W Sudetach mieszka miele gatunków, których w innych regionach Polski nie spotkamy. Często są to gatunki, dla których domem jest zaledwie jedna góra lub jeden nawet fragment lasu. Tak jest właśnie w przypadku naszego tytułowego bohatera.

Nie rzuca się w oczy ani swoim rozmiarem ani kolorem, chociaż urody nie można mu odmówić. Spotkać go jest bardzo trudną sztuką, chyba, że w przydomowym ogrodzie. Ale istnieje również w formie dzikiej, w Polsce tylko i wyłącznie na jednym wzniesieniu, w innych krajach Europy jest go trochę więcej, ale i tu wymienić można jedynie kilka krajów m.in. Francję, Czechy, Słowację czy Słowenię.

CYKLAMEN PURPUROWY
Cyclamen purpurascens

Zaliczany jest do rodziny pierwiosnkowatych.

MOC CHARAKTERU

Jest niewysoką rośliną, dorasta do 15 cm wysokości. Posiada nakrapiane liście zbliżone kształtem do serca lub nerki.

Wygląda rachitycznie, ale to gatunek bardzo silny i odporny, który w środowisku naturalnym pomieszkuje tam gdzie większość gatunków nie dała by sobie rady. Do życia potrzebuje podłoża wapiennego porośniętego buczyną. Zbiorowisko te określa się mianem żyznej buczyny sudeckiej. Charakteryzuje się słabo wykształconym podszyciem lasu oraz stosunkowo gęstym runem z wieloma gatunkami ziołorośli. Te wszystkie warunki muszą być spełnione by ten gatunek mógł trwać.

GÓRY KACZAWSKIE

Wspomniane zbiorowisko występuje w Sudetach m. in. w Górach Kaczawskich, na obszarze Rezerwatu Przyrody „Góra Miłek” obejmującego swoim zasięgiem ponad 140 hektarów lasu w obrębie kilku wzniesień w Masywie Miłka. Jego populację można oszacować na poziomie około 40-50 osobników, na kilku, oddalonych od siebie siedliskach.


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znany z kilku innych stanowisk w Polsce, jednak od wielu lat stanowiska te pozostają niepotwierdzone.

Kwitnie od czerwca do września, czasem nawet do października.


Fotografie: Piotr Jochymek 17.08.2019

PS. Ze względu na dobro tego gatunku nie ujawniam dokładnej lokalizacji jego występowania!

Bibliografia:
1. http://siedliska.gios.gov.pl/images/pliki_pdf/publikacje/pojedyncze_metodyki_dla_gat_roslin/Cyklamen-purpurowy-Cyclamen-purpurascens.pdf

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®