Ma prawie 500 cm obwodu, niecałe 400 lat i nazywa się Faun – mowa o dębie szypułkowym z Płakowic (część Lwówka Śląskiego). Jak się ma w 2020?


POMNIK PRZYRODY

Ten pomnikowy dąb żyje na skraju lasu przy ulicy Sadowej w Lwówku Śląskim. To zbocza szczytu Jaglarz zaliczanego do Wzniesień Płakowickich w obrębie Pogórza Kaczawskiego.

This slideshow requires JavaScript.

Trafić do Niego bardzo łatwo. Wystarczy od ulicy Złotoryjskiej skręcić w Sadową i po dojściu do torów kolejowych powinniśmy już go namierzyć – za jedynym domem, który znajduje się obok drogi. Jest zaznaczony na mapach turystycznych.


Prowadzi do niego wydeptana, wąska ścieżka!

This slideshow requires JavaScript.

CHARAKTER FAUNA

W 1989 r. był mierzony oraz szacowano jest wiek. ustalono wtedy, że ma 470 cm obwodu i około 350 lat. W roku 2020 może zatem szacować jego wiek na 380 lat a do jego obwodu również możemy dodać kilka lub kilkanaście centymetrów. co da ich około 480. Jest bardzo wysoki, zdecydowanie wyższy niż autor tego tekstu 😀 …


Ma się całkiem nieźle! Miejsce w którym mieszka zdaje się chronić go od silnych wiatrów, na pewno odpowiada mu młodsze towarzystwo 🙂 Nie posiada poważnych obłamań a jego korowina jest kompletna przez co drzewo jest dobrze chronione przed grzybami i innymi pasożytami.

This slideshow requires JavaScript.

Do pnia przyczepiono oznaczenie pomnika przyrody oraz jest imię, a obok niego sto podarowana mu kilka lat temu przez Ochotniczą Straż Pożarną drewniana tabliczka na nóżce.

This slideshow requires JavaScript.

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®