Śnieżyce wiosenną z pewnością kojarzycie! Znacie ją na pewno z pierwszych wiosennych wypraw na cieniste, wilgotne i podleśne łąki. Ten jeden z pierwszych symboli wiosny posiada bardzo ciekawą przypadłość.

This slideshow requires JavaScript.

To piękne rośliny, a co chyba jeszcze ważniejsze – jedne z pierwszych, które mamy radość obserwować po troszkę mniej lubianej porze roku, zimie 🙂

Jak większość wszesnowiosennych gatunków również i śnieżyce wiosenne posiadły odporność na mróz. Dzieki temu nawet gdy temperatura spadnie grubo poniżej zera nic im się nie stanie.

ALE! …
Pewnie niewielu z Was wie o tym, że u tego gatunku występuje ciekawa anomalia.
DWA KWIATY WYRASTAJĄ NA JEDNEJ ŁODYŻCE!

DSC_9482

Powszechnie twierdzi się, że w Sudetach rośnie podgatunek typowy o jednym kwiatku na łodyżce, natomiast drugi z podgatunków – karpacki – może posiadać już dwa kwiatki. Jak widać na załączonych fotografiach nie jest to prawdą. Podwójnie ukwiecone śnieżyce wiosenne mamy i tutaj, w Sudetach! Osobniki ze zdjęć nie są odosobnionymi przypadkami, jest ich całkiem sporo. Rosną sobie na zachodnich obrzeżach niezwykle bogatych florystycznie Gór Kruczych, nieopodal miejscowości Uniemyśl (3km od Chełmska Śląskiego). Jest to niewielkie pasmo w ramach Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych.

This slideshow requires JavaScript.

Ale nie ograniczają swojego występowania do zaledwie jednego pasma. Pozostałe prezentowane tu osobniki napotkane zostały w lasach niedaleko Pustelnika koło Marciszowa czyli w Górach Wałbrzyskich, W tym roku napotkałem również podwójnie ukwiecone śnieżyce w obrębie Wzgórz Bramy Lubawskiej.

This slideshow requires JavaScript.

P. S. I jak tu nie pałać optymizmem i radością ? :p

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®