Rusałkowate to najbardziej rozpoznawalna rodzina motyli w Polsce, również jedna z najbardziej licznych. Zalicza się do niej wiele gatunków, jednym z nich jest dzisiejszy bohater – rusałka osetnik.

O przedstawicielach rodziny rusałkowatych pisaliśmy już w przeszłości w artykułach:
Przeplatka atalia – piękny i popularny motyl dzienny
Rusałka pokrzywnik – popularny motyl naszych łąk i ogrodów
Admirał rusałka – jeden z największych przedstawiciel rodziny rusałkowatych w Polsce

This slideshow requires JavaScript.

Dzisiaj poznamy kolejnego przedstawiciela tej licznej rodziny. Jako, że to rodzina, podobieństwa są znaczne między jej członkami. Osetnika można pomylić z pokrzywnikiem, wierzbowcem,kratkowcem lub admirałem. Te gatunki posiadają bardzo zbliżone cechy zewnętrzne i tylko dobre oko potrafi je rozróżnić. Największe podobieństwo występuję między osetnikiem a admirałem, ponieważ należą dodatkowo do tego samego rodzaju vanessa.

RUSAŁKA OSETNIK
Vanessa cardui

EKSPANSJA NA PÓŁNOC

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu gatunek typowy tylko dla terenów „południowych”. Przez ocieplanie klimatu jego zasięg występowania rozszerza się znacznie w kierunku północnym. W Polsce jest już gatunkiem bardzo licznie występującym, ale można go również obserwować w Skandynawii. Występuje niemal na całym świecie za wyjątkiem Ameryki Południowej.

ŚWIETNY LOTNIK

Na tereny północne migrują z południa. Do Polski przylatują z południa Europy gdy już na dobre rozpocznie się wiosna. Ich lot jest bardzo dynamiczny i szybki, ale gdy jest bardzo ciepło lubią spocząć w miejscu i wygrzewać się na słońcu. Od września do października odlatują na południe Europy przezimować w cieplejszych warunkach.

This slideshow requires JavaScript.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Spód skrzydełek tego motyla jest zbliżony kolorem i wzorem do wierzchu, posiada kilka charakterystycznychoczek„.

This slideshow requires JavaScript.

Górna granica rozpiętości skrzydeł to 6 cm. Całkiem sporo jak na Polskie warunki! 🙂

Wierzch niektórych osobników może przybierać różowe barwy!

SPOTYKANY

… bardzo pospolicie na łąkach, w ogrodach, pod lasem. Jest bardzo popularnym motylem zarówno w ternie nizinnym jak i w terenach podgórskich. W Sudetach spotykany na roślinach z rodzaju ostrożeń  nawet powyżej 1100 m n. p .m. (Karkonosze, Beskid Żywiecki).

Co ciekawe, do Polski przylatują w bardzo licznych grupach. Nagle pojawią się ich dziesiątki a nawet setki, będąc niejednokrotnie jedynym gatunkiem na danym terenie w tym okresie. Jako, że gąsienice przeobraziły się w postać imago dużo wcześniej, na południu, i poleciały na chłodniejszą północ, tu często inne gatunki dopiero czekają na przeobrażenie. Stąd ich mnogość i hegemonia 🙂 Taka sytuacja trwa jednak bardzo krótko …

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®