W Polsce, w stanie dzikim, rośnie wiele gatunków zaliczanych do rodziny storczykowatych – potocznie nazywanych orchideami. Wszystkie są niezwykłe, ale wśród tej rodziny występują aż 3 gatunki, które nie przeprowadzają fotosyntezy, z czym to powinny się nam rośliny kojarzyć. Nie są zielone, gdyż nie posiadają chlorofilu w swoich komórkach. jednym z takich gatunków jest gnieźnik leśny.

POLSKA

W naszym kraju jest objęty częściową ochroną gatunkową, chociaż do roku 2014 był objęty ochrona ścisłą. Można go spotkać w prawie wszystkich spośród polskich parków narodowych (oraz w kilku parkach krajobrazowych), w buczynach i grądach.


SUDETY

Występuje zarówno w Sudetach Zachodnich, Sudetach Środkowych jak i w Sudetach Wschodnich, a także na Pogórzu Zachodniosudeckim oraz na Przedgórzu Sudeckim. Mimo wszystko nie da się powiedzieć, że to pospolity gatunek. Jego populacje ograniczają się do buczyn lub grądów o dzikim charakterze, gdzie w sposób racjonalny prowadzi się gospodarkę leśną.

NIESAMOWITE STORCZYKI!

Moje pierwsze spotkanie z tym gatunkiem było bardzo emocjonujące. W pierwszym momencie pomyślałem, że to grzyb. Stało się to dlatego, że łodyga ustawiona była prawie poziomo względem podłoża a kwiaty były całkowicie zwinięte i przypominały „grona”. jakież było moje zdziwienie gdy okazało się ten brunatny twór jest rośliną, w dodatku chronionym storczykiem 🙂

Gnieźniki leśne są gatunkiem cudzożywnym (heterotrofy), który NIE PRZEPROWADZA FOTOSYNTEZY celem wyprodukowania sobie „paliwa” niezbędnego do rozwoju, za to pobiera je od innych organizmów – w tym przypadku od grzybów (dokładniej określa się je mianem myko-heterotrofów)! Ale wcześniej spędza aż około 10 lat pod ziemią, dopiero wtedy wychyla się z niej by zakwitnąć. Ale zdarza się również, że ZAKWITNIE i POD ZIEMIĄ co brzmi dość niewiarygodnie. Jego kwiaty są beznektarowe i bezzapachowe, żółte lub brunatne, podobnie jak cała roślina, choć zdarzają się okazy prawie białe.


Niesamowity gatunek, chociaż jak przyjrzymy się bliżej gatunkom storczyków dziko występującym w Polsce to okażę się, że są jeszcze dwa inne funkcjonujące bez przeprowadzania fotosyntezy.

GALERIA

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®