Muszę zacząć od prawdy …

A więc tytuł tego tekstu kłamie. Rejvíz jest częścią czeskiego miasta Zlaté Hory, administracyjnie i oficjalnie. Kiedyś było wsią, osobną jednostką administracyjną, ale dzisiaj określa się ją jedynie mianem osady, ale części miasta, od którego dzieli ją co prawda spory dystans bo ponad 6 km. Tak już u tych Czechów bywa, że takie „wiejskie obszary” przykleja się do większych, miejskich jednostek.

Rejviz

Lokalizacja

Trwa sobie pośród głębokich łąk i lasów. Położona jest na wysokości od 750 m. n. p. m. aż do 900 m. n. p. m.

Rejviz

Panorama Rejvizu z tzw Starego Rejvizu, przez pryzmat „udomowiongo” wagonu 😉

Wszystkie zabudowania osady położona są między 760 a 810 m. n. p. m. co czyni ją najwyżej położoną wsią/osadą w całych Sudetach, całych Morawach i na całym Śląsku. Usytuowana jest w czeskiej części Gór Opawskich czyli w Zlatohorskiej vrchovinie a te zaliczane są do pasma Jesioników (Sudety Wchodnie).

Rejviz

Panorama rozciągająca się z poziomu osady

Miejscem w którym osada ma swoje korzenie jest tzw. Stary Rejviz, najstarsza część wsi (na zdjęciu poniżej).

Rejviz DSC_7552

To było jeszcze w XVIII wieku. Pierwszy dom z drewna wybudowano tu w 1768 roku.

Po co i dlaczego? Otóż prowadziła tędy droga transportu soli z austriackich kopalń do Kłodzka i dalej na północ Śląska. Budynkiem tym był zajazd, który służył transporterom tej soli. Do końca XVIII wieku stało tu już około 40 domostw. Zamieszkiwali je w ogromnej większości Niemcy.

Rejviz

Droga przez Stary Rejviz

Pojawia się tez wątek greckich, prosowieckich bojówkarzy, którzy osiedlili się tu za sprawą rządu Czechosłowackiego w połowie XX wieku. Pojawili się również okryci złą sławą koczownicy ze wschodu – Romowie – ale nie przyszli tu z Azji a jedynie z terenów Słowacji. W połowie minionego wieku Rejviz przeżywał swój największy rozkwit: mieszkało tu wtedy ponad 350 osób, funkcjonowała szkoła i poczta, była stacja benzynowa a mieszkańcy posiadali połączenie telefoniczne ze światem.

Kończąc wątek historyczny warto dodać, że jeszcze przed 1990 rokiem wysiedlono stąd Romów i Greków, a osada zmieniła się w miejsce wypoczynkowe.

Rejviz

Rejviz widziany pomiędzy starymi przytraktowymi drzewami.

Osada rozpościera się na wielkiej górskiej łące. Można ją porównać do Izerskiej Łąki (Hali izerskiej) w Górach Izerskich po polskiej stronie. Zresztą gdyby wieś, która żyła na niej (trwała jeszcze do końca II wojny światowej), to Wielka Izera była by teraz najwyżej lokowaną wsią Sudetów. O te miano jednak teraz powinna sięgnąć Mala Upa z Karkonoszy, rozciągnięta pomiędzy 770 a 1040 m. n.p.m. ale będąca całkowicie osobną jednostką administracyjną.

W ostatnich latach Rejviz rozbudował swoją bazę turystyczną.

Rejviz

Prace trwają od kilku lat.

Przybywa (nieznacznie) również stałych mieszkańców. Ich liczba nie przekracza jednak 90 osób.W okresie wakacyjnym jednorazowo może tu przebywać nawet tysiąc gości. I takie sytuacje się zdarzają. Rejviz jest modny w Czechach, przyjeżdżają tu również Europejczycy z zachodu, zdarzają się również i Polacy (m.in jednoosobobowa delegatury „Wyszedł Z Domu” w moim, jednoosobowym składzie :p).

Najstarszym budynkiem we wsi jest Pensjonat Rejvíz (na zdjęciach poniżej).

This slideshow requires JavaScript.

To piękna, stara, drewniana chata całkiem sporych rozmiarów. Najstarsza jej część wybudowana została w 1796 r., znajduje się niej szynk. Jadalnie z pokojami gościnnymi dobudowano znacznie później bo dopiero w drugiej dekadzie XX wieku.

Taką wzmiankę o obiekcie znalazłem na ich oficjalnej stronie internetowej:

W 1931 r. zbudowano trzypiętrowy hotel. Na początku XX wieku wnętrza były zdobione własnoręcznymi rzeźbami obu braci, którzy również są autorami świetnego pomysłu wyrzeźbienia na oparcia krzeseł karykatur stałych gości. Każdy gość, który chciał mieć swoje rzeźbione krzesło zapłacił za jego zrobienie, lecz wtedy przychodząc do gospody miał zawsze prawo do siedzenia na swoim krześle. Możemy podziwiać karykatury pisarza gminnego, leśniczego, wariacko śpiewającej Bety, kościelnego, kominiarza i rzeźnika” – ciekawe i oryginalne 🙂

Budynek nazywał się jeszcze przed II wojna światową „U Jeziornego Pasterza” (Zum Seehirten).

Rejviz


Wspomniane karykatury

Nie brakuje tu również kościoła (N. M. P.).

Kostel_Jména_Panny_Marie_(Rejvíz)
Nie brakuje również straży pożarnej).

DSC_7541
Jest i skromne muzeum.

DSC_7538

W Rejvíz’ie znajduje się tez rezerwat o tej samej nazwie. Większość chronionego obszaru stanowi urokliwe torfowisko z jeziorkiem – Velké mechové jezírko. Ścieżka edukacyjna, która może nas do niego zaprowadzić (a nawet musi) wykonana jest z drewnianych kładek i bali. Rezerwat zajmuje powierzchnię niespełna 300 hektarów.

This slideshow requires JavaScript.

Przez osadę prowadzi cała mnogość szlaków turystycznych.

DSC_7536

To co mi się bardzo rzuciło w oczy w tym miejscu, to w miarę homogeniczna/jednolita zabudowa. Ogromna większość chat wybudowana jest w bardzo podobnym stylu. Drewniane chaty, w lekko tyrolskim stylu o strzelistych dachach prezentują się bardzo urokliwe. Poniżej prezentuję małą galerię tych domostw. Trzeba dodać, ze wszystkie są zadbane, nie spotkamy na terenie osady żadnych ruin czy gruzów. Zaledwie kilka było lekko zaniedbanych, ale w sensie, że nie odmalowanych itd. Cała reszta prezentuje się na prawdę urodziwie 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Nazwa Rejviz funkcjonuje oficjalnie dopiero od 1948 roku, wcześniej osada miała piękną, słowiańską nazwę – Swatosz!

A poniżej cudzysłowiowe centrum miasta (tzn. wsi) 🙂

DSC_7534
I jeszcze rozebrana panorama widocznych wzgórz i szczytów z Rejvizu.

DSC_7546
Wpadnijcie tu kiedyś, najmijcie nocleg i zjedzcie coś pysznego! Oj warto 🙂
DSC_7524

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®