziwić może jednak, że napis jest w języku angielskim „KlOEBER’S DWELLING” co dosłownie można przetłumaczyć na mieszkanie Kloebbera,  Łatwiej jest się domyślić co może oznaczać – tymczasowwy pobyt, „mieszkanie” tej postaci w tym miejscu.


3. SKALNE WROTA

Polska nazwa szczytu – Bramka – pochodzi od skalnej bramy, co nie jest raczej trudno wydedukować. Znajduje się ona na jednym z niższych, południowych wierzchołków góry. oznaczyłem to miejsca na mapce załączonej poniżej.

Niedaleko prowadzi niebieski szlak turystyczny, jednak do najciekawszego miejsca tego szczytu ne prowadzi. Aby do niego dotrzeć trzeba odbić na północ od niebieskiego szlaku, w górę, i po około 100 metrach jest się na miejscu.


Brama jest dobrze widoczna i ciężko ją przeoczyć. Tworzy ją sporych rozmiarów głaz, który niegdyś oderwał się od większych mas skalnych i utknął w takiej pozycji – na dwóch innych blokach skalnych.


Można przez nią spokojnie przejść na druga stronę.


Wyryty napis znajduje się tuż przy skalnej bramie

This slideshow requires JavaScript.

 

W przeszłości przez te miejsce prowadził szlak spacerowy, który obecnie jest już słabo czytelny.

Źródło: https://polska-org.pl/5423188,foto.html

Źródło: https://polska-org.pl/7469023,foto.html?idEntity=5423183

Nieco dalej, za bramą, można odkryć jeszcze pozostałości po stopniach skalnych. Niebieski szlak z kolei wiedzie fragmentem dawnej alei spacerowej parku sentymentalnego o którym wspominałem już wcześniej. Takich „alejek’ było więcej, ale większość z nich już zarosła, nikt o nie nie dbał przez dziesiątki lat i las się o nie upomniał. W kilku miejscach widać jeszcze, którędy prowadziły, ponieważ zachowały się m.in. poukładane kamienne bloki wzdłuż dawnych szlaków.


A żeby powstała tu infrastruktura w postaci takich alejek w ruch poszły również i wiertła by w kilku miejscach pozbyć się niechcianych skał i ułatwić przejście spacerowiczom (w kilku miejscach na blokach skalnych widać ślady po takowych narzędziach).

Po południowej i południowo-zachodniej stronie góry do dziś ostało się kilka starych drzew zasadzonych tu jeszcze w okresie powstawania parku czyli dwa wieki temu. Część z nich posiada status pomników przyrody. Kilka z nich rośnie obecnie w jeżynach czyli części Bukowca docierającej pod zachodnie zbocze Bramki.

4. „MAŁA WITOSZA”

Z pewnością kojarzycie Witoszę i jaskinie jakie na niej występują. Również i na Bramce można spotkać podobne twory z tymże w nieco mniejszych rozmiarach. Sporo tu również fantazyjnie wyglądających skałek.


Uprawiana jest tu wspinaczka, a dokładniej tzw bouldering

5.  WIRTUALNY SPACER – NAGRANIE!

 

6. JAK DOTRZEĆ

Najprościej dotrzeć tu z Jeżyn będących częścią wsi Bukowiec, chociaż z innych części tej wsi nie będzie o wiele dalej. Stosunkowo blisko jest również z Kowar (m.in. z Wojkowa).


7. PUNKT WIDOKOWY / PANORAMY

W XIX wieku, i pewnie jeszcze w I połowie wieku kolejnego ze skałek przy skalnej bramie rozpościerał się piękny widok – był tu punkt widokowy. Obecnie jest już mocno ograniczony przez drzewa, które rosną w tym miejscu.


Mimo wszystko sporo można zobaczyć, a kto ma lornetkę lub teleobiektyw jest w stanie złapać ciekawe perspektywy na takie miejsca jak  Śnieżka, Kocioł Łomniczki, Kocioł Wielkiego Stawu, Szrenica czy niszę niwalną Biały Jar (a zdjęciu widać obryw po wczorajszej lawinie) …


czy wzgórze Grodna na którym znajduje się sztuczna ruina Zamku księcia Henryka …


Spacerując po całym szczycie można z kolei z wielu miejsc zobaczyć dużo więcej m.in. dobrze widoczny jest Skalnik czy Góry Sokole (na zdjęciu Sokolik) …


A skoro szczyt jest otoczony przez Bukowiec to i ta wieś jest z niego dobrze widoczna, łącznie z górującym nad słynnym parkiem wzniesieniem , na którym postawiono sztuczną ruinę zamku Kesselburg (pisałem o nim już w przeszłości tutaj: Ruina Zamku Kesselburg – romantyzm w Bukowcu! )


PS. Miejsce warte uwagi, ciche, niszowe i raczej nigdy ni spotkacie tu zbyt wielu ludzi Raczej jeśli napotkacie kogokolwiek to będzie to już sukces 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®