Królestwo grzybów jest niesamowicie zróżnicowane. Zadziwia ilością form, kształtów i kolorów poszczególnych gatunków. Dziś przyjrzymy się bliżej gatunkowi, które wygląda jakby został narysowany na potrzeby kreskówki ale w Sudetach jest pospolitym grzybem.

TRZECIE KRÓLESTWO

Jaskrawe kolory nie są u grzybów rzadkością, wręcz przeciwnie. Wystarczy przywołać na myśl choćby ikonę świata grzybów muchomora czerwonego. Kolor ametystowy jest jednak rzadki, szczególnie w naszych lasach, i jedynie kilka gatunków może się nim pochwalić. Można tu wymienić np goździeńczyka ametystowego albo galaretnicę mięsistą (na fotografii poniżej).

W tym artykule skupmy się jednak na jeszcze jednym „ametystowym” gatunku.

LAKÓWKA AMETYSTOWA
Laccaria amethystina

Gatunek jest popularny w całej Europie Środkowo-Wschodniej, ale występuje również w Ameryce Północnej, Azji a nawet i w Nowej Zelandii.

This slideshow requires JavaScript.

Najbardziej intensywne, jaskrawe kolory posiadają młode owocniki. Im grzyb starszy tym bardziej ciemnieje zatracając swoją estetyczną niezwykłość. W dobrze nasłonecznionym miejscu, jak te uchwycone na zdjęciu poniżej, można westchnąć z wrażenia gdy zbliży się wzrok do tej magicznej formy życia 🙂

U tego gatunku również sylwetka jest niezwykła, ponieważ młode owocniki posiadają szczupłe ale za to bardzo długie trzony (nóżki) na których osadzony jest niewielki kapelusz. U bardzo młodych owocników kapelusz ma formę całkowicie okrągłą (zdjęcie poniżej).

This slideshow requires JavaScript.

Z czasem kapelusz rośnie i z okrągłego, hełmowego zaczyna się prostować by w końcu zacząć się strzępić.

Najczęściej wyrasta w grupie, czasami nawet po kilkadziesiąt owocników.

Chętnie też jest zjadany przez sarny czy jelenie.

GDZIE SPOTKAĆ

Lakówki najbardziej lubią wilgotne i cieniste lasy bukowe, ale może to również być las mieszany np bukowo-świerkowy. O wiele rzadziej, ale to również się zdarza, że można spotkać je w lesie pozbawionym buków. Bardzo istotnym elementem jest azot, na którego punkcie lakówki mają przysłowiowego „hopla” i tam gdzie tego azotu w glebie jest sporo tam pojawić się mogą te niezwykłe grzyby! Oczywiście muszą spełnione być inne warunki środowiskowe.

This slideshow requires JavaScript.

Można być prawie pewnym występowania tego gatunku w każdej, minimum kilkuhektarowej, buczynie z okazałymi drzewami. Kluczem do ich obserwacji jest powolna penetracja runa leśnego bowiem owocniki są niewielkie i często mogą kryć się pod gałązkami, krzewinami lub liśćmi.

MODA

Okazuje się, że te kolory i ta sylwetka lakówki ametystowej są bardzo atrakcyjne również dla branży odzieżowej. Ciekawe jak idzie sprzedaż takich ubrań jak prezentowane poniżej 🙂


Powodzenia w poszukiwaniach tego gatunku w środowisku naturalnym 😉


PS. Gatunek nie jest trujący, ale ze względy na brak walorów smakowych i zapachowych nie jest wykorzystywany kulinarnie.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®