Nieopodal Zamku Książ, w parku, stoi Mauzoleum Hochbergów, dawnych „panów” na zamku. Można w nim zobaczyć ciekawe rzeczy m. in. cykl fresków przedstawiający zamek widziany z czterech różnych stron świata.

Nie rzucają się w oczy, oby je dostrzec trzeba dobrze przyjrzeć się sklepieniu nad oknami.

Ich autorem jest Felix Anton Scheffler, bawarski malarz tworzący głównie na Dolnym Śląsku w XVIII wieku. Przede wszystkim znany jest z fresków o tematyce sakralnej. W Książku natomiast zaprezentował coś zupełnie innego.


W latach 1705 – 1732 Zamek Książ został przebudowany w stylu barokowym. Te wydarzenie zainspirowało malarza, który uwiecznił nowe oblicze zamku na 4 freskach, we wspomnianym mauzoleum.

Dzięki nim można cofnąć się w czasie i porównać bryłę ówczesnego zamku ze stanem obecnym. Potrzebna będzie dobra znajomość zamku, dobre oko oraz trochę wyobraźni 🙂

Mauzoleum jest udostępnione do zwiedzania dla turystów.

 

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®