Na terenie masywu Adršpašskoteplické skály wzniesiono w przeszłości aż 3 zamki. Aż? W sumie to nie do końca, bo to na prawdę rozległy obszar. Dziś przyjrzymy się z bliższa jednemu z nich.

DSC04975
Rekonstrukcje graficzne zamku robią wielkie wrażenie. Rozlokowanie i wkomponowanie w naturalnej przestrzeni elementów obronnych i pałacowych musi pobudzać wyobraźnię.  Wielka szkoda, że już nie będzie nam dane rzucić okiem na średniowieczne mury wprowadzone w skalne ściany ani na wnętrza pomieszczeń, których ściany stanowi naturalny piaskowiec.

A tak wygląda ten fragment świata z lotu ptaka! :)

A tak wygląda ten fragment świata z lotu ptaka! 🙂

Lokalizacja

Lokalizacja kompleksu Adršpašskoteplické skály jest z pewnością wszystkim znana. Żeby jednak trafić w opisywane dzisiaj miejsce trzeba jednak dobrze przyjrzeć się mapie. Zamek znajduje się na samym południu rezerwatu i tez jedyny możliwy dojazd jest możliwy z południa. Najszybciej od południowego-wschodu, od Teplic nad Metują lub Polic, ale od strony Trutnova również jest opcja (przez Chvalec, Radvanice, Jivkę).

1

Skaly / Bischofstein – tak podpisana jest opisywana lokalizacja!

Od tej strony wejście do „skalnych miast” jest bezpłatne i dozwolone co również przemawia za wybraniem tego miejsca jako wyjściowe dla chcących pozwiedzać, z tym, że tutaj bardziej w wersji „na dziko” i przy zdecydowaniem mniej licznej asyście innych turystów 🙂

DSC04987
Trochę historii!

Początki zamku w tym miejscu sięgają już wieku XIV kiedy to Matěj Salava z Lípy zleca budowę. Ten sam człowiek staje się później hetmanem husyckim. Ale ważniejsza z punktu widzenia zamku rolę odegrał jego syn, który wyprawiał się stąd na przejezdnych kupców i handlarzy oraz wyprawiał się w celach grabieżczych na Śląsk i Łużyce. Ślązacy próbowali na wiele sposobów ukrócić tym działaniom co udało się osiągnąć jedynie solidną zapłatą. Wykupili zamek i aby historia nie zatoczyła kręgu na wszelki wypadek go zburzyli co miało miejsce w 1447 roku.

DSC04983
Zamek został jednak odbudowany na przełomie XV i XVI wieku, ale nie długo przyszło mu cieszyć się dobrym zdrowiem. W tym czasie jego właścicielem był niejaki Kočka, który to ochrzcił zamek na Katzenštejn. W połowie XVI wieku popadł w ruinę i  przestał być zamieszkiwanym. Przydał się jednak w wieku kolejnym, w trakcie wojny trzydziestoletniej. Otóż odbywały się w tym miejscu tajemne spotkania ewangelików, którym przewodził  czeskobraterski biskup Matouš Ulický. Od niego być może wzięła się późniejsza niemiecka nazwa dworu wybudowanego u stóp zamku czyli Bischofstein (od niem. Bischof – biskup), chociaż bardziej prawdopodobne, że to ze względu na fakt, że ów dwór był pomieszkiwany przez biskupów. A co do Braci Czeskich w tym okresie, będących teologiczną kontynuacją myśli husyckiej, byli silnie zwalczani w Czechach, które podlegały władzy skrajnie katolickich Habsburgów. Tutaj przez pewien okres mogli w spokoju odprawiać swoje obrzędy religijne.

DSC04964
A na zdjęciu powyżej widać wzgórze na którym kryją się skalne baszty i bastiony zamku Skaly!

Po dziś dzień …

… ostało się niewiele! Trochę starych murów, kilka wykutych korytarzy, resztki kolebkowej piwnicy, kilka rytów w piaskowcu i różnego rodzaju dziur po belkach mocujących itd. Nie jest łatwym wyobrazić sobie też jak to mogło wyglądać w przeszłości.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Piaskowcowe baszty i mury stoją dalej ale to co je łączyło w ogromnej większości zniknęło. Na wschód od najwyższego punktu (widokowego) i byłego zamku górnego możemy jeszcze „przeczytać” w terenie suchą fosę (wały ziemne).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Punkt widokowy

W najwyższym punkcie zamku ulokowanym na znacznej wielkości baszcie mieści się obecni zabezpieczony barierkami punkt widokowy. Prowadzą na niego wykute w skale schody oraz okute żelazem drewniane drabinki. Trzeba też przejść przez wykuty w skale portal pamiętający wydarzenia sprzed połowy tysiąclecia.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Cerne jezirko

U podnóżka zamku znajduje się niewielki zbiornik wodny w którym mienią się jasne, prawie, że białe baszty skalne. Można tu odpocząć na ławeczkach lub pospacerować.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jest tu dość dziko i chmar turystów nie uświadczymy tu nawet w środku sezonu. Niedaleko znajduje się również restauracja/rezydencja Skaly. Została wybudowana jeszcze w XVI wieku jako dwór, dwór renesansowy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

A na koniec jeszcze kilka zdjęć „natury” której możemy tu zaznać. Znacie ją już dość nieźle ze skalnych miast w Adrszpachu czy Teplicach, ale każdorazowo prezentuje się równie urokliwie 😉

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Komentarze

Podobało Ci się? Polub artykuł za pomocą:

About Author

Nie wiem co mógłbym sam o sobie powiedzieć. Ja po prostu podziwiam świat, to moja modlitwa. Żyję aktywnie poznając świat i to uznałem za cel życia. Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu ...

Leave A Reply

Znajdż nas na facebook'u
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi