Na słowo „pluskwiak” większość ludzi reaguje obrzydzeniem. Tymczasem pluskwiaki to bardzo interesujący i często zaskakujący urodą rząd owadów. Dziś przedstawimy strojnicę włoską, którą bardzo łatwo obserwować w środowisku naturalnym.
STROJNICA WŁOSKA
Graphosoma lineatum
OGROM GATUNKÓW
Szacuje się, że liczba gatunków pluskwiaków może sięgać nawet stu tysięcy, chociaż znanych obecnie jest niecałe osiemdziesiąt tysięcy. Pod tym względem są jednym z najbardziej zróżnicowanych rzędów owadów.
Wszyscy przedstawiciele pluskwiaków pobierają pokarm płynny za pomocą kłujki. Rozmiary poszczególnych gatunków są bardzo zróżnicowane – najmniejsze nie mają nawet milimetra długości, największe natomiast mogą liczyć sobie ponad 10 cm.
Najbardziej znanymi przedstawicielami tych owadów są: kowal bezskrzydły czy odorek zieleniak. Każdy kojarzy mszyce, a te również należą do tego grona. Znaczna część pluskwiaków zasiedla środowisko wodne, a wśród nich znany prawie każdemu nartnik (duży oraz powierzchniowiec).
Strojnica włoska należy do rodziny tarczówkowatych.
PLUSKWIAK MIESIĄCA?
Od nazwy jednego z pluskwiaków mamy nawet dzisiejszą nazwę miesiąca. Jest nim oczywiście CZERWIEC, ponieważ pluskwiak z gatunku czerwiec polski był bardzo istotnym z perspektywy gospodarek środkowo-wschodniej Europy towarem w zamierzchłej przeszłości. Może nie bezpośrednio ale pośrednio ponieważ z larw tego gatunku pozyskiwano barwnik, który eksportowano na obszar niemalże całej Europy od co najmniej XV do XIX wieku.
Od nazwy tego pluskwiaka mamy nawet nazwę jednego z najważniejszych kolorów – CZERWIEŃ!
STROJNICA
Można ją spotkać na niewysokich roślinach, w tym krzewach lub młodych drzewach. Odżywia się sokami, które pozyskuje nakłuwając miękkie części rośliny za pomocą kłujki. Od rodziny roślin – baldaszkowatych – na których najczęściej żerują strojnice wziął się drugi człon ich nazwy. My obserwowaliśmy te owady na młodych głogach.
Dorosłe osobniki osiągają około 1 cm długości. Larwy są stosunkowo podobne do postaci dorosłej, chociaż oczywiście mniejsze i posiadają odmienny rysunek na „plecach”. Dorosłe spotkać można w grupach po kilka osobników lub nawet w pojedynkę, natomiast larwy w grupach nawet po kilkadziesiąt osobników.
Ogromna ilość owadów, które dzisiaj są popularne w Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu była typowa dla rejonów południowej Europy. Za sprawą ocieplania klimatu gatunki te przenoszą się na północ, dotyczy to również naszej dzisiejszej bohaterki tekstu. I stąd inne określenie ego gatunku – strojnica włoska – od miejsca skąd się wywodzi.
Obecnie jest popularnym pluskwiakiem na terenie całego kraju.
PS. A dlaczego akurat strojnica? Od oczywiście wyglądu zewnętrznego m. in. od pięknej tarczy w czarno-pomarańczowe pasy oraz spodniej części ciała nakrapianej pomarańczowo-czerwonymi kropkami z czarnym tłem. Taki to strój przywdziewa dorosła strojnica, młodzież również stara się wyglądać szykownie i modnie 😀
ZMIANA NAZWY
Do roku 2017 gatunek ten nazywany był w Polsce strojnicą baldaszkówką. okazało się jednak, że występujący u nas gatunek jest jedynie bliźniaczo podobny do baldaszkówki a w rzeczywistości to strojnica włoska.