CZYTAJ WIĘCEJ!

Ma prawie 500 cm obwodu, niecałe 400 lat i nazywa się Faun – mowa o dębie szypułkowym z Płakowic (część Lwówka Śląskiego). Jak się ma w 2020?


POMNIK PRZYRODY

Ten pomnikowy dąb żyje na skraju lasu przy ulicy Sadowej w Lwówku Śląskim. To zbocza szczytu Jaglarz zaliczanego do Wzniesień Płakowickich w obrębie Pogórza Kaczawskiego.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Trafić do Niego bardzo łatwo. Wystarczy od ulicy Złotoryjskiej skręcić w Sadową i po dojściu do torów kolejowych powinniśmy już go namierzyć – za jedynym domem, który znajduje się obok drogi. Jest zaznaczony na mapach turystycznych.


Prowadzi do niego wydeptana, wąska ścieżka!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

CHARAKTER FAUNA

W 1989 r. był mierzony oraz szacowano jest wiek. ustalono wtedy, że ma 470 cm obwodu i około 350 lat. W roku 2020 może zatem szacować jego wiek na 380 lat a do jego obwodu również możemy dodać kilka lub kilkanaście centymetrów. co da ich około 480. Jest bardzo wysoki, zdecydowanie wyższy niż autor tego tekstu 😀 …


Ma się całkiem nieźle! Miejsce w którym mieszka zdaje się chronić go od silnych wiatrów, na pewno odpowiada mu młodsze towarzystwo 🙂 Nie posiada poważnych obłamań a jego korowina jest kompletna przez co drzewo jest dobrze chronione przed grzybami i innymi pasożytami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Do pnia przyczepiono oznaczenie pomnika przyrody oraz jest imię, a obok niego sto podarowana mu kilka lat temu przez Ochotniczą Straż Pożarną drewniana tabliczka na nóżce.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Zostaw swój kmentarz

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®