To gatunek niewielkiego chrząszcza z rodziny stonkowatych. Można go spotkać w ogrodzie albo w lesie, na takich roślinach jak lilia złotogłów, konwalia majowa czy kokoryczka wielokwiatowa.

STONKOWATE

To niezwykle liczny rząd chrząszczy bo liczy sobie około 35 tysięcy gatunków – to ogromna różnorodność. Najbardziej znanym jest oczywiście popularny „szkodnik” naszych ogródków warzywnych – stonka ziemniaczana. Ale w Polsce występuje kilkaset gatunków, chociaż ciężko znaleźć dokładną ich liczbę (może być ich od 400 do nawet 700).

POSKRZYPKI W POLSCE

W Polsce występuje również  poskrzypka leśna (cebulowa) która rzadziej pojawia się w okolicach siedzib ludzkich a bardziej preferuje tereny leśne. Pisałem o niej w przeszłości: Co skrzypi w lesie? Poskrzypka leśna (cebulowa)

POSKRZYPKA LILIOWA

To co najwyraźniej odróżnia ją od poskrzypki leśnej to ubarwienie odnóży, które u tego gatunku są niemal całe czarne natomiast u poskrzypki leśnej jaskrawe.

POSKRZYPKA LILIOWA
Lilioceris lilii

Rozmiar tego chrząszcza waha się między 6 a 8 mm w przypadku postaci dorosłej.


SKRZYPEK

Gatunek posiada kilka ciekawych rozwiązań, które pozwalają mu przetrwać. Jednym z nich jest udawanie martwego co jest popularne u wielu gatunków, nie tylko owadów. Ale to co przyczyniło się do nadania nazwy rodzajowej tym chrząszczom to skrzypienie, które powstaje podczas pocierania odwłoka o pokrywy (tegminy). ma odstraszać potencjalnych łowców.Osoby z odpowiednio rozwiniętą cierpliwością i dobrym słuchem mogą pozwolić sobie na przetestowanie tej stonki i np lekko złapać za liść na którym taka poskrzypka siedzi oraz wykonać w ej stronę delikatny ruch palcem. Z pewnością najpierw wykona strategię udawania martwego ale możliwe,, że również poskrzypi 🙂


SZKODNIK

Larwy poskrzypek objadają liście roślin żywicielskich, stąd niechętnie na ich obecność zapatrują się Ci, którzy ów rośliny hodują. Również dorosłe osobniki żerują na liściach oraz pąkach. Zdecydowanie częściej od leśnej, nielubiana jest właśnie poskrzypka liliowa gdy wyrządza ludziom większe szkody. Głównym powodem wyszukiwania informacji o tym chrząszczu są chęci pozbycia się go z hodowanych lilii.

Co widać na fotografii poniżej, poskrzypka po prostu s*a na Wasze lilie 😀

OBSERWACJE

Są ściśle związane z okresem rozwoju i kwitnienia roślin żywicielskich tego gatunku. Tak więc przypada on od maja do lipca.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®