To jeden z najciekawszych gatunków rodzimych grzybów. Potrafią przybierać różne formy i kształty. Wbrew pozorom nie należą do rzadkich, choć spotkania z nimi również nie należą do częstych. Poznajcie niezwykłą „formę życie”, która potrafi nieźle zdziwić obserwatora …

W królestwie grzybów jest wiele gatunków, które potrafią zadziwić swoim kształtem, formą czy kolorystyką. Wiele? Niemal wszystkie to potrafią, w końcu same borowiki czy podgrzybki tak intrygują swoim wyglądem że ciężko przejść obok nich obojętnie. Nie wszystkie gatunki posiadają jednak kapelusze, większość takowych nie posiada. Wiele z nich jest na tyle mała, że nigdy ich nawet nie zobaczymy ale niektóre są sporych rozmiarów jak np. dzisiejszy bohater.

NAGRANIE

 

PRÓCHNILCOWATE

Należy do rodziny próchnilcowatych (Xylariaceae) do której oprócz rodzaju próchnilec (Xylaria) należą również drewniaki, warstwiaki i zgliszczaki oraz wiele innych.

Drewniak szkarłatny

W obrębie tej rodziny występuje spore zróżnicowanie morfologiczne, zresztą już w obrębie samego rodzaju próchnilec jest podobnie.  Za to uwielbiam te królestwo – jest arcyzadziwiające 🙂

PRÓCHNILEC MACZUGOWATY
Xylaria polymorpha

Rośnie na martwym drewnie drzew liściastych głównie buków, dębów oraz klonów. Moje pierwsze spotkanie z tym gatunkiem miało miejsce podczas rąbania drewna – owocniki wyrastały ze starych pniaków.

This slideshow requires JavaScript.

 

Owocniki mają smukłą postać „palców”. Z wiekiem część owocników przybiera kształt maczugi.


Mogą przyjmować jednak całe multum form o czym mówi już sama łacińska nazwa gatunkowa „polymorpha”, którą można przetłumaczyć na „wielopostaciowiec” „różnoformowiec” (mniej więcej :p). Zobaczcie sami w poniższej galerii. Niektóre „maczugi” mogą się ze sobą zrastać w trakcie wzrostu.


Owocniki są za młodu są jasne, kremowoszare lub ciemnobrązowe, z czasem czernieją i twardnieją. Zaawansowane wiekiem są bardziej kruche i jasne w środku.


Powierzchnia owocników jest pokryta „chrostkami”


PODOBIEŃSTWO

jest bardzo zbliżony do próchnilca długotrzonkowego, który jednak rzadko pojawia się na drewnie innym niż klon. Owocniki maczugowatego posiadają nieco krótsze trzony oraz wyrastają w większym nagromadzeniu, niekiedy w dziesiątkach a na nawet i setkach owocników. Długotrzonkowe wyrastają zazwyczaj po kilka lub kilkanaście owocników. Mimo wszystko bardzo łatwo je ze sobą pomylić!

PALCE UMARLAKA

Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego tak się je nazywa – dodam może jedno, znalezione w sieci zdjęcie, które pokazuje to w sposób dobitny 😀 (Choć mam podejrzenie, że ów zdjęcie jest podrobione tzn. autor ów owocniki tak samemu poukładał by było ich 5, w dodatku odpowiednio niektóre są mniejsze a inne większe. Ale kto wie – w Naturze wszystko możliwe).

Oczywiście taka forma, gdzie wyrasta w rządku, obok siebie, 5 owocników zdarza się bardzo rzadko, ale różne formy mogą przypominać ludzkie palce w nieco horrorystycznej formie :p


Długość owocników dochodzi do 8-10 cm co również dobrze się zgrywa z wielkością ludzkich palców. Niektóre mogą mieć średnicę  nawet i 3 centymetrów co może nasuwać na myśl genetyczne zwyrodnienia :p

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®