Witajcie w Górach Suchych, południowej części Gór Kamiennych (w Sudetach Środkowych). Góry te charakteryzują się stromymi stokami i bardzo głębokimi dolinami. Jednym z takich stromych szczytów jest Stożek Wielki górujący nad Unisławiem Śląskim. Wzniesienie te ma bardzo ciekawą charakterystykę, przyjrzyjmy się mu bliżej! To jedna z naszych ulubionych gór!
stożek
Przenieśmy się na moment w przeszłość (dokładniej mówiąc o około 270-280 mln wstecz – do środkowego permu), do czasów genezy góry gdy wulkanizm również w Sudetach odgrywał ważną rolę w kształtowaniu powierzchni. Teren w którym obecnie znajduje się Masyw Stożka był praktycznie zrównany, a jego podłoże wyścielały mułowce i iłowce (skały osadowe). Przez tę pokrywę udało się przebić nacierającej ku powierzchni magmie granitowej, która przemieszczała się ku górze tzw. kominem. Magma wylała się na zewnątrz i zastygając zbudowała sporej wielkości górę z kraterem. Skała, która powstała z tej magmy to ryolit.
Wychodnie wulkaniczne

Wychodnia skałek wulkanicznych

Oczywiście, to co dzisiaj widzimy to niewiele, większa część góry uległa erozji i stopniowo rozlatywała się. Odłupane skalne obłamy osuwały się w dół, skąd były zabierane i przemieszczane przez lodowiec czy rzeki i strumyki minionych czasów lub najzwyczajniej w świecie – przez grawitację.

Stożek-Wielki-z-szosy-w-Unisławiu

A to jest właśnie Stożek Wielki widziany od zachodu

Ale tyle o geologii.

(Mam nadzieje, że któregoś dnia przeczyta to geolog z pierwszego zdarzenia i poprawi co nie co, bo pisząc i snując genezę powstanie bazowałem na kilku pewnych informacjach, a resztę dorysowałem na tzw. chłopski rozum :p)

Dzisiaj góra liczy 841 m. n. p. m. Jest stromym stożkiem, stąd tez wzięła się jej nazwa. Wciąż możemy tu obserwować piękne (z punktu widzenia głodnych zdobywania wiedzy w terenie na żywych przykładach) osuwiska. Szczyt jest bardzo stromy, podejście jest wymagające ze względu na grząską zwietrzelinę, która pod naszym ciężarem osuwa się w dół.

Bardzo wyraźnie zaznaczony jest szczyt góry. Można na niego dotrzeć albo od Unisławia Śląskiego albo od Sokołowska. Łagodniejsze, ale to dłuższe, jest od Sokołowska a co za tym idzie, tędy najlepiej schodzi a najbardziej stromy odcinek najlepiej podejść (tak jest najbezpieczniej).

Ze względu na opisywane powyżej charakterystyki góra uzyskała status pomnika przyrody, i to całkiem niedawno – bo w 2008 roku. Dodatkowo teren ten znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

Na niewielkim wypłaszczeniu szczytowym znajduje się drewniana wieża widokowa (informacje już nieaktualne – czytaj aktualizację poniżej tekstu). Rewelacyjny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę 3/4 pełnego horyzontu. Od Góry Wałbrzyskich, przez Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej, po Karkonosze ze Śnieżką (daleko hen :p).

Wieża posiada dwa poziomy, z czego ten drugi służyć może za dach w trakcie deszczu. Na najwyższym z kolei znajduje się drewniana ławeczka na której można spocząć. Pierwsza wieża widokowa stanęła w tym miejscu już w 1885 roku.

Poniżej wierzchołka, schodząc w kierunku Sokołowska znajduje się drewniana wiata turystyczna, w której bez problemu można się przespać w „suchych” warunkach. Niestety czas nie działa na jej korzyść, bo z czasem przybywa w tym miejscu wizytatorów a Ci przynoszą ze sobą dary dla lasu – śmieci, i pozostawiają je właśnie tutaj. Wygląda to tragicznie :/ Możecie to zobaczyć na nagraniu poniżej z 2017 roku.

UWAGA! Cała konstrukcja jest lekko chwiejna, już nawet jedna osoba może wprowadzić w ruch całą konstrukcję! Zachowajcie ostrożność jeśli tam przyjdzie Wam się pojawić. Nie polecam wchodzenia na górę grupom kilkunastoosobowym. Być może nic się nie stanie, ale … lepiej dmuchać na zimne!

DSC_0177
Panoramy z wieży widokowej (poniżej):

This slideshow requires JavaScript.

P. S. Pierwotny zamysł na ten artykuł był zupełnie inny. Miał być zwięzły i opisywać jedynie wieżę widokowa i to co z niej widać. Jednak góra okazała się o wiele ciekawsza i, siłą rzeczy, musiałem się rozpisać 🙂

AKTUALIZACJA (2017)!

Wieży widokowej na szczycie już nie ma, została rozebrana ze względów bezpieczeństwa! Przestrzegaliśmy przed jej lichym stanem w 2015 roku! Rok później już jej nie było. Nie zamieszczamy zdjęcia ze szczytu bo już NIE MA CZEGO OGLĄDAĆ! Widok jest obecnie bardzo ograniczony, ale widać mimo wszystko Unisław Śląski, Dzikowca z wieżą widokową (fotografia poniżej) i Chełmca.

AKTUALIZACJA 2019. Orkany z końca 2018 roku powaliły mnóstwo drzew w szczytowych patiach Stożka Wielkiego i odsłaniając tym samym część horyzontu. Widoki są! Można podziwiać 🙂

Wieża widokowa na pobliskim Dzikowcu widziana ze Stożka Wielkiego

Widok na Stożek Wielki z wieży widokowej na Dzikowcu

W 2017 roku pojawiła się tablica informująca o tym gdzie się znajdujemy i na jakiej wysokości i kiedy została tu ustawiona. Coś za coś?

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®