Rusałkowate to najbardziej rozpoznawalna rodzina motyli w Polsce, również jedna z najbardziej licznych. Zalicza się do niej wiele gatunków, jednym z nich jest dzisiejszy bohater – przeplatka atalia.

RUSAŁKOWATE

W Polsce występuje 75 gatunków (oficjalnie) wchodzących zaliczanych do tej rodziny, na świecie jest ich prawie 6 tysięcy. To dużo i zróżnicowana rodzina. O kilku przedstawicielach pisaliśmy już na naszych łamach:

Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Admirał rusałka – jeden z największych przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce

Do „rusałek” należą wszystkie przeplatki, dostojki, mieniaki, (oczywiście) rusałki, skalniki, przestrojniki i wiele innych.

PRZEPLATKA ATALIA
(Melitaea athalia)

Jest popularnym motylem na podleśnych łąkach i zarazem najbardziej popularną przeplatką w Polsce.. Można ją spotkać w zasadzie w całym kraju i w całej Europie.

Rośliną żywicielską jest np przetacznik lub babka zwyczajna czy babka lancetowata.

Rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników mieści się w granicach 32 a 42 mm. Lot spokojny dający możliwość obserwacji i fotografowania 🙂

W obrębie gatunku występuje spora zmienność ubarwienia poszczególnych osobników co może powodować trudności w identyfikacji. Wierzch skrzydeł jest rudopomarańczowy z ciemnym rysunkiem w postaci siatki. U niektórych osobników przeważać może ciemny rysunek zakrywając tym samym rudopomarańczowe tło – to sprawia, że motyle są prawie całkiem ciemne i można je pomylić z innym gatunkiem.

Kluczem do oznaczania jest spodnia strona skrzydeł, ale tu trzeba już się wykazać bardzo bystrym okiem i sporą wiedzą. Obwódka tylnego skrzydła jest zawsze w tym samym kolorze co plamy w kształcie półksiężyca w jej pobliżu (na zdjęciu powyżej niełatwo to ocenić).

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi