Można go spotkać w lasach liściastych już nawet wczesną wiosną – w kwietniu – chociaż to nie częste przypadki. Najwięcej owocnik jednak spotyka się od końca maja do lipca. Wyglądem przypomina borowika szlachetnego ale różni go od niego kilka delikatnych detali. Poznajcie borowika usiatkowanego …
BOROWIKOWE SZALEŃSTWO NAZEWNICZE
Ostatnimi czasy w rodzaju boletus (borowik) dzieje się bardzo wiele. Wiele gatunków za sprawą wnikliwych badań genetycznych zostało przeniesionych do innych rodzajów. Co ciekawe borowik królewski to teraz masłoborowik królewski a borowik szatański to krwistoborowik. Pojawiły się również gorzkoborowiki, wonnoborowiki, krasnoborowik, sinoborowiki czy modroborowiki. To nazwy nowo utworzonych rodzajów do których zostały poprzenoszone gatunki, które jeszcze nie tak dawno były borowikami, chociaż sam fakt ich przeniesienia nie sprawi, że przestaniemy je tak nazywać. Może któregoś dnia …
Co jednak najważniejsze w tym momencie – borowik usiatkowany pozostał w rodzaju boletus i wciąż jest borowikiem usiatkowanym.
W przeszłości pisałem już o borowikach m.in. tutaj:
Borowik oprószony – preferujący góry zimnolubny gatunek
BOROWIK USIATKOWANY – JAK ODRÓŻNIĆ OD SZLACHETNEGO?
Boletus reticulatus
Przypomina z wyglądu borowika szlachetnego ale pomiędzy tymi gatunkami występuje kilka subtelnych różnic. Przede wszystkim owocniki pojawiają się najwcześniej ze wszystkich borowików żyjących w Polsce – już od kwietnia. Borowiki szlachetne rzadko można spotkać w czerwcu, a ich szczyt przypada na lipiec-wrzesień. Wtedy już ciężko o spotkanie borowików usiatkowanych, chociaż w górach w lipcu da się ich jeszcze spotkać wiele (miejscowo).
Kolejną różnicą jest szczegół zawarty ju w nazwie – usiatkowanie. Przejawia się ono na trzonie owocników, jest znacznie wyraźniejsze niż u innych borowików. Zazwyczaj siateczka jest jaśniejsza niż sam trzon, który początkowo jest jasny ale z wiekiem zazwyczaj ciemnieje.
Zazwyczaj kapelusze są znacznie jaśniejsze od kapeluszy borowika szlachetnego, są również bardziej matowe (zamszowe). Ale z oznaczaniem gatunku tylko po tej cesze trzeba być ostrożnym – występuje tu spora paleta możliwości kolorystycznych kapeluszy związana z podłożem na którym rosną, a ściślej mówiąc zależy ona od drzew pod którymi wyrastają. I tak np. borowiki usiatkowane, które rosną pod bukami mają bardzo często jasne kapelusze, są wręcz kremowe.
Wiele osób wskazuje również na częstsze pękanie kapelusza u borowików usiatkowanych i jego „pozapadany” kształt. Coś w tym jest! Chociaż a propos popękanych kapeluszu, to w okresie suchym również i inne borowiki mają niesamowicie popękane kapelusze. Zrobiłem nawet o tym materiał z szeroką galerią, którą możecie zobaczyć tutaj: Spękańce – Tak pękają kapelusze grzybów gdy brakuje wilgoci.
Mimo wszystko kapelusze usiatkowanego są delikatnie spękane często nawet w porze gdzie nie brakuje wilgoci. Popatrzcie na zdjęcia poniżej 🙂
Trzony młodych borowików usiatkowanych są baryłkowate.
Jest częściej zaczerwiony (robaczywy) niż borowik szlachetny.
Pomyłka z borowikiem szlachetnym nie ma większego znaczenia w sensie kulinarnym bo zarówno jeden jak i drugi nie są trujące, są bardzo smaczne i zdrowe 🙂 Można go natomiast pomylić z goryczakiem żółciowym i w moim przypadku pierwszy kontakt z tym gatunkiem nasunął myśl, że może to być właśnie goryczak. jednak próba empiryczna w postaci spróbowania niewielkiego fragmentu owocnika nie pozostawia złudzeń i wszystko jest jasne. Goryczaki są bowiem strasznie gorzkie, natomiast
Przede wszystkim częściej na niżu niż w górach! Ale w Sudetach udało mi się go spotkać w kilku pasmach, najwyżej na około 700 m n. p. m (Góry Bardzkie). Inne moje obserwacje miały miejsce we Wgórzach Bramy Lubawskiej i w Górach Kamiennych.
Rośnie w lasach liściastych – pd bukami, dębami, grabami. Często spotkany jest nawet w parkach miejskich. Czasami, ale bardzo rzadko, spotykany jest w lasach mieszanych lub borach sosnowych.
Występuje niemal w całej kontynentalnej Europie oraz w Afryce północnej i Azji.
OCHRONA
Gatunek w Polsce nie podlega ochronie prawnej. Można go pozyskiwać legalnie.
GALERIA