W Górach Kamiennych, pomiędzy Pasmem Lesistej a Górami Suchymi, w głębokiej dolinie leży niewielka wieś. A w tej wsi … ogromne drzewo. To jedno z najokazalszych drzew na całym Dolnym Śląsku. Lipa drobnolistna, którą tam można spotkać ma ponad 8 metrów obwodu i ma się całkiem nieźle.

UNISŁAW ŚLĄSKI

To wieś ulokowana mniej więcej w połowie drogi z Wałbrzycha do Mieroszowa. Jest jedną z dwóch miejscowości znajdującej się na Wyżynie Unisławskiej, będącej częścią Gór Kamiennych.

Lipa rośnie tuż obok kościoła filialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, około 10 metrów od jego południo-zachodniego narożnika. Jej najbliższym sąsiedztwem jest przykościelny cmentarz, drzewo od wielu lat czuwa nad pogrzebanymi tu zmarłymi.

Niestety nie jest zaznaczona na mapach turystycznych, ale zaznaczyłem ją ja 🙂

LIPA

Jest to lipa drobnolistna (Tilia cordata) o majestatycznej, dwupiennej budowie (rozgałęzia się powyżej wysokości 2 metrów od gruntu)

This slideshow requires JavaScript.

Jej obwód, według różnych pomiarów, wynosi od 825 cm aż do 864cm. Autorem tego maksymalnego pomiaru jest „Wielkopolanim” a dane pochodzą z „Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych”.

„Jej Wysokość” to ponad 30 metrów (niektórzy dokładniej obliczają ją na 32 metry). Jej wiek szacuje się na 400 do nawet 570 lat.

Na kilku metrach wysokości ów dwa pnie rozgałęziają się na kolejne. Aby zabezpieczyć i ograniczyć odchylanie się pni od siebie kilka lat temu zamontowano specjalne taśmy ściągające na wysokości około 6-7 metrów nad ziemią.

This slideshow requires JavaScript.

REKORDY

Lipa o takich rozmiarach mieści się w TOP10 najgrubszych drzew z rodzaju tilia (lipa) w Polsce!

Ale już w województwie dolnośląskim nie ma sobie równych – to najprawdopodobniej NAJPOTĘŻNIEJSZA lipa w całym województwie! Najwyższa, najgrubsza i być może również najstarsza!

Najprawdopodobniej? Nie wszystkie drzewa o pomnikowych rozmiarach są uznane za pomniki przyrody, nie wszystko są skatalogowane i zebrane w jednym miejscu więc nie można w tej materii mieć 100 % pewności.

This slideshow requires JavaScript.

To również jedno z najpotężniejszych drzew w województwie! Lider tej klasyfikacji Dąb Chrobry ma co prawda ponad 10 metrów obwodu ale powyżej 8 metrów obwodu ma raptem kilka drzew. Wg „Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych” lipę z Unisławia Śląskiego można by zaliczyć nawet do TOP5 najgrubszych w województwie. Ale wymieniony rejestr ma pewne braki danych i bezpieczniej zakwalifikować ją do „najgrubszej dziesiątki” województwa.

Ale rekordy i listy zostawmy na chwilę z boku, i przyjrzyjmy się jej z bliska …

GŁĘBOKIE BRUZDY WIEKU STARCZEGO

We mnie budzą podziw, każą się zatrzymać w myślach, gładzić je dłonią, próbować się zrozumieć – bezskutecznie. Są baśniowe, fantastyczne, piękne …

Chronią się w nich pająki, chrząszcze, pluskwiaki, mrówki i inne owady.

This slideshow requires JavaScript.

VIDEO

A dla tych, którzy nie zbratają się w przyszłości z unisławską lipą mam nagranie 🙂

ZDROWIE

Jej kondycję można określić na dobrą, albo i bardzo dobrą. Czasami ktoś podniesie głos, że lipa zagraża kościołowi i trzeba ją ściąć. Na szczęście znajdują się racjonalne argumenty i drastyczne apele idą w zapomnienie a stara lipa może w spokoju produkować tlen dla mieszkańców wsi, zarówno tych ludzkich, jak i wszelakich innych form. W dalszym ciągu może filtrować powietrze i oczyszczać je z zanieczyszczeń jakie dostajemy w darze od rozwoju technologicznego i pysznego kapitalizmu.

W jej koronie, w jej korowinie, w jej korzeniach schronienie znajdują setki zwierząt, od ssaków, przez ptaki po owady a nawet gady. Nie można zapomnieć również o porostach i grzybach. W przestrzeni między pniami tego drzewa wyrósł nawet bez koralowy.

OCHRONA

Od wielu lat objęta jest ochroną pomnikową.

This slideshow requires JavaScript.

Trzymaj się mocno podłoża! Do zobaczenia! 🙂

About Author

Świat naokoło jest niewyobrażalnie ciekawy, a ciekawość nie ma końca! Dlatego wychodzę z domu codziennie, bo każdy jeden dzień można zamienić na wiele odkryć. Kolekcjonuję doznania, kolory, smaki, przygody i emocje. Od 2016 roku dzielę się tymi kolekcjami będąc przewodnikiem terenowym po Sudetach ...

Comments are closed.

WYSZEDŁ Z DOMU - WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE ®