CZYTAJ WIĘCEJ!

UWAGA! Bezmyślne niszczenie jakichkolwiek gatunków grzybów i porostów jest wykroczeniem!

A oto kolejna z wyjątkowych osobliwości trzeciego królestwa – królestwa grzybów! Jest porostem a porosty to specyficzny rodzaj grzybów żyjących w symbiotycznych związkach z glonami (zieleńcami lub cyjanobakteriami). Tak więc spokojnie o wszystkich porostach możecie mówić, że to grzyby, jednak nie odwrotnie 🙂

Usnea_filipendula_DSC_1791

Porost tzn. grzyb (:p) z którym się dzisiaj poznamy bliżej to:

BRODACZKA ZWYCZAJNA
Usnea filipendula

brodaczka zwyczajna

Zakres jej występowania ogranicza się jedynie do półkuli północnej. W Polsce jej największe populacje znajdują się w Bieszczadach, pojawia się jednak wyspowo w Sudetach m. in. w Górach Kamiennych.

Ma bardzo wysokie wymagania. Aby mogła czuć się swobodnie potrzebuje bardzo czystego powietrza. Co za tym idzie przede wszystkim można zobaczyć ją w górach. Nie jest to jednak regułą, znajdują się również jej stanowiska w terenie niższym, na nizinach.

Jest gatunkiem wskaźnikowym jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki.

Brodaczka1

Brodaczka zwyczajna z Gór Kruczych. Fot: Piotr Wasiak

Objęta jest częściową ochroną gatunkową, a oprócz tego również ochroną strefową w przypadku występowania na naturalnych stanowiskach! Co to znaczy? W przypadku porostów oznacza to 50-metrową strefę ochronną od granic stanowiska jej występowania, w której człowiek nie powinien w żaden sposób ingerować w środowisko naturalne (wliczając w to prace leśne itd.)

Jej polska nazwa podchodzi od najprostszego ze skojarzeń, które trzeba uznać za trafne 🙂

Krzaczkowata i nitkowata plecha u tego gatunku, zwisając z gałęzi drzew osiąga znaczną długość, potrafi mierzyć nawet 30 cm!

Brodaczka2

Fot: Piotr Wasiak

Jest epifitem czyli gatunkiem nadrzewnym. Bytuje na korze przede wszystkim drzew iglastych. Szczególnie upodobała sobie modrzewia, jodłę i świerk, ale zdarza jej się pomieszkiwać również na drzewach liściastych np. na buku, jesionie, topoli czy dębach.

Brodaczka3

Najczęściej przybiera szarozielony kolor, rzadziej żółtoszary.

DSC_0169

Wspomnę jeszcze o właściwościach leczniczych brodaczki. Jestem również pełen wiary, że nikt nie pójdzie po nią do lasu i nie przyczyni się do jej wymierania licząc na jej cudowne właściwości. Znał je już Hipokrates z Kos, ojciec medycyny współczesnej.

Zawiera kwas usninowy, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwpasożytnicze, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe. Ale Wy nie bądźcie przeciwko niej 🙂

IMG_9481

A to już fotografia całej kolonii brodaczek zwyczajnych zamieszkujących lasy Wielkiej Brytanii. Niesamowite!

Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski i posiada w niej status narażonej na wyginięcie.
DSC_0171

P. S. Jeszcze w 2014 roku gatunek ten znajdował się pod ścisłą ochroną, ale od 17 października objęty jest już tylko ochroną częściową.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Zostaw swój kmentarz

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®