Wilczka to spokojny potok cieknący w swoich początkach między Średniakiem a Śnieżnikiem. Spokojny, ale w pewnym, małym, górskim miasteczku pokazuje pazur i przybiera postać wodospadu, a ten wodospad był niegdyś największy w całej polskiej części Sudetów. Ale już nie jest. Dlaczego?
Wyszedł Z Domu: Wodospad na Wilczce

Młodziutka, pokorna Wilczka, ale już za kilka kilometrów zmieni się jej oblicze.

Międzygórze

Pierwszą powojenną nazwą wodospadu były Wodogrzmoty Żeromskiego. Dlaczego? Żeromskie nic o tym nie wie, aż do dzisiaj. I pewnie nie zrozumiałby takiego obrotu spraw ponieważ nigdy nie zawitał do Międzygórza. Natomiast istnieją fakty, które wyjaśniają tę sprawę. Mianowicie, po II wojnie światowej w Międzygórzu przebywali harcerze, których szczep nosił imię Żeromskiego. Harcerze pomagali przy wytyczaniu i sprzątaniu szlaków w okolicy wodospady.

Międzygórze leży w gminie Bystrzyca Kłodzka, nieopodal najwyższego szczytu na tym terenie – Śnieżnika. Łatwo tu trafić, najłatwiej samochodem bo teren wokół wodospadu jest dość silnie zagospodarowany turystycznie – parking, restauracja, ogród bajek.

Wyszedł Z Domu: Wodospad na Wilczce
Najwyższy w całej polskiej części Sudetów!

Przed 1945 rokiem miał wysokość nawet 30 metrów (czasami określano jego wysokość na 28 lub 29 metrów) choć było to wynikiem nadbudowania progu wodospadu (a to Ci Niemcy  :p). Sztuczny, chociaż skrzętnie zakamuflowany, próg wykonany z gnejsowych głazów uległ zniszczeniu podczas wielkiej powodzi z 1997 roku. Wtedy prawda wyszła na jaw o okazało się, że naturalna wysokość wodospadu to ok 23-24 metry a co za tym idzie należy mu się drugie miejsce jeśli chodzi o polską część Sudetów. Najwyższy jest obecnie wodospad Kamieńczyka mierzący 27 metrów wysokości.

Wyszedł Z Domu: Wodospad na Wilczce

Wodospad Wilczki

Nadbudowany próg w górnej części wodospadu wydaje się być zauważalnym na wszystkich starych widokówkach, zdjęciach i malowanych pocztówkach. Przypatrzcie się sami uważnie:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Tę samą nazwę – Wodospad Wilczki – posiada rezerwat przyrody utworzony w 1958 roku w Międzygórzu obejmujący teren wodospady i jego najbliższe sąsiedztwo. Jego wielkość to jedynie 2,65 ha ale to wystarczająco na dobry spacer. W okresie wakacyjnym przechadzać się tu może sporo turystów. Natężenie ruchu turystycznego maleje jednak z połową września 🙂

W XIX wieku za sprawą królewny holenderskiej Marianny Orańskiej niedaleko wodospadu powstał piękny, romantyczny park z fontanną. Do dzisiaj jednak nie ma po nim żadnego śladu – przepadł! :/

Wyszedł Z Domu: Wodospad na Wilczce

Młodziutka Wilczka

Był często odwiedzany jeszcze w wieku XVIII, a dzięki niemu Międzygórze gościło wiele ważnych osobistości m.in J.Q. Adams w roku 1800. kilka lat później został prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Wodospad powstał w miejscu uskoku tektonicznego. Miało to miejsce w trzeciorzędzie. Rzeka, która wówczas tamtędy płynęła została w pewnym momencie wydźwignięta, oczywiście wraz z całym przyległym terenem. A teren ten to praktycznie całość Masywu Śnieżnika

Woda spadająca z takiej wysokości posiada znaczną siłę. Siła ta posłużyła Wilczce by na dnie wodospadu wykuć w skałach kocioł eworsyjny. W dalszym jej biegu płynie bardzo głębokim kanionem – jego ściany przekraczają 20 metrów. Często określa się go mianem kanionu amerykańskiego.

Wyszedł Z Domu: Wodospad na Wilczce

Jeden z punktów widokowych na wodospad

Nad samym wodospadem znajduje się mostek, a po jego obu stronach miejsca widokowe zabezpieczone barierkami. Stąd widać jak na dłoni cały jego majestat. Niegdyś pobierano opłaty za oglądanie wodospadu, jednak dzisiaj ten widok jest darmowy!

Wodospad położony jest na wysokości około 570 m. n. p. m.

P. S. A na zdjęciu poniżej można wypatrzeć najlepszy punkt obserwacyjny na wodospad, choć wydaje się, że nie do końca jest legalny. W przeszłości zejście do kotła pod wodospadem było możliwe, ale gdy ustanowiono ten obszar rezerwatem wyłączono jego dostępność dla turystów.

Wyszedł Z Domu: Wodospad na Wilczce

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

Znajdż nas na facebook'u
WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi