To piękny, dziki, ukryty w lesie wodospad po czeskiej stronie Karkonoszy, w rejonie Przełęczy Okraj. Ma około 7 metrów wysokości …

MATERIAŁ VIDEO

Dla mniej lubiących czytać (chociaż kosztem ilości ciekawych treści) krótkie nagranie obrazujące wodospad i jego najbliższą okolicę 🙂

MAŁA UPA

Wystarczy przekroczyć granicę z Czechami na Przełęczy Okraj by znaleźć się w tej pięknej, górskiej miejscowości. Można tu podziwiać piękną luźną, górską zabudowę w postaci drewnianych domów rozrzuconych po zielonych, podleśnych łąkach. Niezwykle klimatycznie!


Ale mało kto wie, że ponad zabudowania zgrupowania domów nazywanych Žacléřské Boudy znajdują się aż 3 wodospady, na każdym z sąsiadujących ze sobą potoków spływających z obszaru Średniej Kopy.

This slideshow requires JavaScript.

ZAPADLISKA

Geologia tego obszaru sprawiła że na styku różnych typów skał metamorficznych, z których jedne były bardziej odporne od drugich, i w których rzeźbiły swoje doliny liczne potoki, powstały „leje” albo „zapadliska” a na skalnych ścianach powstały wodospady. Wszystkie trzy mają ten sam charakter i genezę, spływają (spadają) z bardziej odpornych łupków metamorficznych na mniej odporne i bardziej rozkruszone skały (bardziej podatne na erozję).

WODOSPAD
Závojový vodopád

W sieci można wyczytać o nim niewiele, ale znalazłem taki początek opisu „Jeden z najładniejszych wodospadów Karkonoszy”. I coś w tym jest, bo naprawdę ciężko mu odmówić uroku.


Ale … wygląda szczególnie ciekawie w okresach bezpośrednio po dużych opadach deszczu, po ulewach, czy w okresie roztopowym. W okresie suchym woda ledwo co cieknie po ścianach skalnych i jego urok maleje.


Ma 8,2 metra wysokości i opada do kotła eworsyjnego. W sporej części woda spada z progu skalnego całkiem pionowo.

DOJŚCIE

Dotarcie do niego nie należy do najprostszych i nie dotrą do niego osoby nie potrafiące obsługiwać map, kierunków świata albo map elektronicznych. Dzięki temu jest bardzo cicho i czysto. Przecudowne miejsce – sama Natura wkoło.


Prowadzą do niego bardzo delikatnie wydeptane wąskie czasami na kilkanaście centymetrów ciężki wiodące przez borówki porastające las.


Ostatni odcinek doliny jest dziki, i trzeba pokonać potok, kilkukrotnie, przekraczać powalone drzewa. To dzikie miejsce! Oby takim pozostało jak najdłużej!


Mimo, że znajduje się w parku narodowym, poza szlakiem, to dojście do niego jest legalne. W czeskim karkonoskim parku narodowym (pisane z małych liter bo nie traktuję w tym zdaniu o nazwie własnej). jest podział na strefy ochronne a ten wodospad znajduje się w III strefie (KRNAP-u).

BYDLĘCY POTOK

Potok na którym znajduje się wodospad to z języka czeskiego Dobytčí potok czyli po naszemu Bydlęcy Potok. Tworzy on w tym miejscu

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®