W Polsce występuje wiele gatunków dostojek, które ciężko od siebie odróżnić. Malinowiec jednak jest na tyle oryginalnym gatunkiem, że stosunkowo łatwo go odróżnić, podobnie łatwo jak spotkać go latem podczas spaceru po lesie 🙂
RUSAŁKOWATE
Dostojka malinowiec zalicza się do bardzo licznej rodziny rusałkowatych, podobnie jak wszystkie rusałki, przeplatki, polowce, mieniaki, górówki, przestrojniki czy skalniki. O jej przedstawicielach pisałem już kilkukrotnie w przeszłości na łamach WZD. W Polsce występuje 75 gatunków z tej liczącej ponad 6000 gatunków rodziny!
C jak ceik – historia pewnej naznaczonej rusałki!
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Admirał rusałka – jeden z największych przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce
Osadnik egeria – motyl z lasu
DOSTOJKA MALINOWIEC (Argynnis paphia)
Już sama nazwa gatunkowa wskazuje jego szczególne upodobanie lasu – malina bowiem jest gatunkiem typowo leśnym (nawet jeśli rośnie pod niedaleko lasu). Tak więc możemy go spotkać w lesie, na leśnych polanach ale także podleśnych łąkach. Zdarzyć się może, że przyleci do ogrodu zlokalizowanego pod lasem. Z tym środowiskiem życia związana jest jeszcze jedna bardzo istotna cecha tego gatunku – Samice składają jaja na korze drzew.
Jest stosunkowo dużym motylem – osiąga do 6,5 cm rozpiętości skrzydeł.
Wierzch skrzydeł u tego gatunku jest jaskrawo pomarańczowy ze sporą ilością czarnych elementów, przeważnie plam. U samców występują jednak podłużne linie na wierzchu przedniej pary skrzydeł, są rozlokowane wzdłuż żyłek. Ów linie tworzą łuski zapachowe. To właśnie po nich odróżnimy samca od samicy.
Spód skrzydełek już nie jest taki kolorowy, jest żółto-pomarańczowo-jasnozielonkawy z charakterystycznymi białymi podłużnymi smugami.
Można je obserwować od połowy czerwca do połowy września.
VALESINA
Ciekawostką jest, że u samic tego gatunku występuje, rzadko bo rzadko ale jednak, inna forma barwna względem której używa się z określenia valesina. Nie jest ona już tak jaskrawo pomarańczowa, jest ciemniejsza i posiada specyficzny połysk.