Więcej na temat pruskiej przeszłości Śląska, co było konsekwencją finalnego zwycięstwa w wojnach śląskich przeciwko Austrii Habsburgów, jak również o samej Bitwie pod Kamienną Górą znajdziecie pod tym linkiem, pisaliśmy o tym całkiem niedawno: Śladami bitwy pod Kamienną Górą 1760r – Forty polowe na Młynarzu

Dzisiaj zbadamy kolejny z fortów, który znajduje się na górze o wesołej nazwie Bania :p To szczyt na zachód od drogi łączącej Miszkowice i Paprotki z Kamienną Górą i Raszowem.

001 (3)
Na powyżej załączonej mapce doskonale widać, że poszczególne forty polowe utrzymywały ze sobą kontakt wzrokowy, w zasadzie każdy z każdym. Miały też bardzo dobry widok na okolicę i to na wszystkie cztery strony świata.

DSC_0016     Widok z łąki pod fortem w kierunku wschodnim, czyli Młynarza i Przedwojowa.

DSC_0016
Widok z łąki pod fortem w kierunku wschodnim, czyli Młynarza i Przedwojowa.

Na Bani!

Ziemne wały zachowały się w większej części fortu, jedynie północny wał głównego majdanu uległ zniszczeniu, najprawdopodobniej przez działania rolnicze (orkę?). Widać to doskonale na fotografii powyżej. Większa część majdanu obecnie jest wykorzystywana rolniczo, więc wał ziemny przestał istnieć.

Wyszedł Z Domu; Fort polowy na Bani

Zdjęcie lidarowe pokazuje jak obecnie wygląda układ przestrzenny i rzeźba terenu w miejscu fortu. Czerwonymi liniami zaznaczyłem brakujące wały fortu.

majdan

Czarną linią zaznaczony jest wielobok na planie którego usypano główny plac fortu. Czerwone kreski sa w miejscu gdzie wał jest zniszczony i tym samym nieczytelny.

Pozostałości po forcie porastają obecnie drzewa i krzewy.

Sforsowanie wału było utrudnione przez znajdująca się u jego podnóża suchej fosy, która otaczała fort z każdej ze stron. Do środka prowadził ziemny most (oznaczyłem go czerwonymi i niebieską linią na fotografii poniżej).

DSC_0006
Fort ten zbudowano na obrysach dwóch wieloboków.

DSC_0013Zachodni majdan (plac, na zdjęciu powyżej) jak już wspomniałem jest i był wykorzystywany przez rolnictwo. Przez to blockhaus (czyli schron dla żołnierzy stacjonujących w forcie) jest całkowicie nieczytelny i musiał znajdować się właśnie w tej części fortu.Usypane wały mają w niektórych miejscach około 2,5 metra wysokości (patrząc z zewnątrz, z dołu).

Z dostępnych opisów Bitwy pod Kamienną Góra z 23 czerwca 1760 roku nie dowiadujemy się, że walki toczyły się na lub pod górą Bania, na której znajduje się opisywany fort. Możliwe, że został on jednak sporządzony wcześniej, podczas drugiej wojny śląskiej, kiedy to pod Kamienną Góra miała miejsca inna potyczka prusko-austriacka. Możliwe również, że powstał na potrzeby wojny o sukcesje bawarską czyli tzw. wojny kartoflanej w kilkanaście lat po zakończeniu trzeciej z wojen śląskich.

This slideshow requires JavaScript.

P. S. Do tematu bitwy pod Kamienną Górą, jeszcze wrócimy, bo jeszcze sporo zostało do odkrycia w tym temacie

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®