Ten jest prawdziwy! Dziki Wodospad z Karpacza, którego popularność po stokroć przerasta popularność tego o którym dziś piszę jest w rzeczywistości sztucznym tworem – zaporą przeciwrumoszową. A ten jest naturalny! Powstał na progach skalnych na Maciejowickim Potoku. Niegdyś tworzył magię przypałacowego parku w Maciejowcu, dziś jest rzadko odwiedzanym miejscem.

Wpisując w google „Dziki Wodospad” niestety nie odnajdziecie tak łatwo bohatera naszego dzisiejszego odcinka.  Wspomniany imiennik z Karpaczu wygrywa do zera …


POGÓRZE IZERSKIE

Wodospad znajduje się w Dzikim Wąwozie, nieco na południe od pałacu w Maciejowcu i około 1,5 km na zachód od zapory na Bobrze tworzącej Zbiornik Pilchowice (Jezioro Pilchowickie).


Łatwo go odnaleźć, gdyś prowadzi obok niego znakowany szlak turystyczny koloru żółtego.


Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. To Pogórze Izerskie, część Pogórza Zachodniosudeckiego.

W PARKU PRZY PAŁACU …

W Maciejowcu znajduje się pałac z 1. połowy XIX wieku, (obecnie jest remontowany, własność prywatna) na północnych zboczach Zamkowej Góry.


Niedaleko znajdują się również piękny dwór, starszy o 2 wieki od pałacu (chociaż już w XVI wieku stał tu niewielki zamek rycerski).


Można tu dotrzeć również do mauzoleum ostatnich właścicieli pałacu – rodziny von Kramsta –  a całe wzniesienie z rozległym terenem leśnym stanowiło niegdyś romantyczny park. Ostało się po nim kilka ścieżek, trochę kamiennych schodów, niekompletne aleje starych dębów, niesamowite stare rododendrony przy barokowej kaplicy oraz resztki ławek itd. Z parku można było zejść na kilka sposobów w dolinę Maciejowickiego Potoku i dotrzeć nią do wodospadu. Miejsce miało niesamowity klimat.

This slideshow requires JavaScript.

Sam park był tak rozbudowany, że posiadał swój własny plan. Było tu wiele punktów widokowych (m.in. na Karkonosze czy powstały na początku XX wieku Zbiornik Pilchowicki), które jednak dziś już widokowymi nie są – drzewa skutecznie zakrywają wszystko wkoło. Konkretne ścieżki i skałki posiadały swoje romantyczne nazwy. Miejsce to cieszyło się sporą popularność, zupełnie odwrotnie w porównaniu z dniem dzisiejszym.


DZIKI WĄWÓZ

To długa na około kilometr dolina Maciejowickiego Potoku, z licznymi odsłonięciami skalnymi (m.in. gnejsów, granitognejsów, granitów, łupków a nawet występują tu soczewy marmuru kalcytowego). Można nawet użyć sformułowania, że jest „przełomowa” bo dolina jest stosunkowo głęboka a wychodnie skalne dodatkowo potęgują wrażenie głębi w jakiej znajduje się odwiedzający.


Dziki … bo jest tu dziko. Prowadzi co prawda brzegiem potoku dość szeroki dukt wyłożony kamieniami, ale dodaje on tylko uroku i każe pamiętać o szerszym kontekście tego miejsca jako części założenie pałacowo-parkowego.

Mniej więcej w środkowej części wychodni skalnych robi się coraz więcej, a dolina się zwężą. Właśnie w tym miejscu na progu skalnym powstał Dziki Wodospad.


To również miejsce granicy struktur geologicznych, stąd też pobliskie jaskinie szczelinowe (o których nieco niżej).


PROJEKTOWANY REZERWAT PRZYRODY

Co ciekawe teren Dzikiego Wąwozu wraz ze zboczami Górami Zamkowej (łącznie 42ha) już 2 dekady temu był projektowanym rezerwatem przyrody (przez rosnący tu stary las mieszany z okazami starych świerków). Niestety mamy rok 2021 a rezerwatu dalej nie ma. na szczęście procesy naturalne są tu niezakłócone ręką  człowieka a co najważniejsze nie mają tu miejsca żadne prace leśne. Starych drzew jest tu naprawdę sporo, chociaż ich stan jest różny. Ale co w Naturze to nie zginie, najwyżej stanie się pokarmem lub domem dla innych form życia.


DZIKI WODOSPAD

W okresie letnim, gdy nie ma opadów deszczu wodospad jest ledwo widoczny – cienka strużka wody cichutko szemrze sobie ściekając po skałach. Za to po roztopach prezentuje się już bardzo przyjemnie 🙂  Poniższe nagranie pochodzi z okresu wiosennego, z końca pory roztopowej.

Jeszcze okazalej prezentuje się po sporych opadach deszczu, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Zimą tworzą się tu ciekawe formy lodowe, więc to również jest odpowiednia pora by się tu zjawić 🙂
Pisałem nawet o nich w tym miejscu: Lodowe linie papilarne. Fantastyczne zjawisko. Magia Natury!


Jego wysokość to około 3 metry, na co składa się jednak kilka mniejszych kaskad.


Można go również oglądać na starych pocztówkach, obok wizerunku pałacu, dworu, karczmy sądowej znajdującej się we wsi, kaplicy barokowej czy jaskiń szczelinowych.


GALERIA

Zdjęcia z czerwca 2021 roku (te w bujnej zieleni) oraz z kwietnia 2020 roku.


JASKINIE SZCZELINOWE

Tuż przy wodospadzie możemy podziwiać wysokie na kilkanaście metrów wychodnie skalne. To właśnie w nich znajdują się jaskinie szczelinowe, a jedna z nich otrzymała nawet nazwę „Dzikiej Groty” . Wejście do niej znajduje się tuż przy wodospadzie i początkowo jest szerokie by później zawęzić się do kilkudziesięciu centymetrów. Ma 28 metrów długości.


Równolegle do niej przebiega kolejna jaskinia szczelinowa o długości 16 metrów.

This slideshow requires JavaScript.

To atrakcyjne miejsce dla grotołazów 🙂

Można tu w skałach zobaczyć również zobaczyć kilka nienaturalnych okrągłych otworów. To po badaniach geologicznych na wspomnianej granicy struktur geologicznych.

JAK TRAFIĆ?

Istnieje kilka możliwości:
1. Od strony zapory w Pilchowicach, szlakiem zółtym

This slideshow requires JavaScript.

 

2. Od pałacu w Maciejowcu przez stary park i starymi schodami w Dziki Wąwóz.
3. Od Pokrzywnika żółtym szlakiem – prowadzi nawet stąd wyraźne oznaczenie.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®