Rzadko kiedy zapuszcza się tu człowiek, nie prowadzi tu żaden szlak turystyczny a teren ten jest dziki i prawie w całości zarośnięty drzewami. Jaworowa to szczyt znajdujący się pomiędzy takimi miejscowościami jak Czarnów, Pisarzowice i Leszczyniec a na jego szczycie i zboczach znajdują się liczne wychodnie skalne – niektóre osiągają spore rozmiary.
JAWOROWA
To szczyt kończący boczne ramię górskie odchodzące od „głównych partii” Rudaw Janowickich w kierunku wschodnim (w kierunku Kamiennej Góry). Słowo „kończący’ jest nie do końca odpowiednie ponieważ wschodnie krańce Jaworowej posiadają niewielką kulminację w postaci szczytu o nazwie Szarak. W rzeczywistości jednak to opadające stoki Jaworowej, które w tym miejscu wznoszą się na około 15 metrów w górę w postaci wychodni skalnych. W wielu przypadkach takich „form” terenowych nie określa się osobnymi szczytami.
W czasach „niemieckich’ szczyt nosił nazwę Lauschberg co nijak się ma do jego obecnej nazwy. Dosłowne tłumaczenie brzmiałoby „Słuchająca Góra” (niem lauschen – słuchać/podsłuchiwać).
Obecna nazwa nawiązuje to drzewostanu jaki tu występuje – do klonów jaworów. Co prawda nie stanowią one tutaj większości, ani nawet znacznego udziału w drzewostanie ale … są, występują. Lasy posiadają tu zróżnicowany skład gatunkowy. jest sporo świerka pospolitego, ale w okolicach szczytowych rośnie sporo brzozy oraz buka. Rosną tu również sosny oraz jarząby. Jaworów w obrębie całego szczytu pewnie możny by naliczyć kilkaset, może i tysiąc, ale nigdzie nie tworzą zwartego „kompleksu”.
Mierzy 760 m n. p. m. o stromo opadających zboczach południowych oraz północnych. Na tych stromach zboczach oraz w partiach szczytowych można podziwiać wychodnie skalne głównie zlepieńcowe (z szarogłazami oraz aplitem) niekiedy o znacznych rozmiarach i ciągnące się na znacznej długości tworząc tzw. grzędy skalne. Jedna z nich jest długa na kilkaset metrów! na mapie lidarowej (rzeźby terenu) zamieszczonej poniżej wskazują ją czerwone strzałki.
Teren jest trudny i dziki toteż znany jest raczej wąskiemu gronu. Jedna z formacji skalnych (a raczej grupa skałek) jest znana pod nazwą Szare Skały albo inaczej Przednia Skalica.
Oznaczyłem na poniższej mapie opisywane fragmenty wychodni skalnych. Oczywiście mapa jest tylko poglądowa, w rzeczywistości wychodni skalnych jest o wiele więcej chociaż w większości przyjmują mniejsze rozmiary. Kolejne cyfry odpowiadają tym z powyższej mapy lidarowej oraz opisowi poniżej.
Ich drugą nazwą jest Przednia Skalica (niem. Vorder Ramsenstein).
Skąd taka nazwa? Za pewne od szarogłazów, które tu występują. Być może i sąsiedni szczyt, o którym wspominałem – Szarak – posiada tą samą genezę. Raczej nienaturalnie licznej populacji zająca szaraka tutaj nie ma :p
To grupa wychodni skalnych w okolicach najwyższych partii tego szczytu. Skały osiągają tu do 10 metrów wysokości. Jest tu wiele na szerokości ponad 100 metrów. Wychodnie są również na zboczu, schodząc w dół w kierunku niebieskiego szlaku. Co dokładnie określone jest Szarymi Skałami? Nie prosto na to pytanie odpowiedzieć. Najprawdopodobniej nie chodzi o jedną konkretną wychodnię skalną ale o całe zgrupowanie wychodni usianych w tej przestrzeni.
W znacznym stopniu są zarośnięte murawami, mchami i porostami, a dodatkowo znajdują się w terenie zalesionym – stąd obserwacji ich z daleka, z sąsiednich gór czy od podnóża, jest niemożliwa. Nie funkcjonował tu nigdy „zorganizowany” punkt widokowy a przynajmniej nie mówią o tym żadne źródła – ani zdjęcia, ani pocztówki czy też ślady w terenie. Obecnie widok jest mocno ograniczony przez drzewa. przez luki w drzewach da się wypatrzeć m. in. Skalnik, Szubieniczną czy kopalnię dolomitu w Rędzinach.
