Rusałkowate to najbardziej rozpoznawalna rodzina motyli w Polsce, również jedna z najbardziej licznych. Zalicza się do niej wiele gatunków, jednym z nich jest dzisiejszy bohater – przeplatka atalia.

RUSAŁKOWATE

W Polsce występuje 75 gatunków (oficjalnie) wchodzących zaliczanych do tej rodziny, na świecie jest ich prawie 6 tysięcy. To dużo i zróżnicowana rodzina. O kilku przedstawicielach pisaliśmy już na naszych łamach:

Rusałka osetnik – pędziwiatr z południa
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Admirał rusałka – jeden z największych przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce
C jak ceik – historia pewnej naznaczonej rusałki!
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Osadnik egeria – motyl z lasu

Do „rusałek” należą wszystkie przeplatki, dostojki, mieniaki, (oczywiście) rusałki, skalniki, przestrojniki i wiele innych.

PRZEPLATKA ATALIA
(Melitaea athalia)

Jest popularnym motylem na podleśnych łąkach i zarazem najbardziej popularną przeplatką w Polsce.. Można ją spotkać w zasadzie w całym kraju i w całej Europie.

Rośliną żywicielską jest np przetacznik lub babka zwyczajna czy babka lancetowata.

Rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników mieści się w granicach 32 a 42 mm. Lot spokojny dający możliwość obserwacji i fotografowania 🙂

W obrębie gatunku występuje spora zmienność ubarwienia poszczególnych osobników co może powodować trudności w identyfikacji. Wierzch skrzydeł jest rudopomarańczowy z ciemnym rysunkiem w postaci siatki. U niektórych osobników przeważać może ciemny rysunek zakrywając tym samym rudopomarańczowe tło – to sprawia, że motyle są prawie całkiem ciemne i można je pomylić z innym gatunkiem.

Kluczem do oznaczania jest spodnia strona skrzydeł, ale tu trzeba już się wykazać bardzo bystrym okiem i sporą wiedzą. Obwódka tylnego skrzydła jest zawsze w tym samym kolorze co plamy w kształcie półksiężyca w jej pobliżu (na zdjęciu powyżej niełatwo to ocenić).

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®