Mała Fatra to niezwykle malownicze pasmo górskie Karpatów, leżące na terenie Słowacji. Tylko w części posiadają rzeźbę gór wysokich i są mocno odsłonięte w partiach szczytowych co czyni je nadzwyczaj malowniczymi. W porze jesiennej, gdy Natura mieni się odcieniami brązu, czerwieni i złota wyglądają niezwykle, jak nie z tej Ziemi! Ale to właśnie nasza planeta, najpiękniejsza ze wszystkich! Jedyna jaką posiadamy!

MAŁA FATRA

To pasmo górskie rozciągające się na niewiele ponad 30 kilometrów długości i około 15 km szerokości. Nie jest wielkie, również pod względem wysokości, bo najwyższy szczyt Wielki Krywań osiąga 1709 m n. p. m.

TRIK! Klikaj dwukrotnie na fotografiach by móc przybliżać i podziwiać szczegóły! 🙂


Każde pasmo jest inne, unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, ale postaram się opisać te na podstawie porównań z innymi pasmami, które są bardziej znane szerszemu gronu.

Ogromną ilością górskich polan przypominają Bieszczady, trochę mniej Gorce. Można również pokusić się o porównanie do polskich Tatr Zachodnich i szczytów takich jak Grześ, Rakoń czy Wołowiec.

Jedynie kilka szczytów Małej Fatry jest naga – ich ściany skalne są mniej lub bardziej odsłonięte. Należą do nich Wielki Rozsutec (slo. Velky Rozsutec) oraz leżący na zachód od Małego Krywania Stratenec, Białe Skały i Suchy.

Florystycznie pasmo ma mnóstwo do zaoferowania! Występuje tu bardzo wiele rzadkich gatunków, których w większości jednak nie znajdziecie na zdjęciach bo większość z nich kwitnie wiosną i latem.

Na koniec kilka panoram wykonanych w najwyższych partiach pasma.

Mała Fatra to również głębokie doliny i wodospady.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®