Śnieżyce wiosenną z pewnością kojarzycie! Znacie ją na pewno z pierwszych wiosennych wypraw na cieniste, wilgotne i podleśne łąki. Ten jeden z pierwszych symboli wiosny posiada bardzo ciekawą przypadłość.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

To piękne rośliny, a co chyba jeszcze ważniejsze – jedne z pierwszych, które mamy radość obserwować po troszkę mniej lubianej porze roku, zimie 🙂

Jak większość wszesnowiosennych gatunków również i śnieżyce wiosenne posiadły odporność na mróz. Dzieki temu nawet gdy temperatura spadnie grubo poniżej zera nic im się nie stanie.

ALE! …
Pewnie niewielu z Was wie o tym, że u tego gatunku występuje ciekawa anomalia.
DWA KWIATY WYRASTAJĄ NA JEDNEJ ŁODYŻCE!

DSC_9482

Powszechnie twierdzi się, że w Sudetach rośnie podgatunek typowy o jednym kwiatku na łodyżce, natomiast drugi z podgatunków – karpacki – może posiadać już dwa kwiatki. Jak widać na załączonych fotografiach nie jest to prawdą. Podwójnie ukwiecone śnieżyce wiosenne mamy i tutaj, w Sudetach! Osobniki ze zdjęć nie są odosobnionymi przypadkami, jest ich całkiem sporo. Rosną sobie na zachodnich obrzeżach niezwykle bogatych florystycznie Gór Kruczych, nieopodal miejscowości Uniemyśl (3km od Chełmska Śląskiego). Jest to niewielkie pasmo w ramach Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ale nie ograniczają swojego występowania do zaledwie jednego pasma. Pozostałe prezentowane tu osobniki napotkane zostały w lasach niedaleko Pustelnika koło Marciszowa czyli w Górach Wałbrzyskich, W tym roku napotkałem również podwójnie ukwiecone śnieżyce w obrębie Wzgórz Bramy Lubawskiej.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

P. S. I jak tu nie pałać optymizmem i radością ? :p

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Komentarze

Podobało Ci się? Polub artykuł za pomocą:

About Author

Nie wiem co mógłbym sam o sobie powiedzieć. Ja po prostu podziwiam świat, to moja modlitwa. Żyję aktywnie poznając świat i to uznałem za cel życia. Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu ...

Leave A Reply

Znajdż nas na facebook'u
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi