Góry Złote są pasmem, w którym powstało w ostatnich latach wiele wież widokowych m. in. na Czernicy czy Borówkowej. Dziś zaglądniemy na jeden ze szczytów północnych partii tego pasma i poobserwujemy świat z wieży widokowej wybudowanej na jego szczycie.
GÓRY ZŁOTE
To już Sudety Wschodnie.
To jedno z najdłuższych pasm w obrębie całych Sudetów, bo jego długość wynosi prawie 60 km! Miastem które najbardziej kojarzy się z tym pasmem jest bezkonkurencyjnie, umiejscowiony w sercu pasma, Lądek – Zdrój, a o to miano, po polskiej stronie, może konkurować jeszcze jedynie Złoty Stok. Spora część Gór Złotych znajduje się po czeskiej stronie.
To wysoki na 872 m n.p.m. szczyt w północno-zachodniej części pasma. Pod względem wysokości w Górach Złotych nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce, ponieważ na południu tego pasma górskiego jest wiele szczytów osiągających ponad 1000 m n.p.m., zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie granicy.
Najłatwiej dotrzeć na niego od drogi wojewódzką nr 390, która odbija na południe od Złotego Stoku i wjeżdża w głębokie lasy. Można wybrać jedną z wielu dróg na szczyt, ale większość z nich będzie prowadzić albo przez Przełęcz Jaworową, albo Przełęcz pod Trzeboniem.
Przez Jawornik Wielki przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki, ale dziwnym trafem omija wierzchołek o około 100 metrów, prowadząc troszkę poniżej niego.
WIEŻA WIDOKOWA
Na szczyt prowadzą drogi leśne oraz wąskie ścieżki. Lasy tu są bardzo przyjazne – mieszane – chociaż poza szlakiem bywają bardzo gęste i trudne do przebycia.
Tu i ówdzie wyłaniają się wychodnie skalne, jednak niezbyt imponujących rozmiarów.
Wieżę wybudowano w 2008 roku w ramach transgranicznego mikroprojektu „Szlak widokowy szczytami pogranicza„, na wespół z Czechami.
Jej wysokość nie przekracza 10 metrów, nie jest więc zbyt wysoka.
Posiada dwie drewniane kondygnacje obserwacyjne, wyższa na wysokości około 6 metrów.
Można z niej podziwiać ciekawą panoramę, chociaż mocno ograniczoną drzewami.
Można stąd dojrzeć Przedgórze Sudeckie (m.in. Przedgórze Paczkowskie i Masyw Ślęży) i Obniżenie Otmuchowskie, oraz kilka miejscowości u stóp pasma m.in Złoty Stok (zdjęcia poniżej), …
oraz Kamieniec Ząbkowicki. Przy odpowiednim zbliżeniu można również ujrzeć pałac w tej ostatniej z wymienionych wyżej miejscowości.
Jest też odpowiednim miejscem by obserwować tzw. Sudecki Uskok Brzeżny, czyli miejsce w którym główne partie Sudetów opadają i przechodzą w łagodne, płaskie tereny. W przeszłości wzdłuż uskoku były wypiętrzane Sudety, podczas orogenezy alpejskiej. Za „uskokiem’ teren jest już znacznie mniej urozmaicony, chociaż tu również mamy szereg mniejszych szczytów i wzgórz. Można to zobaczyć również na zdjęciu poniżej, gdzie Złoty Stok leży na granicy uskoku.
Widać kilka zbiorników wodnych – Zbiornik Topola, Zalew Paczkowski …
oraz Jezioro Otmuchowskie i miasto Otmuchów leżące na jego wschodnim brzegu.
Ze szlaku czerwonego, trochę poniżej szczytu można wypatrzyć między drzewami m. in. wieżę widokową na Borówkowej.
Można również wypatrzeć Masyw Ślęży oraz Ząbkowice Śląskie.
Oczywiście, żeby to wszystko zobaczyć trzeba trafić na dobre warunki atmosferyczne oraz mieć dobre oko lub nawet oko „uzbrojone” :p