Carl Ernst Morgenstern był jednym z najsłynniejszych karkonoskich pejzażystów. Przyjeżdżał tu wielokrotnie, aż  „dorobił” się drewnianej willi w Wilczej Porębie, która była jego warsztatem. Dziś  dzięki jego pracom można podziwiać górski klimat Karkonoszy oraz ich architekturę z końca XIX i początku XX wieku.

CARL ERNST MORGENSTERN

Pochodził z Monachium, gdzie urodził się w 1847 roku, Jego ojciec był znanym malarzem, tworzył na dworze króla Bawarii Ludwika I. Swoją pierwszą wystawę, w Monachium, wystawił mając zaledwie 22 lata.


W latach 80-tych XIX wieku objął posadę nauczyciela malarstwa krajobrazowego w Szkole Rzemiosł Artystycznych we Wrocławiu. I tak zakochał się w Karkonoszach i to właśnie im poświęcił najwięcej uwagi. Wraz ze swoimi podopiecznymi wizytował tu wielokrotnie. Później nawet tu zamieszkał …


W 2. dekadzie XX wieku działała fundacja Carla Ernsta Morgensterna oraz jego małżonki Elizabeth, która pomagała innym malarzom tworzyć u podnóża Karkonoszy poprzez możliwość zatrzymania się w ich domu.

Koniec XIX wieku to okres gdy wielką popularnością zaczęły cieszyć się pocztówki ilustrowane. Prace Morgensterna często trafiały na takowe, często były również zamawiane u malarza właśnie by wydać odpowiednią pocztówkę. Prace, które trafiały na pocztówki przyniosły autorowi sporą sławę, do tego stopnia że był nazywany nawet „królem pocztówek”.


Jego postać odebrała na tyle ważną rolę w dziejach Karpacza, że zasłużyła sobie na pamięć. Potwierdzają to umieszczona obok domu tablica oraz kamień.


RYSUNKI, AKWARELE, AKWAFORTY, OBRAZY OLEJNE

Tworzył w swojej pracowni – w domu prezentowanym na zdjęciach – ale wcześniej wykonywał sobie konspekty rysunków w terenie.

Na jego pracach możemy np. podpatrzeć jak wyglądało schronisko Alte Schlingelbaude (Schronisko na Starej Polanie) znane dziś pod nazwą Schroniska im. Bronka Czecha – schronisko na resztkach którego często przesiadują i odpoczywają turyści wędrujący od Wangu w kierunku Samotni i Strzechy Akademickiej. (Choć tak naprawdę to pierwszy obiekt tego schroniska, który z czasem został tylko budynkiem pomocniczym gdy powstał drugi, większy obok.)


Ale jest prac było tak wiele, że nie sposób o nich wszystkich opowiedzieć. Sporo Karkonoszy, od Szklarskiej Poręby, Szrenicę, Śnieżne Kotły, Mały i Wielki Staw, Samotnię, Strzechę, Dom Śląski, Śnieżkę jak również sam Karpacz i jego najbliższe okolice a także np. Zamek Chojnik. Część pocztówek z jego malunkami przedstawiam poniżej.


Oprócz tego, że pracował głównie w Karkonoszach, malował również obiekty znajdujące się na Ziemi Kłodzkiej m.in.  Bazylikę w Bardzie, gotycki most w Lądku – Zdroju czy Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej, a także inne popularne miejsca, które mogły wylądować na pocztówkach jak np. Zamek Gryf w Proszówce.


DOM

Znajduje się przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 1 – obecnie to część Karpacza – Wilcza Poręba.


To piękny obiekt, wykonany przede wszystkim z drewna, choć jego dolna część jest wykonana z kamienia co było typowe dla budownictwa w tym rejonie, w tym okresie (4. ćwierć XIX wieku).


Posiada ciekawą „wieżę” nakrytą czterospadowym dachem.


Czasami nazywany jest „Domem z Bocianami” ze względu na drewniane rzeźby tych ptaków przytwierdzone do obiektu.


Obok obiektu przepływa potok Płomnica. Szum potoku jest słyszalny w okoli budynku.


Obiekt posiada również drewniany wykusz.


Morgenstern zmarł w tym domu w roku 1928, w wieku 81 lat. Dwa lata wcześniej złamał nogę, która „przykuła go do fotela, w kolejnym roku przestał malować. W testamencie zapisał go miastu Wrocław wraz z całym wyposażeniem.


Obecnie znajduje się w rękach prywatnych

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®