Rododendrony zna każdy i na każdym potrafią zrobić wrażenie. Rosną licznie w ogrodach i parkach, a ilość odmian w jakich występują jest ogromna. Mamy jednak kilka rodzimych gatunków rododendronów! Dziś napiszę o jednym z nich  …

RÓŻANECZNIKI

To nazwa synonimiczna rododendronów. W ujęciu taksonomicznym to rodzaj krzewów należących do rodziny wrzosowatych, w obrębie którego występuje ponad 1000 gatunków. W Polsce w stanie dzikim występują tylko (albo i aż) 3 gatunki! Azalia pontyjska (zwana również różanecznikiem żółtym) i różanecznik alpejski występują niezwykle rzadko – na pojedynczych stanowiskach. Trzecim z gatunków jest dzisiejszy gość specjalny – bagno zwyczajne!

BAGNO ZWYCZAJNE

Rośnie na obszarach bardzo wilgotnych tj. torfowiska czy bory bagienne. Stąd poniekąd wzięła się nazwa całego rodzaju – od miejsca, w którym je spotykano.

To krzew dochodzący do 1,5 metra wysokości. Żyje nawet do 30 lat.

This slideshow requires JavaScript.

 

Posiada białe, zebrane w główkowate baldachy, kwiaty. Kwitnie od końca maja do połowy czerwca. Mają skórzaste, lancetowate liście dochodzące do 5 cm długości.

This slideshow requires JavaScript.

Z trzech polskich różaneczników ten jest zdecydowanie najliczniejszym.


ROŚLINA TRUJĄCA!

Wydziela olejki eteryczne, które powodują paraliż układu nerwowego. Ale bądźcie spokojni, spotkania z nim nie powinno być szkodliwe ani bolesne dopóki ich nie będzie spożywać 😀

GATUNEK CHRONIONY

W Polsce podlega ochronie częściowej od 2014 roku, wcześniej znajdowała się przez 10 lat pod ochroną ścisłą.


SUDETY

W Sudetach jest rośliną bardzo rzadką. Występuje m.in. na torfowiskach w wyższych partiach Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich czy na Przedgórzu Sudeckim (Rezerwat Przyrody Łąka Sulistrowicka). Podobno widziane było również w Rudawach Janowickich (na zboczach Skalicy).


WYSTĘPOWANIE

Poza Sudetami występuję również na Dolnym Śląsku w borach Dolnośląskich. O wiele częściej występuje w Karpatach oraz w północnej Polsce. Wiele źródeł nawet nie podaje jako miejsc występowania tej rośliny stanowisk z Sudetów. W Karpatach najliczniej występuje na torfowiskach Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Oprócz tego na kilku stanowiskach w Tatrach, w Gorcach czy Bieszczadach Zachodnich czy Pogórzu Zachodniobeskidzkim.

BÓR NA CZERWONEM

Wszystkie publikowane zdjęcia pochodzą z Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej gdzie można podziwiać populację liczącą setki (albo i tysiące) krzewów.


NAGRANIE

Na nagraniu poniżej można zobaczyć środowisko życia bagna zwyczajnego 🙂

NAPÓJ BOGÓW

Historia podaje, że wyciąg z bagna zwyczajnego był dodawany do wytwarzanego przez Wikingów piwa by wzmocnić jego działanie 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®