W Karkonoszach można podziwiać wiele granitowych formacji skalnych. Jedną z nich i zarazem jedną z najczęściej odwiedzanych jest grupa ostańców nazwana Końskimi Łbami.
Wyszedł Z Domu: Końskie Łby

Lokalizacja w terenie (oczywiście w czerwonym kółeczku znajduje się nasz dzisiejszy obiekt zainteresowań) 🙂

Skały znajdują się praktycznie na samym grzbiecie karkonoskim, na lekko opadającym w dół, północnym zboczu popularnej Szrenicy górującej nad Szklarską Porębą. Znajdują się tuż przy szlaku turystycznym prowadzącym na szczyt Szrenicy z Hali Szrenickiej. Niedaleko znajduje się górna stacja wyciągu i Schronisko „Szrenica”(obiekt prywatny).

Lokalizacja w terenie (oczywiście w czerwonym kółeczku znajduje się nasz dzisiejszy obiekt zainteresowań) :)Położone są na wysokości około 1290 m. n. p. m.

This slideshow requires JavaScript.

Taką a nie inną nazwę nadano tym skałom z bardzo prostego powodu – przypominają (albo przypominały nazwodawcom) końskie głowy. Ich niemiecka nazwa również nawiązywała do końskich głów i brzmiała Pferdekopfstein.

Wyszedl Z Domu: Końskie łby

Wylądowały nawet niegdyś na znaczku pocztowym

Mimo, że znajdują się przy samym szlaku (około 50 metrów) to jednak nie są dostępne dla turystów. Lezą bowiem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a w przypadku takiej formy ochrony przyrody nie wolno „deptać” niczego co nie znajduje się bezpośrednio na szlaku. Odwiedzane są jednak dość licznie przez przechodniów. Mało kogo odstrasza nietrudne do pokonania łańcuchowe ogrodzenie. Złapania i grzywny za łamanie regulaminu parku zdarzają się tu bardzo ale to bardzo rzadko (osobiście słyszałem tylko o jednym takim przypadku). Z drugiej strony, skoro znajduje się to tak blisko szlaku, i żeby dotrzeć do nich wystarczy się przedrzeć przez 20 metrowy lasek kosodrzewinowy, władze parku mogłyby „poszerzyć” w tym miejscu szlak aż do skałek. A z trzeciej strony to nawet nie jestem pewien czy takie przyzwolenie nie ma miejsca, bo bardzo często można się spotkać ze zdjęciami z Końskich Łbów nawet na oficjalnych portalach górskich i nigdy problemu żadnego nikt nie robił. Wędrowcy lubią tu wypoczywać i podziwiać panoramy nie wyrządzają przy tym większej szkody naturze.

Wyszedł Z Domu: Końskie Łby
Sama formacja skalna to 4 główne „łby” wyrastające ponad powierzchnię gruntu do kilkunastu metrów wysokości. Między nimi porozrzucane są chaotycznie mniejsze i większe bloki skalne. Im dalej od szlaku tym robi się stromiej a co za tym idzie – grawitacja – znajdziemy tam coraz więcej bloków skalnych. W tym terenie wygrały jednak sosny karłowate (tzw. kosówka) i inne rośliny, często przykrywając (maskując) granitowe bloki. Licznie występują tu tez borówki: czernice i brusznice. Wśród rumoszu skalnego poniżej skał można podziwiać również widłaki.

Wyszed Z Domu: Końskie Łby

W naturalny sposob powstał tu taras widokowy 🙂

Powstały w ten sam sposób co wszystkie karkonoskie ostańce z granitu. Są dziełem erozji i denudacji. Długotrwały proces zamarzania i rozmarzania wody w skale spowodował jej rozdrobnienie, a następnie usunięcie. To co było mocniejsze przetrwało do dzisiaj 🙂

Widoki rozciągające się z Końskich Łbów są fantastyczne. Możemy obserwować stąd lwią część Gór Izerskich, praktycznie całą Szklarską Porębę, Kotlinę Jeleniogórską przed Górami Kaczawskimi, Rudawy Janowickie i oczywiście Karkonosze na wschód od Szrenicy. Ci z sokolim wzrokiem mogą dostrzec również poszczególne szczyty w Górach Kamiennych i Górach Wałbrzyskich, oczywiście przy sprzyjającej aurze 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Jedna z legend mówi o tym, że  wierzchowce rycerzy-rozbójników nazywanych w tamtych czasach raubriterrami, zostały za karę za niehonorowe i bestialskie czyny swoich panów zamienione w kamienie i rozsypane po całych Karkonoszach.

This slideshow requires JavaScript.


Dla tych, którzy nie lubią się męczyć jest wyciąg na Szrenicę. Jego górna stacja znajduje się niecałe 200 metrów od Końskich Łbów.Możemy tu podziwiać wiele ciekawych form w granicie (na zdjęciach powyżej)

Czasami podczas inwersji, chmury tworzą białe morze, pod którym nie da się dostrzec zupełnie nic.

<p data-wpview-marker=
P. S. Ścieżkę na skały odnajdziecie między kosówką, znajduje się praktycznie na zakręcie i w miarę łatwo ją dostrzec.

Wyszed Z Domu: Końskie Łby

Autorowi tekstu zdarzyło się tu wykoywać dziwne ćwiczenia :p

P. S. 2. Jeden z Końskich Łbów w znacznej części tworzą obrywy skalne, sporej wielkości bloki skalne. Między nimi utworzyła się niewielka jaskinia, którą można przejść z jednej strony na drugą.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®