Na terenie masywu Adršpašskoteplické skály wzniesiono w przeszłości aż 3 zamki. Aż? W sumie to nie tak wiele, bo to naprawdę rozległy obszar. Dziś przyjrzymy się z bliższa jednemu z nich. To miejsce warte uwagi również ze względu na spokój jaki tu panuje i piękne panoramy.

DSC04975
Rekonstrukcje graficzne zamku robią wielkie wrażenie. Rozlokowanie i wkomponowanie w naturalnej przestrzeni elementów obronnych i mieszkalnych musi pobudzać wyobraźnię.  Wielka szkoda, że już nie będzie nam dane rzucić okiem na średniowieczne mury wkomponowane w skalne ściany ani na wnętrza pomieszczeń, których ściany stanowi naturalny piaskowiec.

A tak wygląda ten fragment świata z lotu ptaka! :)

A tak wygląda ten fragment świata z lotu ptaka! 🙂

GDZIE TO JEST?

Lokalizacja kompleksu Adršpašskoteplické skály jest z pewnością wszystkim znana. Żeby jednak trafić w opisywane dzisiaj miejsce trzeba jednak dobrze przyjrzeć się mapie. Zamek znajduje się na samym południu rezerwatu i tez jedyny dojazd do niego jest możliwy z południa. Najszybciej od południowego-wschodu, od Teplic nad Metują lub Polic nad Metują, ale od strony Trutnova również jest opcja (przez Chvalec, Radvanice, Jivkę).

1

Skaly / Bischofstein – tak podpisana jest opisywana lokalizacja!

Od tej strony wejście do „skalnych miast” jest bezpłatne i dozwolone co również przemawia za wybraniem tego miejsca jako wyjściowe dla chcących pozwiedzać, z tym, że tutaj bardziej w wersji „na dziko” i przy zdecydowaniem mniej licznej asyście innych turystów 🙂

DSC04987
TROCHĘ HISTORII

Początki zamku w tym miejscu sięgają już wieku XIV kiedy to Matěj Salava z Lípy zleca budowę. Ten sam człowiek staje się później hetmanem husyckim. Ale ważniejsza z punktu widzenia zamku rolę odegrał jego syn, który wyprawiał się stąd na przejezdnych kupców i handlarzy oraz wyprawiał się w celach grabieżczych na Śląsk i Łużyce. Ślązacy próbowali na wiele sposobów ukrócić tym działaniom co udało się osiągnąć jedynie solidną zapłatą. Wykupili zamek i aby historia nie zatoczyła kręgu na wszelki wypadek go zburzyli co miało miejsce w 1447 roku.

DSC04983
Zamek został jednak odbudowany na przełomie XV i XVI wieku, ale nie długo przyszło mu cieszyć się dobrym zdrowiem. W tym czasie jego właścicielem był niejaki Kočka, który to ochrzcił zamek na Katzenštejn. W połowie XVI wieku popadł w ruinę i  przestał być zamieszkiwanym. Przydał się jednak w wieku kolejnym, w trakcie wojny trzydziestoletniej. Otóż odbywały się w tym miejscu tajemne spotkania ewangelików, którym przewodził  czeskobraterski biskup Matouš Ulický. Od niego być może wzięła się późniejsza niemiecka nazwa dworu wybudowanego u stóp zamku czyli Bischofstein (od niem. Bischof – biskup), chociaż bardziej prawdopodobne, że to ze względu na fakt, że ów dwór był pomieszkiwany przez biskupów. A co do Braci Czeskich w tym okresie, będących teologiczną kontynuacją myśli husyckiej, byli silnie zwalczani w Czechach, które podlegały władzy skrajnie katolickich Habsburgów. Tutaj przez pewien okres mogli w spokoju odprawiać swoje obrzędy religijne.

Nazwę obiektu można by przetłumaczyć po prostu na „Biskupią Skałę”.

DSC04964
A na zdjęciu powyżej widać wzgórze na którym kryją się skalne baszty i bastiony zamku Skaly!

PO DZIŚ DZIEŃ …

… ostało się niewiele! Choć to zależy do czego te pozostałości porównywać. Oczywiście zamku już nie ma, ale śladów po nim pozostało całe mnóstwo. Wielokrotnie więcej niż po zamku zlokalizowanym w labiryntach opodal Adrszpachu.

Co przetrwało? Trochę starych murów, kilka wykutych korytarzy, resztki kolebkowej piwnicy, kilka rytów w piaskowcu i różnego rodzaju dziur po belkach mocujących itd. Nie jest łatwym wyobrazić sobie też jak to mogło wyglądać w przeszłości.

This slideshow requires JavaScript.

Piaskowcowe baszty i mury stoją dalej ale to co je łączyło w ogromnej większości zniknęło. Na wschód od najwyższego punktu (widokowego) i byłego zamku górnego możemy jeszcze „przeczytać” w terenie suchą fosę (wały ziemne).

This slideshow requires JavaScript.

WIDOKI Z „WIEŻY”

W najwyższym punkcie zamku (na tzw bergfriedzie) ulokowanym na znacznej wielkości baszcie mieści się obecni zabezpieczony barierkami punkt widokowy.

Prowadzą na niego wykute w skale schody oraz okute żelazem drewniane drabinki.

This slideshow requires JavaScript.

Można obserwować stąd pozostałe partie Gór Stołowych m.in. Szczeliniec Wielki, Szczeliniec Mały czy stoliwo Skalniak.

Pięknie malują się również pofalowane łąki u podnóża skał

PORTAL DO STARYCH CZASÓW

Oby dostać się na „górę” trzeba też przejść przez wykuty w skale portal pamiętający wydarzenia sprzed połowy tysiąclecia.Tak, to przejście zostało wykute najprawdopodobniej w XVI wieku, choć możliwe rownież, że jest jeszcze starsze i pochodzi z XIV wieku!

This slideshow requires JavaScript.


CZARNE JEZIORKO

U podnóżka zamku znajduje się niewielki zbiornik wodny w którym mienią się jasne, prawie, że białe baszty skalne. Można tu odpocząć na ławeczkach lub pospacerować.

This slideshow requires JavaScript.

Jest tu dość dziko i chmar turystów nie uświadczymy tu nawet w środku sezonu. Niedaleko znajduje się również restauracja/rezydencja Skaly. Została wybudowana jeszcze w XVI wieku jako dwór, dwór renesansowy.

This slideshow requires JavaScript.

A na koniec jeszcze kilka zdjęć „natury” której możemy tu zaznać. Znacie ją już dość nieźle ze skalnych miast w Adrszpachu czy Teplicach, ale każdorazowo prezentuje się równie urokliwie 😉

This slideshow requires JavaScript.

WIEŻA WIDOKOWA

Można stąd wybrać się na spacer na najwyższy punkt Adszpaskoteplickich Skał – na szczyt o nazwie Čáp. Znajduje się na nim wieża widokowa z którą można podziwiać szeroką okolicę. Wieżę widać ze szczytu zamku o którym mowa w tym artykule 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®