Wieża widokowa na szczycie jest już czwartą z kolei w tym miejscu. Widać z niej m. in. najwyższą górę Sudetów Wschodnich – Pradziada oraz Ślężę czy Śnieżnik. W sezonie na szczycie można również  zjeść i wypić.

GÓRY ZŁOTE

Zaliczane są już do Sudetów Wschodnich. Zamykają od wschodu „worek” Ziemi Kłodzkiej. Przez szczyt o którym jest dzisiejszy tekst w średniowieczu przebiegała granica hrabstwa kłodzkiego i księstwa nyskiego.

Granice pasma Gór Złotych wliczając w to czeskie partie czyli Rychlebské hory. Opracowanie własne.

To jedno z najdłuższych pasm w obrębie całych Sudetów, bo jego długość wynosi prawie 60 km! Miastem które najbardziej kojarzy się Polakom z tym pasmem jest bezkonkurencyjnie, umiejscowiony w sercu pasma, Lądek – Zdrój, a o to miano, po polskiej stronie, może konkurować jeszcze jedynie Złoty Stok. Po czeskiej stronie, większym miastem jest Javornik, leżący u stóp pasma.  Spora część Gór Złotych znajduje się po czeskiej stronie. Spora? W zasadzie to większa ich część!

Najwyższym szczytem całego pasma jest Smrk, lezący w czeskich partiach, mierzy 1127 m n. p. m. Natomiast po polskiej stronie najwyższy jest sąsiadujący ze Smrk’iem szczyt Postawna, który jest od niego o 11 metrów niższy.

Sprawą sporną są Góry Bialskie, ponieważ czasami zalicza się je do Masywu Śnieżnika a czasami do Gór Złotych. Ja umieściłem je w obrębie Gór Złotych idąc za podziałem Jerzego Kondrackiego oraz czeskich geografów.


JAK DOTRZEĆ?

Najłatwiej i najszybciej dotrzeć tu z Przełęczy Lądeckiej


… ale można dotrzeć tu również od północy, z Przełęczy Różaniec. Oprócz wymienionych jest jeszcze kilka innych wariantów z m.in. Orłowca. Najciekawsze, chociaż trochę dłuższe wydaje się wejście od strony czeskiej, a dokładniej z miejscowości Horní Hoštice przez Vysoký Kámen.

SZLAK WIDOKOWY PO SZCZYTACH GRANICZNYCH

To polsko-czeski projekt w ramach, którego na szczytach takich jak właśnie Borówkowa, ale również na Jaworniku Wielkim oraz Czernicy powstały wieże widokowe. Warto dodać, że obecny przebieg granicy w tym regionie pochodzi z 1742 roku kiedy to Prusy zbrojnie odebrały Austrii Śląsk po I wojnie śląskiej. Taki układ granic ustalono podczas podpisywania pokoju we Wrocławiu w czerwcu tegoż roku.

O wieży na Jaworniku Wielkim pisałem już w przeszłości, tutaj:
Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim w Górach Złotych. Co z niej widać?

4 WIEŻE

Ruch turystyczny pojawił się tutaj w XIX wieku. Przez 15 lat nawet na szczycie mieściło się schronisko turystyczne (na zdjęciu poniżej), ale okres powojenny był dla niego wyrokiem, co zresztą miało miało miejsce również w wielu innych miejscach w Sudetach leżących blisko granicy. U podnóża góry, z tych samych przyczyn, zniknęła niemal z powierzchni ziemi wieś Wrzosówka.


Na szczycie znajduje się wiele tablic informacyjnych m.in. z opisaną historią zagospodarowania szczytu. Nie będę może powielać tych samych informacji, szczególnie, że informacje z tablicy są bardzo rozbudowane.

W latach 80-tych odbywały się tu spotkania opozycyjne, działaczy Solidarności Polko-Czechosłowackiej. Stoi tu również pomnik z tablicami na pamiątkę tych wydarzeń.

This slideshow requires JavaScript.

NOWA WIEŻA!

Wybudowano ją w 2006 roku, głównie ze stali, kamienia i drewna.

Liczy sobie 25,4 m wysokości.

This slideshow requires JavaScript.

Ze stali jest cały stelaż wieży, oraz schody (na zdjęciu poniżej można zobaczyć prace budowlane). jej obicie jest drewniane. Ma kształt walca.

Do wieży przylega niewielka, zadaszona dobudówka, która stanowiąca również wejście do niej. W niepogodę można się tu schować i bezpiecznie przeczekać. Taras na wieży również jest zadaszony

Wejście na wieżę jest bezpłatne!

This slideshow requires JavaScript.

Znajduje się po czeskiej stronie szczytu.

PANORAMY

Z tarasu można obserwować cztery strony świata, chociaż nie ze wszystkich wzrok sięga daleko ponad drzewa.

Mimo wszystko walory widokowe są wysokie. Na zdjęciu poniżej w lewej części tła, na ostatnim planie widać np. Ślężę!

Przy dobrej pogodzie widać stąd bardzo wiele m.in. cały Masyw Śnieżnika z jego głównym bohaterem i dominantą regionu oraz Czarną Górą.

Widać również i część Wysokiego Jesionika, drugiego co do wysokości pasma w Sudetach! Pięknie widoczna jest wieża na najwyższym szczycie tego pasma – Pradziadzie.

Z drugiej strony można podejrzeć np. Paczków

oraz Jezioro Otmuchowskie.

Oprócz wyżej pokazanych również całą gamę innych pasm.


BORÓWKOWA (czes. Borůvková)

Jej wysokość określa się na 900 m n.p.m., chociaż Czesi czasami podają, że ma o metr mniej.

Porośnięta jest lasem świerkowym. jest mocno spłaszczonym szczytem, ale wchodząc na nią od podnóża miejscami szlaki wiodą stromo pod górę.

Widok Borówkowej z wieżą na szczycie z wieży na Jaworniku Wielkim

TURYSTYCZNIE

Szczyt stanowi węzeł wielu szlaków.

This slideshow requires JavaScript.

Większość dróg jakie tu prowadzą to szutrowe leśne drogi po których z łatwością można jeździć rowerem.

Jak już wspominałem wcześniej, znajduje się tu niewielki bar obsługiwany przez Czechów, oraz toalety. jeśli zamierzacie tu coś nabyć weźcie na wszelki wypadek korony (niestety nie wiem czy można w złotówkach). Przygotowano również kilka zadaszonych stolików z ławeczkami pod cele piknikowe.


W sezonie przez szczyt przewija się wielu turystów.

This slideshow requires JavaScript.

Można tu również poczytać o mądrościach życiowych 🙂


SUDECKI WŁÓCZYKIJ!

Szczyt zalicza się do odznaki „Sudecki Włóczykij„. O innych szczytach należących do tej korony możesz poczytać tutaj: Odznaka Sudecki Włóczykij

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®