W centrum Legnicy jest wiele pięknych, zabytkowych budowli. Sprzed prawie 500 lat pochodzi zespół 8 kamienic tzw. śledziowych, a z nich dwie posiadają niezwykłe zdobienia w formie sgraffito. Jedną z tych kamienic jest dom żyjącego na przełomie XV i XVI wieku humanisty i rektora jednej z legnickich szkół.
CENTRUM LEGNICY
Znajdują się przy tzw Starym Ratuszu, obok Galerii Piastów. To ścisłe centrum miasta, tuż obok Rynku. W kamienicy o której mowa w tekście, obecnie znajduje się siedziba Ośrodka Sportu i Rekreacji, to Kamienica nr 7 przy ul. Najświętszej Marii Panny.
Znajduje się tu również biuro informacji turystycznej! Bardzo trafnie 🙂
JOHANN SCULTETUS
To tak właściwe Hans Scholz, urodzony w 1570 roku w Kożuchowie, ale związany przez większość życia z Legnicą. Najprawdopodobniej to właśnie on był w tamtym czasie właścicielem kamienicy, ale nie ma co do tego 100% pewności. Autorem dekoracji sgraffitowej jest mistrz Giovanni oraz jego uczniowie (możliwe, że jedynie jeden z nich). Powstała w 1611 roku, czyli już ponad 400 lat temu!
Przedstawienie mistrza oraz jego ucznia uwiecznione zostało na elewacji budynku.
Sgraffito to styl polegający na nakładaniu na ścianę kolejnych warstw zabarwionego tynku i odpowiednie wydrapywanie go gdy jeszcze jest wilgotny i nie wysechł.
SIEDEM SZTUK WYZWOLONYCH!
Dekoracja sgraffitowa niegdyś zajmowała całą fasadę kamienicy, ale niestety nie zachowała się na na części parterowej. W XIX wieku została pokryta tynkiem i dopiero na początku lat 70 XX wieku odkryto co pod tym tynkiem się znajduje! Stało się to podczas prac konserwatorskich. Niezwykła historia!
Przedstawia tzw Siedem Sztuk Wyzwolonych (łac. septem artes liberales) – system edukacyjny ukształtowany jeszcze w IV wieku przed naszą erą, dzielący naukę na dwa poziomy gdzie literatura, retoryka i dialektyka była na niższym poziomie a muzyka, astronomia, arytmetyka, geometria na wyższym. Przedstawienia tych sztuk w postaciach kobiet można oglądać na elewacji tej kamienicy.
Oprócz postaci możemy tu podziwiać również szereg elementów roślinnych oraz geometrycznych.
Obecnie nazywa się ją „Kamienicą Scultetusa” albo „Kamienicą Scholza„.