To niewysoki ale urokliwy wodospad po czeskiej stronie Gór Łużyckich. Jest szerszy niż wysoki, co w skali Sudetów nie zdarza się często. Nie prowadzi do niego żaden znakowany szlak turystyczny ani nawet wydeptana ścieżka – jest dziki – a to dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca. Ale przyjrzyjmy mu się bliżej. Ruszamy na zachód Sudetów …
Dla niecierpliwych, krótkie nagranie z momentu dotarcia do wodospadu 🙂
GÓRY ŁUŻYCKIE
To pasmo górskie znajdujące się na granicy czesko-niemieckiej, jeszcze dalej na zachód od takich pasm jak Góry Izerskie czy Grzbiet Jesztedzko–kozakowski. Inaczej zwane są również Żytawskimi, to pasmo, które zlokalizować można na zachód od czeskiego Liberca i na południe od niemieckiego Zittau (Żytawa). Od polskiej Bogatyni dzieli je jedynie kilkanaście kilometrów. Na zachód od nich znajdują się już słynna Czeska Szwajcaria oraz Szwajcaria Saksońska.
Nasz dzisiejszy bohater artykułu znajduje się około 4 km na południe od najwyższego szczytu tego pasma – góry Luž (niem. Lausche).
Na tym potoku znajduje się nasz wodospad. Około 1,5 km poniżej niego znajduje się zbiornik wodny będący również kąpieliskiem -Naděje.
W swoim początkowym odcinku potok nabiera sił i rozmiarów ponieważ swoje siły łączą w nim niewielkie strugi spływające z takich szczytów jak Bouřný, Kobyla, Pěnkavčí vrch, Luž. Ptačinec czy Čihadlo.
DOJŚCIE DO WODOSPADU?
Jest ich wiele – każdy może znaleźć swoje. Od południa (od zielonego szlaku) trzeba się przedrzeć przez dziki młodnik świerkowy porastający mokradła i torfowisko.
Od północy jest łatwiejszy dostęp – należy odbić od leśnej drogi służącej do zrywki drzewa w tym miejscu: Węższa i bardziej zarośnięta droga po chwili zniknie na karczowisku. Dalej już trzeba nawigować się samemu za pomocą mapy i intuicji.
Wodospad zlokalizujecie po … dźwięku! Niech prowadzi Was szum …
Jest wysoki zaledwie na metr, ale szeroki na 2,5 metra.
Cyfry nie powalają, ale to nie one stanowią o jego atrakcyjności. Wodospad powstał przez utworzenie progu skalnego w kredowych piaskowcach. W toku dziejów woda z potoku, poniżej wodospadu podmywała skalne brzegi, które utworzyły piękny skalny okap nad nim.
Uroku temu miejscu dodaje również fakt, że potok poniżej wodospadu płynie szerszym korytem niż powyżej – ma tu prawie 4 metry szerokości. Dodatkowo jego dno w tym miejscu pokryte jest piaskiem – materiałem wymytym ze skalnych brzegów w procesie podcinania ich. Dzięki temu można się w nim schłodzić w upalne dni w bardzo komfortowych warunkach.
Dziko, cicho, czysto i spokojnie!
NIESAMOWITE ŹRÓDŁO!
Niedaleko na północny-zachód od lokalizacji wodospadu znajduje się niezwykłe źródło w którym zostały utworzone bardzo ciekawe „formy”. Odpowiedzialna za nie jest bakteria! Ale o tym zrobiłem już materiał w przeszłości – można go znaleźć tutaj -> Niezwykłe formy w źródle! Minerał? Nie! To bakteria! Jest również w Sudetach …
W bliskiej odległości wodospadu przebiega też linia czechosłowackich umocnień z okresu poprzedzającego II wojnę światową. Można tu znaleźć kilka poukrywanych i zarośniętych bunkrów …