To jeden z najefektowniej ubarwionych motyli w naszym kraju. Wygląda jakby uciekł z tropików i w jakiś niewyjaśnialny sposób znalazł się w naszych lasach. Jest stosunkowo rzadkim gatunkiem, w przeszłości objęty był nawet ochroną ścisłą. Poznajcie mieniaka strużnika …

RUSAŁKOWATE

Choć na pierwszy rzut ciężko w to uwierzyć to mieniak strużnik zalicza się do bardzo licznej rodziny rusałkowatych (podobnie jak wszystkie rusałki, przeplatki, polowce, dostojki, górówki, przestrojniki czy skalniki). O przedstawicielach tej rodziny pisałem już kilkukrotnie w przeszłości na łamach WZD.

C jak ceik – historia pewnej naznaczonej rusałki!
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Admirał rusałka – jeden z największych przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce

Osadnik egeria – motyl z lasu
Dostojka (perłowiec) malinowiec

W Polsce występuje 75 gatunków z tej liczącej ponad 6000 gatunków rodziny!

FANTASTYCZNE MIENIAKI

Cechą, która odróżnia mieniaka strużnika i mieniaka tęczowca – czyli gatunki mieniaków występujące w Polsce – jest efektowny połysk, w kolorze fioletu, wierzchnich stron skrzydeł, gdy padają na nie promienie słoneczne! Obserwacja tego „zjawiska” robi wrażenie, szczególnie gdy motyl porusza skrzydłami i połysk co chwilę pojawia się i znika. Wygląda to jakby zmieniał kolor 🙂



MIENIAK STRUŻNIK
(Apatura ilia)

To mniejszy z polskich mieniaków, co oczywiście nie oznacza, że jest małym motylem. osiąga do 7 cm  rozpiętości skrzydełek co planuje go w czołówce jeśli chodzi o polskich przedstawicieli rodziny rusałkowatych.


Samce tego gatunku są od wierzchniej strony czarno-brunatne z białym rysunkiem oraz jednym „okiem” Samice się mniej rzucają w oczy, są bardziej szaro-brunatne. Wspomniany wyżej połysk pojawia zresztą tylko u samców, u samic nie.

Mają żółtawo-pomarańczowe oczy i żółte ssawki.


Wewnętrzna strona skrzydeł jest o wiele jaśniejsza. Można na niej zobaczyć wyraźną jasną wstęgę, białe  czarne elementy rysunku oraz „oko”.


Można spotkać również osobniki u których białe elementy wierzchnich stron skrzydeł są żółte.

SKRYTE

Samice prowadzą bardzo skryty tryb życia, rzadko da się je spotkać na „piętrze lasu”, po którym przemieszcza się człowiek – większość czasu spędzają na drzewach, w koronach drzew. Samce również preferują wyższe partie lasu ale o wiele częściej zlatują na jego podszycie, na śródleśne polany czy leśne drogi. Stąd też są o wiele częściej spotykane.

This slideshow requires JavaScript.

WYSTĘPOWANIE

Wspomniałem, że jest stosunkowo rzadkim gatunkiem, ale nie oznacza to, że jest na skraju wymarcia czy jego podziwianie jest zarezerwowane dla najbardziej dociekliwych entomologów. Może nie jest tak liczny jak rusałka pawik, rusałka pokrzywnik czy przestrojnik jurtina ale dla osób, które spędzają w lasach dużo czasu nie powinno być problemem spotkanie tego gatunku chociaż raz na sezon lub dwa. Na rzadkość obserwacji wpływa również jego tryb życia, o którym napisałem wcześniej.

Można je obserwować jedynie od połowy czerwca do początków sierpnia.

POKARM

W przeciwieństwie do większości motyli dziennych mieniak strużnik odżywia się sokami drzew a także płynne substancje z rozkładającej się materii organicznej. Pozyskują je np z odchodów, martwych zwierząt, lub gnijącej roślinności.

Na zdjęciu poniżej można zobaczyć moment „rozwijania” ssawki, za pomocą której motyle pozyskują niezbędne do życia substancje odżywcze.


Sole mineralne wypłukiwane z organizmu człowieka są również cennym „pokarmem” dla tego jak i dla większości gatunków motyli dziennych. Tak więc może się zdarzyć, że usiądzie na nas i będzie próbował „nas zjeść” 🙂

Fot: Mira Sudecka (https://www.facebook.com/mira.sudecka/)

GĄSiENICE

Żywią się liśćmi wierzby oraz topoli. Stąd również po przepoczwarzeniu można spotykać osobniki dorosłe w pobliżu potoków, bagnisk lub w lasach łęgowych,  które porastają wymienione gatunki drzew.

OCHRONA

Od 1983 do 2001 roku gatunek był objęty ścisłą ochroną gatunkową, jednak obecnie nie podlega żadnej ochronie na terytorium Polski.

Fot: Mira Sudecka (https://www.facebook.com/mira.sudecka/)

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®