Na Dolnym Śląsku to gatunek bardzo rzadki – występuje tylko w Sudetach Środkowych, w 3 mikroregionach. W Polsce można go spotkać tylko na południu, w pasie gór, pogórza a także wyżyn oraz na Nizinie Śląskiej. Do roku 2014 była to roślina ściśle chroniona, ona tego roku jest pod ochroną częściową. Lubi nasłonecznione łąki …

ZERWA KULISTA
Phyteuma orbiculare

GÓRSKI GATUNEK

W Polsce najlepiej czuje się w górach. W Karpatach można ją spotkać nawet do wysokości 2100 m n. p. m . na tatrzańskich halach. Oprócz tego występuje jeszcze w Pieninach czy Bieszczadach.

W Sudetach z koli jej występowanie ograniczone jest do Sudetów Środkowych i jedynie 3 mikroregionów wchodzących w ich skład tj Góry Stołowe, Góry Orlickie czy Pogórze Orlickie.


Lubi również wyżyny, ale jeśli chodzi o niziny to w Polsce występuje tylko na Nizinie Śląskiej. W Północnej Polsce jej nie spotkamy.


NASŁONECZNIONE ŁĄKI

To jej ulubione środowisko. Fajnie gdy są lekko wilgotne, a podłoże bogate w wapń. Ewentualnie zasiedla skraje lasów i okrajki.

Jest rośliną wieloletnią, która kwitnie u nas od maja do sierpnia, w zależności od sezonu wegetacyjnego na danym obszarze.

WZGÓRZA LEWIŃSKIE

Prezentowana na zdjęciach populacja pochodzi ze Wzgórz Lewińskich czyli z Pogórza Orlickiego.

GALERIA

 

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®