Zámecký vrch to szczyt połozony kilka kilometrów na północ od czeskiego miasta Trutnov. Znajdują się na nim dwa zamki tzn. jeden to formacje skalne przypominające zamek, drugi to już prawdziwy zamek z okresu średniowiecza.
LOKALIZACJA
Na szczyt można dotrzeć z centrum Trutnova spacerując około 5 km czerwonym szlakiem. Można tam też dotrzeć z miejscowości Libeč lub spod znanej, turystycznej atrakcji jaką jest Twierdza Stachelberg nad wsią Babi. Ale umiejscowić tą górę w przestrzeni spójrzcie na mapę zamieszczoną poniżej.
Geograficznie to … skomplikowane, ale odpowiem na to pytanie 😀
Z czeskiego to Krkonošské podhůří czyli Podgórze Karkonoskie. W uproszczeniu bywa nazywane Podkarkonoszami. Zaliczane jest do Sudetów Zachodnich, chociaż najbardziej na wschód wysunięte fragmenty tego mezoregionu prawie graniczą z Ziemią Kłodzką – kończą się w Nachodzie, który graniczy z Kudową-Zdrojem. To jedna z największych w całych Sudetach jednostka geograficzna, a przez to dzieli się na szereg mniejszych. Tereny na północ od Trutnova z opisywanym w tym artykule „Zamkowym Wierchem” należą do jednostki zwanej Podkrkonošská pahorkatina, która ciągnie się na wiele kilometrów od Trutnova zarówno na zachód jak i na wschód. Tym samym musimy wejść jeszcze głębiej w ten podział i będziemy mogli przypisać to miejsce do jednostki zwanej Mladobucká vrchovina. Ta z kolei dzieli się również na kilka jednostek a nasz bohater artykułu mieści się w obrębie jednostki zwanej jako Hertvíkovická vrchovina. Teraz mogło by się zdawać, że już niesamowicie precyzyjnie określiliśmy gdzie się ta góra znajduje i na ślepo możemy trafić w ten teren, ale … jeśli byśmy tak postąpili to nigdy byśmy nigdzie nie trafili. Hertvíkovice znajdują się około 5-6km na zachód od naszej góry, dlaczego Czesi czasami dodają, że z jednostki zwanej Hertvíkovická vrchovina wyodrębniona jest jeszcze „Libećka część„. Tak. Teraz już nie zabłądzimy! I teraz już możemy być świadomi jak bardzo rozbudowana i skomplikowana jest lokalna geografia Sudetów.
DWA ZAMKI
O zamku średniowiecznym, który znajduje się na północnych zboczach wzniesienia pisałem już kilka lat temu dość dokładnie. To jeden z tzw zamków „kolonizacyjnych” terenów granicznych. Cały ten materiał znajdziecie w tym miejscu: O zamku Rechenburk niedaleko czeskiego Trutnova i czeskim osadnictwie na granicznych ziemiach niczyich.
Drugi z zamków trzeba traktować w przenośni. W rzeczywistości to nie posiadające nazwy wychodnie skalne zlokalizowane niedaleko samego szczytu, około 400 metrów na południe od ruin zamku.
Na Zamkowym Wierchu w wielu miejscach można spotkać wychodnie skał zlepieńcowo-piaskowcowych. Wspomniany średniowieczny zamek wybudowany był w obrębie wysokich na prawie 20 metrów ścian skalnych. Na szczycie znajduje się kolejny grzebień skalny o długości przekraczającej 100 metrów i właśnie o nim traktuje ten tekst, natomiast na południowy-wschód znajduje się ciągnący się na niemal kilometry mur skalny, którym zajmę się w innym czasie. Jakby nie było to piękny i dziki teren, z ogromną ilością forma skalnych w których można znaleźć okna skalne, skalne bramy, baszty czy skały w formie grzybów.
Mimo tego, teren ten jest raczej mało poznany i rzadko odwiedzany przez turystów z Polski, a Czesi w tej materii wcale nie są lepsi. Wszystko za sprawą tego, że niedaleko znajdują się zarówno Karkonosze, jak i Góry Stołowe i to w nie wybiera się najwięcej ludzi. Tym samym tu mamy niezłą dzicz i to bardzo duży plus tego obszaru.
ZAMEK ZE SKAŁ
Mur skalny ma tu około 150 metrów długości. W kilku miejscach poprzecinany jest wyłomami. Widoczny jest z dołu, nawet od leśnej drogi asfaltowej, która tamtędy przebiega. To droga rowerowa, którą łączy Trutnov ze Stachelbergiem.
Skały dochodzą tu do kilkunastu metrów wysokości, ale raczej nie przekraczają 12-14 metrów (tak na oko). W części zachodniej (bliżej wierzchołka góry) znajduje się ciekawa brama skalna.
Od spodu ta część skał wygląda trochę jak warownia obronna …
Grzbiet nad skałami jest zrównany. Widać spękania i szczeliny. Tu trzeba mieć się na baczności by w nie nie wpaść, szczególnie gdy jest ślisko, czy to zimą na śniegu i lodzie czy to jesienią na mokrych liściach, które potrafią zakamuflować szczeliny.
Skały osadowe, które tu spotkamy zawierają w sobie spore klasty m. in. kwarcu.
Wschodnia część skał kryje z kolei wyizolowaną wieżę skalną o wysokości około 8-10 metrów. Jest charakterystycznie podcięta. Robi wrażenie!