To bliska kuzynka o wiele szerzej znanej poskrzypki liliowej, za którą, szczerze mówiąc, człowiek za bardzo nie przepada. To gatunek chrząszcza, którego obserwacja  z pewnością należy do interesujących., o ile uda się komuś je zaobserwować 🙂

Jednym z rzędów owadów są chrząszcze, a te również dzielą się na szereg rzędów.

STONKOWATE

To niezwykle liczny rząd chrząszczy bo liczy sobie około 35 tysięcy gatunków – to ogromna różnorodność. Najbardziej znanym jest oczywiście popularny „szkodnik” naszych ogródków warzywnych – stonka ziemniaczana. Ale w Polsce występuje kilkaset gatunków, chociaż ciężko znaleźć dokładną ich liczbę (może być ich od 400 do nawet 700).

POSKRZYPKA LEŚNA

Częściej nazywa się ją cebulową, ze względu na upodobanie sobie wczesną wiosną cebuli bądź czosnku jako rośliny żywicielskiej. Prawda jest jednak taka, że to tylko sprytne zagranie, gdy nie ma w pobliżu roślin na których ten gatunek naprawdę lubi żerować – na roślinach z rodziny liliowatych. Rzadko spotyka się je ogrodzie czy na polu uprawnym. a zdecydowanie częściej w lesie. uwielbia różnego typu dzikie lilie, ale lubi również kokorycze, konwalie czy czosnek niedźwiedzi. Wszystkie to gatunki leśne, a co za tym idzie i nasza poskrzypka otrzymała taką nazwę gatunkową.

Od poskrzypki liliowej odróżnia ją ubarwienie np. jej odnóża, których spora część posiada czerwono-pomarańczowe, jaskrawe. Za jego sprawą część potencjalnych wrogów zawczasu decyduje się na na zaniechaniu polowania na poskrzypkę leśną – jaskrawy kolor przecież świadczyć może o toksyczności/trujących właściwościach. To „broń” u poskrzypek 🙂

O poskrzypce liliowej pisałem tutaj: Poskrzypka liliowa. Nielubiany skrzypek ogrodowy

Łacińska nazwa: Lilioceris merdigera

Występuje w całym kraju, w miarę pospolicie.

ROZMIARY

Jest niezbyt wielkim chrząszczem, dorosłe osobniki nie przekraczają 8 mm.


NAZWA

Gatunek posiada kilka ciekawych rozwiązań, które pozwalają mu przetrwać. Jednym z nich jest udawanie martwego co jest popularne u wielu gatunków, nie tylko owadów. Ale to co przyczyniło się do nadania nazwy rodzajowej tym chrząszczom to skrzypienie, które powstaje podczas pocierania odwłoka o pokrywy (tegminy). ma odstraszać potencjalnych łowców.

SZKODNIKI?

Każdy orze jak może! Larwy poskrzypek objadają liście roślin żywicielskich stąd niechętnie na ich obecność zapatrują się Ci, którzy ów rośliny hodują. Zdecydowanie częściej od leśnej, nielubiana jest poskrzypka liliowa, (przez to, że jest bardziej popularna).

ROZWÓJ

Wczesną wiosną można spotkać osobniki, które przetrwały zimę np w ziemi. Larwy składają na roślinach żywicielskich, a te w czerwcu/lipcu przepoczwarzają się w postać imago – owada dorosłego.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®