Z Szarych Skał mogę Was pozdrowić we własnej osobie, opowiedzieć co nieco oraz pokazać jak to wygląda w z perspektywy spaceru po tym terenie 🙂
WYCHODNIE NR. 1
Idąc od Szarych Skał na zachód, co rusz napotkać możemy mniejsze lub nieco większe wychodnie skalne. W opisywanym miejscu są one większe niż „po drodze” i osiągają tu nawet kilkanaście metrów wysokości.
WYCHODNIE NR. 2 – SKALNE URWISKO
Jaworowa w swoich wschodnich partiach rozchodzi się na dwa grzbiety (południowy i północny) rozcięte głęboką doliną. Obydwa z nich przyjmują ostro zakończoną formę tzn. posiadają po obu stronach strome zbocza. Grzbiet „południowy” jest zdecydowanie bardziej wypreparowany, mocniej podcięty, posiada bardziej strome zbocza a w części grzbietowej posiada długą na kilkaset metrów grzędę skalną. To najciekawsze partie całej Jaworowej jeśli chodzi o wychodnie skalne.
Zobaczcie jak ów grzęda skalna wygląda na mapie rzeźby terenu.
Z definicji wpisuje się prawie w postać grani. Piszę „prawie” co by nie zostać błędnie odebranym i osądzonym. Granie kojarzą nam się z górami wysokimi, w Polsce przede wszystkim z Tatrami. W Sudetach mamy ich bardzo niewiele, w najwyższym paśmie – Karkonoszach – zaledwie w kilku miejscach (i tu kwestie sporne też występują). Ale definicje używają wszędzie słowa „ostra” w stosunku do tego pojęcia. W przypadku jaworowej występują tu strome zbocza, które spotykają się przy grzędzie skalnej. mamy tu jednak kilku-, czasami kilkunastometrowy spłaszczony teren, który dopiero jest stromo podcięty przez często pionowe ściany. Ciężko więc użyć tu określenia grań, ale niewiele w tym miejscu brakuje, zresztą zobaczcie jak wygląda na lidarze powyżej.
Skalna grzęda ciągnie się, z niewielkim przerwami i odcinkami bardziej zrównanymi, na długości około 500 metrów, aż do Szaraka. Jej środkowa część jest najbardziej zarysowana, na odcinku prawie 200 metrów. W tym miejscu ciężko znaleźć miejsce by zejść z progu skalnego na północne zbocza, którą na całości tego obszaru są mocniej podcięte i przepaściste niż południowe. Tak. Występują tu przepaście!
Uważajcie na siebie jak znajdziecie się w tym miejscu – łatwo spaść, ześlizgnąć się z progu skalnego, lub wpaść w szczelinę zakamuflowaną gałęziami powalonych świerków lub liśćmi.
Nieco na północ od skalnej grzędy jest jeszcze jedna grupa skalna. Ściany skalne dochodzą tu również do ponad 10 metrów wysokości. Zbocza są tu bardzo strome …
W obrębie jaworowej można spotkać kilka ciekawych gatunków grzybów m. in. znajdującego się na Czerwonej liście grzybów i roślin Polski łuskwiak tłustawy. Pisałem o nim w przeszłości w tym miejscu: Łuskwiak tłustawy [Czerwona lista grzybów i roślin Polski]
Żyją tu również uwielbiające buczynę lakówki ametystowe Ametystowe grzyby! Wyglądają fantastycznie – lakówka ametystowa oraz próchnilec maczugowaty zwany „palcami umarlaka”.
PODOBNE …
W powiecie kamiennogórskim jest wiele podobnych skalnych grzęd/grzbietów ciągnących się na dalekie odległości. Kilka z nich mamy we Wzgórzach Bramy Lubawskiej np. na grzbiecie Zadziernej albo na zboczach Stróży tzw. Spękane Skały lub grzbiet Zameczku nad Zalewem Bukówka.
O kilku z nich pisałem w przeszłości:
Tajemnica Dziurawej Skały na Zadziernej. Mało kto o niej słyszał …
Tajemnica Stróży i Spękanych Skał. Tylko cień dawnej świetności …