Jest ogromna! Olbrzymia! Nie tylko z nazwy! Na pierwszy rzut oka przypomina piłkę zgubioną przez dzieciaki. Na „drugi” rzut oka to ludzka czaszka! Ale to grzyb! Czasami wielki jak dynia, piłka lekarska albo nawet i piłka plażowa! Rośnie w Polsce i nie jest wcale, aż tak rzadko spotykana.

PURCHAWKOWATE

Należy do rodziny purchawkowatych i tak też wygląda – na przerośniętą, ogromną purchawkę! Największe owocniki ważyły 20kg i miały 200 cm obwodu, a 60 cm średnicy!

Zwana jest również purchawicą olbrzymią.

CZASZNICA OLBRZYMIA
Calvatia gigantea

CECHY CHARAKTERU …

Jest grzybem jadalnym, podobno bardzo smacznym!

Ciężko ją pomylić z innym gatunkiem. Co prawda w Polsce żyją inne gatunki czasznicy, ale żaden nie może się z nią równać rozmiarami. Niektóre są bardzo rzadkie i znane jedynie z kilku/kilkunastu stanowisk.

Z czasem zmieniają kolor na pożółkły, brązowawy.

Podobno najbardziej lubuję się w nich Czesi i to tam właśnie był odnaleziony największy owocnik ważący około 20 kg!

JADALNE!

Do tego również smaczne, oczywiście jak są młode – białe z zewnątrz i twarde w środku.

WYSTĘPOWANIE

W Polsce występuje w wielu miejscach, częściej na północy kraju niż na południu. Potrzebuje gleby bogatej w azot i kwaśnej. Może ją znaleźć zarówno na łące jak i w lesie.

W Sudetach można ją spotkać m.in. w Masywie Śnieżnika, Górach Stołowych, Górach Orlickich czy w Kotlinie Jeleniogórskiej. Z tych terenów znam przypadki odnalezienie, ale podejrzewam, że jest żyje w każdym z pasm górskich Sudetów, zarówno polskich jak i czeskich.

OCHRONA

Gatunek do 2014 roku był pod ochroną, ale tymże roku zdjęto z niego ochronę prawną. Dlaczego? Okazuje się, że jego populacja rośnie, można go spotkać w wielu miejscach i nie jest zagrożony wyginięciem.

Można ją spotkać również w Ameryce Południowej czy na Nowej Zelandii.

GALERIA

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Leave A Reply

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®