Showing 1 of 1

Jeden z największych motyli w Polsce. Nie da się ukryć, że występuje dość obficie, jednakże o wiele rzadziej niż inni przedstawicie rodziny rusałkowatych.

Rozpiętość skrzydeł potrafi osiągnąć u tego gatunku aż 6 cm.

Model na zdjęciu - Rusałka admirał (Vanessa atalanta).

Admirały migrują okresowo na znaczne odległości. Gdy migrują nad Morzem Śródziemnym lecą nawet ponad 2 km nad ziemią. Niesamowite osiągnięcie jak na stworzenia o tak niewielkie masie!

NIEJADKI …

Wiecie, że część motyli, kiedy już dojrzeje (czyli przeobrazi się w postać imago) nie potrzebuje pobierać w ogóle pożywienia? W trakcie rozwoju gąsienice mogą zmagazynować odpowiednią nadwyżkę energii w mitochondriach by wystarczyło na potrzeby dorosłego osobnika. A tych nie jest wiele, w zasadzie to tylko jedna – rozmnożyć się.

Ten gatunek akurat potrzebuje od czasu do czasu coś przekąsić, gdyż jego imago (dorosła postać) żyje dość długo bo aż do 6 tygodni. Trąbką (ssawką) bada wszystko co uważa za warte zbadania i za jej pomocą posila się. Żywi się głównie nektarem kwiatowym i owocami.

IMG_8991
Po dłuższej obserwacji udało mi się z nim zaprzyjaźnić, podstępem. Przekonał się, że nie stanowię dla niego zagrożenia, wręcz przeciwnie. Zostałem jego talerzem obiadowym, krainą mlekiem i miodem … (no może przesadziłem :p), … potem płynącą. A pot to cenne źródło soli mineralnych. Smacznego Admirale! 🙂

SKRZYDŁA SIĘ KOŃCZĄ!

Skrzydła motyli z wiekiem zużywają się. Czasami ma na to wpływ wiatr, czasami inne zwierzęta, czasami słabsze umiejętności pilotowania osobników i skrzydła to tu to tam haczą o przeszkody tj gałęzie czy łodygi. Zużyte skrzydła przekładają się oczywiście na jakość lotu. Na fotografii poniżej możecie zaobserwować skrzydła rusałki admirała w fazie znacznego zużycia.


Jego gąsienice żywią się tylko i wyłącznie liśćmi pokrzywy, tam też może je spotkać najczęściej.

Co myślisz po przeczytaniu tego artykułu? Dodaj swój komentarz

Podobało Ci się? Polub artykuł lub podziel się nim na facebooku!

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®
Przejdź do paska narzędzi