Trzmiel – ówka, hmmm, mogło by się wydawać, że …

… ale nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z rodziną pszczołowatych do których należą m. in trzmiele czy trzmielniki (jakże podobne w swojej nazwie).

Trzmielówka leśnaTRZMIELÓWKA LEŚNA
Volucella pellucens

Najprościej ujmując i pomijając taksonomię  to spora, włochata, nieco bardziej kolorowa mucha.

Należy do rodziny bzygowatych, w skrócie określanych po prostu bzygami. Jakieś sGojarzenia? 😀

Całkowicie nie groźna dla człowieka, chociaż może się zdarzyć, że przycupnie sobie na ludzkim ciele, żeby zlizać z niego troszkę soli mineralnych zawartych w pocie 🙂

V.p.Występuje na łąkach, głównie podleśnych i nadwodnych, ale zdarza się, że i w ogrodach można się z nią spotkać. Zamieszkują większość Eurazji, od Hiszpanii po Japonię.

SUPER MUCHA

To co jest jednak najciekawsze w tym owadzie to wyjątkowa zdolność o wdzięcznym brzmieniu – mimikra. Polega ona na tym, że swoim wyglądem upodobniła się do innych owadów. A wybór żywych obiektów do których się upodobnić, kryje w sobie sporo pomysłowości, za co ewolucji należą się tu ogromne słowa uznania. W przypadku trzmielówki, nie trudno się domyślić, że ów upodobnienie padło na trzmiela (przeważnie ogrodowego lub ziemnego). Dlaczego akurat trzmiela?

A więc śpieszymy z odpowiedzią!

Trzmiel posiada broń – żądło – którą może wojować, a nasza dzielna muchówka takiej broni nie posiada. Tym samym dzięki mimikrze trzmielówka sprawia wrażenie, ze posiada broń, i inne owady czy ptaki, które polują na muchówki, są o tym od razu alarmowane, jednym spojrzeniem (a muchówka może żyć i żyć dalej, jeszcze kolejnych kilka dni lub tygodni). Mało tego – okazuje się, że nie wszystkie trzmielówki wyglądają tak samo, niektóre „zakładają” inne przebranie i upodabniają się do innych gatunków trzmieli (np. trzmiela kamiennika).

Cecha ta daje jeszcze jedną ogromną korzyść – darmowy żłobek 🙂

Samice tej muchówki, dzięki ewolucyjnemu „przebraniu” potrafią wtargnąć jak „swój chłop” do gniazda trzmieli i tam złożyć jaja, które z kolei zostaną wykarmione i wychowane przez robotnice trzmieli. W tym czasie dorosłe mogą skupić się na konsumpcji pyłków i nektarów. Żyć nie umierać! 🙂

DSC03066
JAK WYGLĄDA MUCHA?

Z cech anatomicznych natomiast na uwagę zasługują wyjątkowo duże oczy!

Owady te osiągają nieco mniejsze rozmiary niż trzmiele za które się podają. ich wielkość rzadko przekracza 1,5 cm, a najczęściej rozmiar dorosłego osobnika oscyluje wokół 10 mm.

Volucella pellucens
Bardzo ciekawy zwierz, niepozorny jak wszystkie muchówki!
Piękna mucha, z klasą, nie sądzicie? :).

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®