Tym razem musimy zawędrować daleko, daleko na wschód, na wschód Sudetów. I przekroczyć granicę z naszymi południowymi sąsiadami – potomkami legendarnego Czecha.

W najwyższych partiach Sudetów Wschodnich spełza sobie pewien ciekawy potok – Biała Opawa (czeska Bílá Opava). Spełza piękną, momentami bardzo stromą, doliną ze zboczy najwyższego szczytu Wysokiego Jesionika i całych Sudetów Wschodnich, a dokładniej z Pradziada (1491 m. n. p. m.). Część wód zasilających ten potok ścieka w początkach swojego biegu również z Wysoke’j Hole (1466 m. n. p. m.). Wąska dolina, którą tworzy znajduje się więc pomiędzy tymi szczytami.

O Pradziadzie pisaliśmy również tutaj: Pradziad(ek) Sudetów – najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich!

DSC_7759
Dostać się tu można np. z Karlovej Studanki, która jest uzdrowiskiem.  Można też przywędrować z północy np. przez Pradziada.

Dolina została wypreparowana w skałach gnejsowych. Jej najwyższe partie zostały delikatnie ujarzmione przez człowieka (fotografie poniżej).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W górnej części doliny, Biała Opawa przepływa pod drewniana zabudowa starego wyciągu na Wysoke Hole. Drewniane bele walają się tu i ówdzie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Biała Opawa wpływa w miejscowości Vrbno pod Pradziadem do Stredni Opavy, później zmienia jeszcze nazwę na Opawa (tak po prostu, bez dodatków) i wpada w okolicach Ostrawy do Odry, naszej rodzimej Odry. Ale może tyle wystarczy o sprawach odległych naszemu strumykowi …

Najwyższy z wodospadów tzw. Wielki Wodospad.

Najwyższy z wodospadów tzw. Wielki Wodospad.

Można spotkać się z twierdzeniem, że szlaki turystyczne prowadzące doliną Białej Opawy to najbardziej atrakcyjne szlaki w całych Sudetach Wschodnich 🙂 Sami oceńcie, chociaż wirtualna wycieczka nie da wam na tyle „czucia” miejsca by móc to osądzić. Trzeba na własne oczy, własne nogi, …

Kaskada na jednym z bocznych dopływów.

Kaskada na jednym z bocznych dopływów.

Wodospady występują tu licznie. Wody Białej Opawy w przeszłości musiały bardzo mocno i intensywnie wżynać się w skalne podłoże, żłobiąc tym samym głębokie i przełomowe kaskady, zrywając lub podcinając wysokie brzegi tworząc swój obecny krajobraz.

Najwyższy z nich (zdjęcie powyżej i poniżej) ma nieco ponad 8 metrów wysokości, i położony jest na wysokości około 1130 m. n. p. m. Mniejszych, kilkumetrowych jest jeszcze kilka albo i nawet kilkanaście. Głośno huczą między pokaźnymi skałami i głazami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Szlaki wytyczono po obu stronach wartkiego potoku. Żółty prowadzi tuż przy nim, lub czasami nad nim. Niebieski prowadzi kilkadziesiąt metrów powyżej i trawersuje zbocze. Ten ciekawszy, żółty, jest o wiele trudniejszy technicznie, jednak wciąż do pokonania!

Wyszedł Z Domu: Wodospady na Białej Opavie
Będziemy musieli pokonać tu kilkadziesiąt drewnianych mostków i kładek, drewniane i skalne schody i progi skalne, a przy tym często korzystać ze zmysłu równowagi. Napotkamy na swojej srodze setki powalonych drzew, których omijanie również będzie należało do naszych obowiązków, jeśli oczywiście zdecydujemy się tędy podążać!

A zdecydujemy … bo na prawdę warto 🙂

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Obydwa szlaki są szlakami edukacyjnymi. Znajdziemy przy nich poustawiane tablice dydaktyczne a na nich mądre treści warte przeczytania. Każda z tablic zawiera również treści w języku polskim.

Wyszedł Z Domu: Wodospady na Białej Opavie
Szlak niebieski też posiada swoje trudności i zalety Z niego łatwiej obserwować kształt doliny, kontemplować jej strome, często skalne zbocza (jak te na zdjęciu poniżej).

Wyszedł Z Domu: Wodospady na Białej Opavie
W 2004 roku przez dolinę przetoczyła się ogromna wichura, która powaliła ponad 7 hektarów lasu, łącznie kilka albo nawet kilkanaście tysięcy świerków. Drzewa te leżą do dzisiaj, nie zostały posprzątane, co wbrew pozorom było świadomym działaniem czeskich leśników. Pozostawienie suchych i gnijących drzew ułatwia odnowę (biologiczną :p) lasu 🙂

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ułatwia również życie rodzinom pewnego chrząszcza – kornika drukarza. Mają tu nieustającą wyżerkę, (no może z przerwą na zimę :p).

Z niebieskiego szlaku możemy też podziwiać wyznaczony szlak tuż przy potoku. Kładki i mosty wydają się tedy bardzo małymi, za to kanion bardzo stromym i głębokim.

Miejsce jest wyjątkowo urokliwym również w zimę, choć podejrzewam, ze to właśnie wtedy część z Was mogła by stwierdzić, że właśnie w zimę ma ono więcej uroku niż w ciepłe pory roku 🙂

Wyszedł Z Domu: Wodospady na Białej Opavie
Dolina Białej Opawy objęta jest rezerwatem przyrody, a co za tym idzie, korzystając z przywilejów traperowanie tymi ścieżkami należy zachować szczególne poszanowanie dla wszystkiego co się tam znajduje. Choć takim poszanowaniem powinien być objęty cały świat! Tak mniemam 🙂

Szlaki wokół najbardziej interesującej części doliny mają łącznie ponad 6 km, połowa w górę  połowa w dół. Czas potrzebny na przybycie tego dystansu jest jednak nienaturalnie długi, a wszystko za sprawa scenicznych widoków bystrego potoku w środowisku wielkich głazów i wysokich ścian.

Niektóre z rosnących tu świerków mają ponad 200 lat. Nie wszystkie, piękne zakątki potoku są dostępne turystom, niektóre lezą głęboko w dolinie i ciężko do nich zejść, szczególnie, że to teren rezerwatu i nie wolno. W niektórych przypadkach, żeby lepiej okiełznać wzrokiem wybitnie przystojną dolinę, chciało by się wręcz skakać po stromych, ostrych i śliskich głazach. Jeśli tu dotrzecie – uważajcie! Żyćko mamy jedno …

Źródło Białej Opawy znajduje się niedaleko schroniska Barborka na wysokości około 1280 m. n. p.  m.

Wyszedł Z Domu: Wodospady na Białej Opavie
I my spaliśmy w tym miejscu. Wszystko w nim niby było okej, tylko … recepcjonista (może właściciel) nie bardzo miał ochotę wstać rano o 4:15 i nas wypuścić w świat. Zamiast tego kelner załatwił nam wyjście przez …OKNO 😀 Zostawił nam na parterze jedno, uchylone i przez nie rano upuszczaliśmy budynek! Ciekawa przygoda 🙂

PS. W okresie wakacyjnym szlak jest często oblegany przez hordy turystów, zwłaszcza w ciepłe weekendy. Warto więc wybrać się tam poza sezonem. A poniżej powód dla którego wychodzimy w drogę o 4:15 – widoki z góry

Wyszedł Z Domu: Wodospady na Białej Opavie

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi