Showing 1 of 1

Karkonosze do biegania? Jak najbardziej. Chociaż równych i wygodnych ścieżek tutaj nie znajdziesz (prawie) jak np. w Górach Izerskich czy Rudawach Janowickich. Za to skaliste pochyłości z dużą dawką niestabilnych kamyków i strumyków. Ale to też ma swoje uroki i plusy. Nie da się ukryć, że bieganie w takim terenie, oczywiście z zachowaniem należytej uwagi, wzmacnia nie tylko stawy, skokowy i kolanowy, ale również poprawia funkcjonowania wiązadeł i ścięgien przede wszystkim znajdujących się naokoło kostki. Jest również nieuniknionym kursem technicznego biegania.

ultramaraton_karkonoski_2_d

Na logu znalazło się miejsce dla karkonoskiego Ducha Gór.

Biegów górskich w Karkonoszach jest już sporo m. in. Maraton Karkonoski czy Chojnik Maraton, ale żaden nie odbywał się do tej pory w zimę. Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego stanowi wyjątek, więc nie powinno dziwić, że chętnych nie brakuje, a biegacze zjeżdżają się tu z całej Polski na ten event. Zjeżdżają oczywiście jak im się poszczęści w trakcie losowania, bo chętnych jest więcej niż miejsc, a te muszą być limitowane z kilku w zględów m. in.bezpieczeństwa. Bieg rozgrywa się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego a więc nie ma tu mowy o samowolce braku ograniczeń. Wszystko musi być przedyskutowane z władzami parku i goprowcami.

ultramaraton_karkonoski_3_d

Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku i wystartowało w niej 150 zawodników, w kolejnej (tegorocznej) wystartować mogło już o stu więcej czyli 250 zawodników. Miejsca rozeszły się jak świeże bułeczki.

Trasa mierzy niespełna 53 km. Z Karpacza przez Budniki, brzegiem Kowar do Przełęczy Okraj, a stamtąd grzbietem Karkonoszy przez wszystkie ich kulminacje tj Śnieżkę, Wielki Szyszak czy Szrenicę, aż na Przełęcz Szklarską do Jakuszyc. Dystans nie imponuje, ale zważywszy na porę roku w której ten bieg się odbywa, ukończenie go musi imponować. Miesiącem startu jest marzec, a w tym okresie Karkonosze przykryte są jeszcze grubą warstwą śniegu i lodu. Temperatury w Karkonoszach nawet do czerwca potrafią spadać poniżej zera, więc w marcu mogą jeszcze spadać grubo poniżej -10 stopni. Do tego silne wiatry wiejące tutaj okrągły rok. To wszystko sprawia, że bieg jest ultratrudny i wymagający ale to chyba najbardziej kręci uczestników.

Więcej o biegu na oficjalnej stronie: http://ultramaratonkarkonoski.pl/

Showing 1 of 1

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®